Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat Grande Punto - pareri
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Catalin76867
Salut tuturor posesorilor de masini, in special de Fiat.
As vrea sa aflu parerile voastre cu privire la noul model de Punto si anume Grande Punto. Eu l-am vazut astazi la salonul auto (Iasi) si mi se pare super ok - si cum arata si oferta de achizitionare. Voi ce spuneti? 10x!
Andrei77422
Nimeni? Nimic?
Link-uri? Informatii?

Cum e in comparatie cu alte masini? Ex. Seat Ibiza, Citroen C3 etc. .
eddie
Daca vreti comparatii,pe versus !
Pentru Grande Punto,folositi cu incredere google !
Nu de alta,dar si timpul nostru este valoros....
Cipp
am vazut-o in showroom : e super masina... dar si pretul e pe masura blink.gif blink.gif 9500cip cheala rau - dar are un design foarte reusit si o linie care te lasa "senza parole". cred ca e o masina care va face furori pe sosele fiindca are ceva din frumusetea italiei. cred ca e lunga ca un logan, inalta ca un golf, frumoasa ca o pantera si eleganta ca o caprioara... pur si simplu e fascinanta . o sa ziceti ca am dat-o in minulescu da m-a lasat fara vorbe masina. sincer, cred ca e o colectie haut-couture in grande punto biggrin.gif
Andrei77422
Pentru cei care vor mai multe informatii (teste comparative) despre Fiat Grande Punto va ofer aceste link-uri:

http://www.forum-auto.com/sqlforum/section...06961-12600.htm (link catre ultima pagina)

http://driving.timesonline.co.uk/article/0...90901_2,00.html (Jeremy Clarkson)

http://www.fiatforum.com/punto-grande-punto/ .

Va astept cu pareri dupa ce aruncati o privire.
Catalin76867
Hello again!

Senchiu Andrei pentru linkuri.. folositoare... dar nush daca imi mai pot scoate din cap masina asta smile.gif
Am fost la drive-test pe un 1.3 de 90 CP. Ciudat fu ca prin gropi batea ceva nasol la roata din dreapta.. posibil sa fi fost desprins ceva ... sper sa n'am probleme la masina mea... smile.gif Destul de inceata masinutza... ma asteptam sa fie mai agera.. si cu toate astea... tot o iau smile.gif Nu ma omor dupa viteza asha ca din punctul asta de vedere nu ma deranjeaza. So ... abia astept de'acu sa ajunga smile.gif

Cheers!
air_wolf
astept abarth-ul... s-ar putea sa merite, chiar daca o sa fie pe la 27.000...
am rectificat un pic pretul... tocmai am aflat ca o saracie de clio e vreo 21.000... si cind ma gindesc la clio V6 cu pretul de la 25.000... ca prost am fost... :doh:
Andrei77422
Mie imi place Grande Punto dar cred ca e o masina prea buna pentru drumurile noastre...
Ionut45405
Pai asa orice in afara de IMS e prea bun dar pe principiul asta tot n-as merge cu un harb... Zgomotul de pe dreapta fata vine de la palierul casetei de directie, se pare insa ca producatorul a gasit o solutie.
Andrei77422
Mai exact?

"Well - my GP was in with the dealer today primarily for the oil change and the dealer acknowledged the LH front clattering noise - stating that I was not the first!. They'd been in touch with Fiat Technical who said it is a known problem with the end of the steering arm rod on the LH side in RH drive vehicles and reversed in LH drive vehicles. Said it was safe to drive and they'd get back to me when Fiat had a solution. They thought it would probably will be some kind of nylon or rubber washer affair to dampen the movement that exists there."

Poate ne face cineva un scurt rezumat tradus ale ultimilor pagini de aici: http://www.grandepuntoclub.com/sniptz/view...1&start=750 .

La masinile cu volan pe stanga se aude ceva la roata fata dreapta si invers. Problema pare a fi cam la majoritatea masinilor Grande Punto pentru ca pe forum-uri sunt multi cu problema asta iar cei din service-uri sunt constienti de ea. Sa vedem daca fac vreun anunt oficial cei de la Fiat.
James Kilowatt
E o problema care intre timp a fost remediata de constructor.
eddie
Exista un articol despre Fiat Grande Punto chiar pe forumul masini.ro

http://www.masini.ro/?home&drivetest
Andrei77422
Uitati-va aici:

http://rapidshare.de/files/22442771/ruota_destra.3gp.html

http://rapidshare.de/files/22442880/ruota_sinistra.3gp.html .

(Deschideti cu orice player. La mine a mers.)

Acesta e sunetul de care se face referire?

