Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "POLITISTI".....
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Arheopterix
Am vrut sa numesc altfel topicul....

Cred ca toti cei care trec pe Barbu Vacarescu,stiu acel Vento alb ,cu radar care sta la panda de ani de zile.Vis a vis de Agip.

Azi era o echipa de la TVR1 care ii filma pe vitejii nostri "in actiune"(in timp ce pandesc,si prind cate unul din provincie care nu stie de acest radar).
Azi am asistat la ceva amuzant si ingrijorator;
Cei 2 politisti (unul era de sex feminin),stateau cu spatele la B.Vacarescu si cu fata spre str Bizet(strada mica si ingusta,pe care poate trece numai o masina ).Spre ei apare un S calss alb cu geamri negre,FARA NUMAR DE INMATRICULARE IN FATA!(cum au o groaza de "importanti ").
Am asteptat sa vad ce se intampla.Bineinteles ca nimic.
M-am dus frumos la ei,si i-am intrebat daca a aparut o noua lege,si se poate ca in Canada circula numai cu placuta in spate....
Mi-au spus ca nici gand.
I-am intrebat politicos,atunci de ce nu au oprit Sul...
Mi-au spus ca nu l-au vazut,ca daca il vedeu,il opreau.
In acest timp,un tanar care era cu ei(posibil tvr,murea de ras).
Am repetat intrebarea,"cum nu a-ti vazut masina,ca era in fata voastrala 2 m venind de la cca 50 metri...
"Nu am vazut-o.."
Concluziile mele sunt urmatoarele:
!.Politistii au nevoie de ochelari si de distanta si de aproape.
2.Te cred prost sau tampit
3.cu cat ai masina mai scumpa,cu atat nu trebuie sa respecti legea.
4.practic sunt inutili.
Meditatorul
adevarat graiesti!
florin55503
total inutili nu sunt. mai iti blocheaza drumul la o coloana oficiala, mai te tin 7 ore sa obtii o dovada pentru reparatie, mai te opresc si iti soptesc ca ai muscat radarul cu 61 de km/h (ca daca aveam 60 nu ma oprea ca e si el de comitet dar asa nu are ce face), sau ptca drumul era ingrozitor ai ocolit refugiul la 3 dimineata prin stanga si vroia si el sa bea un vin.

imi spunea unul ca din cauza celor tineri nu le mai pica asa ca inainte pt ca le e frica sa nu ii dea in gat. dar tot el spunea "lasa ca ii dam noi pe brazda"

