Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Fabia Avantaje 64cp vs Renault Symbol fidji 1.4 75cp
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mihai76899
Ce sa imi iau din acestea doua? Pe mina ma atrage Fabia datorita fiabilitatii dar e ceva mai saraca la dotari fata de Fidji ,in schimb pretul e apropiat 9500 E Fabia si 9580 Fidji ...Despre Symbol am tot citi pe diverse forumuri ca exista probleme si mici defectiuni care apar si pe Logan ,deh vin tot de la Renault... Despre Fabia nu prea am gasit ceva sa i se reproseze decat litrajul mic... Deci ce sa fac?
stefan44002
Cat timp ai sa tii masina?
Cum o iei, cash sau in rate?
Ce dotari in plus are Clio fata de Fabia?
Mandula
Dar noul Accent ? Cel cu motorul de 1.4 95 CP incepe de la 7800 cip, iar varianta full face 9390 cip (mai sunt 2 variante intermediare, la 8390 si 8990 cip, care au majoritatea sine qua non-urilor).

Se fabrica in Europa, deci nu are taxe vamale, e motor EURO IV, care e garantat 5 ani, si se pare ca are o fiabilitate sporita fata de vechiul model.

Poate ar putea fi si Astra Classic 1.4 90 CP ("Optima", e oferta acum), face 11.080 ddp si are cam tot ce trebuie: aer, ABS, geamuri, oglinzi electrice, inchidere centralizata, jante de 15'', scaun + volan reglabile, etc.

Oricum, eu cred ca ambele sunt variante net superioare unei Fabii cam nedotate si nemotorizate sau unui Symbol...
T u d o r
Ce probleme comune au Clio si Logan? Eu nu prea le stiu. Poate are fiecare dintre ele problemele ei. biggrin.gif
In alta ordine de idei, Clio este generatia anterioara, Fabia este cea curenta. Asa ca la o revanzare vei pierde mai putin la Skoda.
Acum nu ca vreau sa-ti jignesc gusturile, dar la un Logan de ce nu te gandesti? Varianta Ambition este mai ieftina decat cele 2 de mai sus, este dotata mai bine si este model nou, va mai fi in fabricatie inca 3 ani cel putin. Si unde mai pui ca si versiunea 1,5 DCi este mai jos decat Clio si Fabia. Cat despre intretinerea in garantie, este de 2-3 ori mai ieftina.
ncristi
QUOTE
Acum nu ca vreau sa-ti jignesc gusturile, dar la un Logan de ce nu te gandesti?


Man nu ai cum sa-ti cumperi logan pt ca nu se potriveste autostrazilor fantastice din tara noastra. Cum sa mergi cu logan pe pe o magistrala cum este ce-a de la predeal-bran spre ex?...acolo iti trebuie musai ferrari mai ales din cauza faptului ca in spatele lui poti face un gratar (in timp ce merge) si asa se imbina perfect cu superbul ambient plin de vaci, magari etc.

Loganul este o masina total neotrivita nivelului fantastic de dezvoltate al infrastructurii din tara noastra pe care noi o iubim cu patima.
Ne-am da si viata pt ea...asa ca te rog, nu mai aminti de logan.
ovi62994
QUOTE(cristi36176)
Logan-ul este o masina total neotrivita nivelului fantastic de dezvoltate al infrastructurii din tara noastra pe care noi o iubim cu patima.
Ne-am da si viata pt ea...asa ca te rog, nu mai aminti de logan.


De ce zici asta... ca nu prea te-am inteles ... adica Logan-ul e prea finut pentru RO?
sau prea troaca?
ncristi
QUOTE
De ce zici asta... ca nu prea te-am inteles


E scris adanc....
T u d o r
Mda... biggrin.gif :angel:

Ideea este ca surprinzator sau nu, daca ii recomanzi cuiva loganul ca optiune poti avea surpriza total neplacuta de a se simti jignit. Asa ca introducerea mea putin invaluitoare a avut ca scop evitarea unei astfel de situatii nedorita de mine. Daca nu vrea sa ia in considerare ideea, asta e. Eu nu am fost ironic, chiar e o alternativa versiunea diesel Ambition la oricare dintre cele 2. Si chiar si 1,6 benzina, trage mai bine ca amandoua si este dotata corect. De spatiu interior nu vorbim aici, este net superior.
Totul se reduce la cum privesti problema, dpdv functional sau emotional. Daca prietenii rad de tine ca ti-ai luat frigider, e normal sa te feresti. smile.gif Daca esti mai matur (si prietenii tai la fel), nu te prea intereseaza aspecte de genul asta.
ncristi
De acord cu ce spune tudor. Daca as avea de ales intre masinile de mai sus cu motorizarile de mai sus as alege logan disesl sau 1.6.
florin55503
nu cred ca trebuie sa se simta nimeni jicnit daca i se sugereaza un logan. nu are de ce. e doar parerea unui posesor si nimic mai mult. cum nici voi ca posesori de logan nu trebuie simtiti jigniti daca cibeva nu vrea sa isi cumpere logan. fiecare cu parerea lui
T u d o r
Florin, ai dreptate si nu ma simt jignit daca cineva alege alta masina. Eu ma simt jignit daca celalat face afirmatii de genul "lighean", "frigider", rabla, "decat logan mai bine trabant", etc. Pentru ca multi isi permit ca, in necunostinta de cauza in multe cazuri, sa arunce cu noroi indirect si in posesorii acestei masini. Eu nu sunt nici sarantoc, nici prost si nici lipsit de gusturi, asta e ideea. Faptul ca am ales aceasta masina este strict problema mea, si nu trebuie sa fiu etichetat imediat datorita acestui fapt. smile.gif
Scuze de off-topic, ma mai apuca si pe mine nervii cateodata. biggrin.gif
Ideea este ca eu recomand masina ca si posesor, in cunostinta de cauza. Nu din auzite... Acum, daca este cumva singura care nu s-a stricat inca intr-un an si ~23000 km parcursi, imi cer scuze si imi retrag si oferta. smile.gif
MadMax
Mda, pe om il interesa o comparatie intre Skoda Fabia si Clio Symbol iar voi aveti ce aveti cu Loganul biggrin.gif .

Acum, depinde ce te intereseaza: daca vrei mai mult comfort si fiabilitate mai buna, eu zic Fabia. Daca te intereseaza mai mult motorizarea, atunci Clio. Sincer, cand m-am urcat in Clio, in 2 sec m-am dat jos, atat de mult nu mi-a placut interiorul.
T u d o r
Ok, ok, am recunoscut ca eram nervos cu nervii. biggrin.gif Si ca eram off topic pe aratura. De altfel, parerea mi-am dat-o deja in primul post, as alege Fabia dintre cele 2. Ma gandisem doar ca si Loganul ar putea intra in segmentul dorit. smile.gif
Mandula
Dintre cele doua as alege si eu tot Fabia, dar dintre cele doua si altele (inclusiv Loganul, are avantaje incontestabile) le-as prefera pe oricare dintre ultimele. Conteaza insa enorm ce ganduri are omul cu masina, ce vrea de la ea, cat va merge, pe unde, cat vrea sa o tina, etc.

Oricum, daca nu poate depasi 9500 ddp, as recomanda fara ezitare Loganul, fata de o clasa mica slab motorizata, mica si nedotata. Exceptie ar face cazul in care achizitia asta e pentru a doua sau a treia masina din familie :scratchchin: .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.