si eu am patit ceva asemanator. inainte sa blocheze circulatia in jurul Twice am iesit de pe strada si am luat-o la dreapta pe interzis, in fata mea fiind un seria 7(cu rasi incap si mai colorati). pe el nu l-a oprit pe mine da si in momentul in care i-am intrebat s-au uitat senin la mine si mi-a spus ca cel din bmw a mers doar 2 m pe interzis in timp ce eu am fost nesimtit si a mers cu mult mai mult, desi am plecat din parcare de la twice in acelasi timp
Arheopterix
Un motiv ptr care am deschis acest topic,e ca acum vreo 2 ani,la intrarea in Buc. am fost amendat de catre un "organ" ptr ca aveam numarul din fata plin cu sare si noroi (zi de iarna,veneam de la Brasov,DN1 cum il stim toti).
Dupa parerea lui trebuia sa il curat.
"Unde?" am intrebat,"nu am unde sa opresc ptr ca e zapada adunata la marginea drumului..."
Bineinteles ca nu a contat.
Asta era unul care vedea tot selectiv.
In loc sa blocheze 2 politisti si o masina,tinand-o zile intregi la panda,ar putea sa monteze un radar fix,si eventual sa folosesca masina si echipajul in alte scopuri.Sau sa ii scoata la pensie ptr ca nu vad bine.
Arheopterix
Ieri ora 13 Dorobanti.Un domn intre doua varste,cu un C class nou nout,iese pe contrasens (straduta cu sens unic).Dar asta nu e tot..
Traverseaza cele 3 benzi si apoi 2 linii continu.
Pana acum nimic special,dar toate acestea se petreceau la 15 metri de un Passat de politie care tocmai amenda o doamna cu un Logan.
Pana si sotia mea a fost deacord ca ne trebuie si noua o masina de fitze.
HalbaSus
Stiam un tip care avea un A6 3.2 quattro... si in 2 ani cat a avut masina i-a fost luat permisul de 4 ori, si a fost amendat de vre-o 7-8 ori... masina aia i-a purtat ghinion... desi era suficient "de fitze" zic eu... Eu am mers in A4 2 zile si am luat deja prima amenda de viteza... (ce-i drept azi am depus plangere impotriva ei biggrin.gif)...
Arheopterix
Halba,aici in Buc A-6 Quattro nu e masina de fitze.Mai ales ca A6 merge de la 35.000...
Stii,Bentley peste tot,Cayenuri ,Lambo,RR,sapt trecuta doi vecini si-au luat Q7.
Poate la voi la Oradea sa fie Politia mai "pe treaba"...
Despre A4,nimeni nu intoarce capul dupa el,in urba noastra.
Alex-F1
Deci, inca o data se confirma (daca mai era cazul) ca HalbaSus = vitezoman.... biggrin.gif ....si atunci cum sa fie el de acord cu limitarea aia de 50 km/h in oras discutata pe topicul "viitorul sigurantei rutiere"??? bicycle.gif Man, sa inteleg ca la tine nu trece zi de la Dumnezeu in care sa nu depasesti DELOC 50-55 km/h in oras??? Si asta in Oradea...pai atunci ce sa mai zic de bucuresteni? Aia toti is grabiti si conduc de parca le moare careva acasa.... :bash: Nu stiu, dar io nici la 18 ani, cand am luat permisul de conducere, n-am fost vitezoman....pe drumurile publice, cu masina proprie....dar asta nu inseamna ca nu pot sa conduc si f. repede....la karting....am spart recorduri peste recorduri....fac la orice ora "una mica" la karting....cu oricine si pe pariu... :boxing: ....dar in oras, cu masinuta mea, is calm, merg la pas, ca un mosh....si n-am probleme!!! arigato.gif
De ce ai depus plangere impotriva amenzii? Ce argument ai bagat?
HalbaSus
Poate ca trece o zi cand nu depasesc 50 km/h... daca ma duc doar prin aglomeratie si nu am unde... dar viteza respectiva (70 km/h) am avut-o pe un bulevard cu 4 benzi, drumul liber... m-a mancat talpa... am depus contestatie pt ca politistul respectiv m-a enervat cu o zi inainte (in ziua precedenta a intrat un biciclist in usa deschisa a masinii mele, si el a fost politistul care a venit la fata locului si a zis ca biciclistul are dreptate, pana la urma am ajuns la sediul politiei rutiere si acolo mi s-a dat mie dreptate)... Motivele care le-am invocat au fost: - nu a scris ora la care am depasit viteza, nu a scris locul exact unde am depasit viteza, nu a scris toate datele mele de identificare, astfel incalcand norme imperative ale OG 2/2001... acum vom vedea ce va zice instanta... in termen de 30 de zile trebuie sa ajung la judecatorie.

@Arheopterix... pai A6 quattro nu e de fitze si un C-class e ? asta-i discriminare !!! De A4 nici eu nu zic ca-i de fite... dar audi chiar n-are nici o prestanta in fata politistilor ? Numa' mercul e bun pt ei ? Defapt pt astia de aici cred ca nici mercedesul nu e bun, cand m-a amendat pe mine mai oprise un E-class argintiu... si acum vre-un an a fost amendata si maica-mea (slowest driver in the universe) pt ca mergea cu 63 km/h prin ceva satuc uitat de lume. [/quote]
Arheopterix
Halba,sunt deacord ca Audi face masini bune.Poate la fel de bune ca Mercedes sau BMW.
Dar totusi nu poti compara o firma care s-a creat din cenusa a 3 firme falimentare in 1973,cu "cei 2 mari Europeni".Mercedes e mercedes,tatal masinilor si BMW e tatal masinilor cu caracter sportiv.
Adineauri la Arcul De Triunf,un politist mai in etate ,a oprit un Jaguar XJ care bineinteles nu avea nr de inmatriculare in fata.
Eram la stop si urmaream...
Politistul cred ca l-a intrebat de ce nu are numar.Nu stiu ce i-a raspuns zambaretul sofer,ca i-a facut semn sa plece.
Repet,aici in Buc A6 nu e masina de fitze.Si vad ca nici in Spania ,unde un capsunar Roman si-a luat si el una.
HalbaSus
Nici aici A6 nu e o mare smecherie... dar nici un mertan nu e tratat cu mai mult respect de politisti, poate un S negru cu geamuri fumurii si numere WTX biggrin.gif desi pe-aici nu prea sunt cunoscute numerele cu W... eventual un girofar sau ceva sa te mai ajute...
Arheopterix
WTX?
vma
Arheopterix - bullshit... vezi doamne Bucurestiul e plin de Bentley si Lamborghini... hai ca ai dat o palma in ***
Cat despre Audi.. nota 10... daca nu stiai Mercedes-ul scoate masina nou in clasa E pentru ca le-au scazut drastic vanzarile cu ultimele 2 aparitii in seria 6 de la Audi.. parerea mea ca Audi, daca nu a facut-o deja, in scurt timp va depasi cele doua mari si tari nemtoaice in ritmul asta...
Arheopterix
Hmmm.
Cand ai fost in Buc ultima data?
Daca mergi de pe Magheru via Dorobanti spre Pipera ai sansa sa vezi mai multe masini de lux decat intr-o zona si distanta similara in Toronto (nu am fost acolo ,dar au zis-o mai multi care au fost).
Cand am spus ca e "plin" de Bentley -chiar e.
Numai pe str Nae Caranfil sunt 2.Iar Cayenurile sunt ca ciupercile dupa ploaie.
Parerea ta despre audi i-ti apartine.Cat timp foloseste platforme comune cu golf si passat nu ii contribuie la imagine.
Si despre limbajul tau....
HalbaSus
WTX nu e numarul de la masina presedintelui ? Oricum numerele WST, WM. sau mai stiu eu ce numere apartin "sistemului"... Oricum pe aici nu sunt foarte cunoscute.

Poate ca daca as avea Bentley nici pe mine nu m-ar opri... desi sunt aproape convins ca m-ar opri numa' d-aia, sa vada cine sta in el, cum arata interiorul, etc...

Cat despre audi/mercedes/bmw... ideea e ca sunt destul de multe prin tara si nu vad cum l-ar putea impresiona pe un politist... de aceea ziceam de numerele alea. Daca as sti ca un C-class imi garanteaza imunitatea in fata politiei maine vand audi-ul si imi cumpar un mertzan... biggrin.gif

P.S: Si la noi mai are lumea cate un Ferrari, un Murcielago, un SL, sau mai stiu eu ce alte "rable"... sincer nu stiu daca ii opreste sau nu politia, momentan sigur nu-i opreste ca proprietarii nu pot circula cu ele din cauza drumurilor.
guerilla
in general numerele de inmatriculare de tipul WT_ sunt folosite de serviciul de paza si protectie.
si da, in bucuresti sunt mult prea multe masini de lux comparat cu economia romaneasca.
in mod sigur ne depaseste Moscova laugh.gif
florin55503
depinde si de prestanta ta in fata polistului. adica daca maneaua suna la maxim est ras in cap si ai niste lanturi destul de groase care sa te aplece pe fata ai sanse sa scapi nevatamat si neamendat de intalnirea cu organul legii

in alta ordine de idei asta iarna am vazut un lambo galben oprit de politie si soferul amendat. la aviatorilor

e adevarat ca e o inflatie de Q7 (sunt efectiv peste tot) si de chayenuri. chiar si de S-uri. probebil e cool sa ai Q7, e masina momentului, e la moda etc

cat despre numere SPP-ul a renuntat la ele sau e pe cale sa renunte
HalbaSus
Astia n-au pic de respect, oameni in lambo amendati, mariacu in porsche a ramas cu carnetul suspendat... sa-ti mai iei masina buna in conditiile astea ? Eu cred ca daca vrei sa scapi de politie iti iei o dacie papuc rablagita si cand vrea sa-ti ia permisul zici "Ce faci sefu ? imi iei painea... plange copilasii acasa... sa moara mama ca nu mai fac"...

Edit: alt avantaj e ca daca ai dacia papuc probabil nu vei fi prins cu peste 100 km/h ca sa ti se ia carnetul... biggrin.gif
mihai58026
halba, ai uitat "somakaiul" fals la gat si maneaua la maxim.., noua masina minune-dacia papuc

cat despre cei care nu cred ca bucurestiul e invadat de masini de lux, sa-si puna intrebarea de ce atatea compnaii gen ferarri/maserati/ rolls isi deschid reprezentanta la noi??

a, si inca o chestie, cine stie cate din masinile astea sunt cautate de societati de asigurare pe afar si cumparate aici pe bani de un lancer nou, maxim!!
Arheopterix
Daca e Lambo ala care stiu eu,e o replica....
Bine nu cred ca politistul stia diferenta blush.gif
Oricum,mi-am adus aminte ca in 2001 la Praga ,soferul zicea ca daca ai Mercedes sau alt amasina buna (buna dupa ei,ca erau mult sub noi in acest subiect) nu te prea opreste politia.El conducea un Vito si era f mandru.
Sa fie o mostenire a regimului comunist?
Si apropo,azi s-a etalat al treilea vecin cu un Q 7.In 3 sapt.
guerilla
e clar, trebuie sa-ti schimbi domiciliu laugh.gif
Arheopterix
Pai ma chiar mut zilele astea.
In Pipera.....
:puke: :puke: :puke:
Acolo nici Q 7 nu e mare lucru.
O sa trebuie sa concurez cu maibahul lui jiji band.gif
ivghenie74744
QUOTE(HalbaSus)
...........................................................................

Edit: alt avantaj e ca daca ai dacia papuc probabil nu vei fi prins cu peste 100 km/h ca sa ti se ia carnetul... biggrin.gif


maaaaaaaaaaaamaaaaaaaaaaaaaa!!!! da' ce-ti facura bre papucele ? hai sa-ti dau motive sa ai papuce : sa scrii frumos pi ele xxx curier rapid(expres,etc) , yyy posta rapida s.a. garantat pe mine in focsani si galati nu ma opreste nimeni .cu cea neinscriptionata , in galati , aproape zilnic politia de frontiera . cel mai bun oras in privinta limitei de viteza :Galati=60-70 cel mai prost focsaniul:30-50
RUE
17 iunie 2005
comuna Domasnea,
viitoarea nevasta - sofer incepator (a doua zi de volan dupa 3 luni de la examenul auto).
viteza de croaziera (Severin -Tm) 60 km/h
ceva panta la intrarea in comuna respectiva si semnul de localitatea inainte cu o padure de a incepe casele.

Politia, masina din poza, ne opreste si ne cere actele si pleaca.
Intreb pe d-ra daca i a zis pt ce si zice ca nu!

cobor si merg la masina dotata si intreb motivul: radar!
il intreb cum se numeste dl politist si zice ca va scrie in PV.
l-am avertizat ca nici nu s-a prezentat, nici nu poarta ecuson cu gradul si numele si nici nu a zis motivul opririi cand a luat actele iar viteza de 65 km/h o sa cer sa o dovedeasca pe aparat colegul lui si pt cele de mai sus voi sesiza si voi contesta PV ul si il rog sa scrie foarte citet PV ul.

am trecut la colegul care doar a trecut peste imagine fara stop cadru. i -am cerut sa mi arate exact si a comentat. am cerut sa spuna cum se numeste (fara ecuson also) si nu a vrut. i-am avertizat cu o fotografie si am plecat.

intre timp primul i-a inmanat d-re primul avertisment (nu amenda) din activitatea de sofer.
S O R I N
Acum ceva timp m am certat cu un nenea politist pt folie aplicata pe geamuri.Mi a luat talonul pt ca nu am omologare.
Orasul fiind mic,il cunosteam din vedere si stiam ce masina are ce nr,si culmea avea si el gemurile cu folie...... blink.gif
I am zis,daca pt mine este o lege si pt el alta.M a intrebat de ce ,si i am zis ca il stiu ,ca stiu ca are si el pe geamuri folie......omul s a blocat cand a auzit,dar nu a mai putut da inapoi,pt ca deja incepuse sa scrie la procesul verbal.
Cat de cretin poti sa fii sa ii dai unuia amenda pt ceva ce nici tu nu respecti...... blink.gif
In fine mi am dat seama ca omul este redus si l am lasat in plata lui....eu recuperandu mi talonul.....
Acum cand ma vede intoarce capul in partea cealalta......
RUE
cine mai stie daca ARO ul acela al politiei mai sta la benzinaria pe iesire pe Torontalului?!
mergeam noaptea la "uzina" si ma opreste si nu mi gaseam certificatul de inmatriculare.... mama ce am picat pe mana lui... mama ce mai scria la PV si apucase cu numele desi i am zis ca inca l mai caut ca il am pe undeva si era cazut in factura de la vulcanizare cazut si impachetat.

cand l-am gasit nu mai stia ce sa zica.. a inceput sa ma ia ca de ce nu am domiciliul in TM si ca unde dorm.

i-am zis ca firma are 4-5 puncte de lucru in tara si nu pot sa mi fac buletin pe cate o luna (oha...) si ca am locuinte de serviciu.

"- si eu ce fac cu PV? iti dau 25 000 lei!"
"- nu pot hombre, de banii aia beau 2 beri maine!" :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.