De unde stii daca iti vine masina cu aceasta problema rezolvata?
James Kilowatt
Teoretic au fost rechemate in service si reparate chiar si cele vandute cu problema. Practic, naiba stie daca in Romania o fi ajuns circulara respectiva biggrin.gif Ce, renourile au fost rechemate oare in service sa li se schimbe pompa de injectie delphi la seria Alizee sau s-a schimbat gratuit turbina la 1.9dCI chiar daca a fost iesita din garantie?
air_wolf
in romania pentru o bieleta i se schimba toata caseta de directie pe banii tai :boxing:
Cipp
Mie pentru o bucsa de teflon au vrut sa-mi schimbe caseta de directie. Si costa vreo 3 milioane. CASETA nu bucsa !!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
air_wolf
dana, la fiat caseta costra vreo 35.000.000... blink.gif
tkapote
am facut ieri test drive grande punto 1,3 multijet dynamic 75cp la AutoItalia pe iesirea spre Pitesti. primire OK, tratare client super OK (nemaintalnita in alte showroom-uri concurente din Bucuresti blush.gif ) se simte ca se schimba ceva la Fiat. masinile cele mai cerute la test drive: Noul Albea si Noul Grande Punto. lume suficienta interesata, nu gura casca.
masina arata frumusica pe interior si finisaje OK, la exterior bestiala cu guritza de Maserati si design-ul lui Giugiaro. culoarea reprezentativa, care cade traznet pe masina: Rosu Passionale!! (cred ca derivata de pe la varul cu muschi mai mari Ferrari).
am mers cativa km. pe autostrada spre Pitesti prin aglomeratia de pranz a iesirii spre Pitesti. motor nitelus zgomotos (eu venind de pe o benzinara tacuta), dar extraordinar de vioi si cu zvac! (cuplu OK) care, trecand peste intarzierea turbo, nu te lasa in plop la depasiri, ce mai! e super OK. la interior de remarcat butonul care usureaza sensibil directia servoelectrica in conditii dure de aglomeratie oras, finisajul deosebit de placut, nu extraordinar de rafinat ca la suratele AlfaRomeo de partea cealalta a show-room-ului dar, in fine, super OK per total (si la banii respectivi). portbagaj maricel, chiar mi s-a parut mai maricel ca la ClioIII. calandrul fata suficent de intins (nu degeaba 5 stele EURONCAP).
un usor tangaj obs. de mine la viteza mai mare in lansaj si frana brusca, ma duce cu gandul la faptul ca motorasul testat era prea usurel pentru caroserie, ea fiind proiectata pt. 1,3 sau 1,9 diesel sau 1,6 benzina 16V cu mai multicei cai (90-120) (de asemenea lucrul poate fi si unul de natura subiectiva: eu venind de pe o masina super stabila... si mai grea). oricum, franele te pun cu nasul in parbriz doar daca le stergi usurel cu talpa. "anyway" impresia per total OK, tratare client OK, recomand interesatilor cu bugete mai mari sau mai mici sa incerce si pe cei de la AutoItalia (chiar daca se poate considera ca le fac reclama gratis...). am auzit si eu de problemele celor de la Fiat, dar, chiar daca nu au renumele unor VW sau Audi (renume deja stricat de dealer-ii si service-urile lor aferente in Romania), am hotarat sa vad cu ochii mei masinile si sa le pipai. saltul se pare ca a fost deja facut cu Stilo iar Grande Punto ii calca cu suficient curaj pe urme, nemaivorbind de Croma (vapor de masina break si asta, la randul ei cu 5 stele EURONCAP). sper sa aiba succes cu noul model Grande Punto in Romania, cum au avut si cu Albea (1,2 16V) in trecut. pe mine unul, m-a convins... oricum astept si impresii ale celor care fac drive test cu noul motor Fire 1,4 8V benzina - tot Grande Punto.

P.S. daca considerati post-ul meu o reclama, puteti sa-l stergeti, dar, inainte de asta, va rog verificati cele spuse de mine aici, dupa ce mai inainte ati fost si la dealer-ii VW, Renault, Skoda etc.
cosmin80252
Salut! Am facut si eu un test drive cu G Punto. Varianta 1.3 multijet de 75 de cai nu e rea de loc si tipii de la vinzari amabili. Testul l-am facut de altfel pe loc, fara programare. Motorul se aude incet, frina e intr-adevar foarte sensibila, interiorul bine finisat si cu personalitate. arigato.gif Concluzia este ca probabil o sa imi iau varianta 1.4 de 77 cai, benzina. Dieselul...nerecomandabil pt cei ce merg sub 25 de mii de km, plus ca am de gind sa o folosesc mai mult in oras si pe benzina e mai nervoasa, deci nu ma rog de ea la plecarea de la stop. Am citi multe cronici la G Punto si toti par sa aiba aceeasi parere, chiar si pe afara, unde a iesit pe piata mai de mult: contrar prejudecatilor, noul punto e bun. Eu am dat o tura si pe la concurenta respectiv clio 3(spate urit, mai scumpa, motor mai gurmand), 206(mic in interior si finisaje de 1999) si 207(cam prea mare pt citadina si cam scumpa+consum mare), yaris(minunata, consum f bun, da ff scumpa). Ca pret e mai bun(incerc sa ma incadrez in 12000), ca look imi place mult mai mult punto, motorul de 1.4 are cel mai mic consum. L-as lua si miine daca n-ar trebui sa lupt cu familia si prietenii care imi spun ca fiabilitatea e foarte scazuta la fiat si ca fac o prostie :argue: , ca mai bine astept noua corsa(care de altfel are motorizarea si platforma de la G punto...). Si inca nu le-am zis ca as vrea sa iau in 3 usi :brave: pentru ca arata bestial. E chiar asa incomoda o masina in 3 usi?
Salutari si multumesc pentru eventuale sfaturi.
Catalin76867
Eu am achitat deja avansul pentru Grande Punto.. 1.4 benzina.. in 5 usi.. Daca vrei masina si pentru a'ti cara prietenii atunci nu'ti lua in 3 usi.. Este intr'adevar un pic mai aratoasa.. dar cu timpul ai sa'ti faci nervi cxa n'ai portiere pe spate smile.gif

Cheers!
air_wolf
biggrin.gif eu as dori ca prietenii sa-si ia masina. daca o bagi si pe coana mare in spate, atunci e ok cu 5 usi. altfel cea cu 3 usi arata mai bine biggrin.gif
cosmin80252
Sa fie intr-un ceas bun si sa-ti traiasca puiul de masserati beer.gif ! mersi pt sfat, cred ca o sa iau in 5 usi...Astept primele impresii pe benzina. Am auzit ca motorul e supersilentios si ai senzatia de masina electrica! De service te-ai interesat?
Catalin76867
A fost chiar ieri un coleg de'al meu ce are un punto dar de ala vechi pe la service. Cica e 500k ora. Atat stiu.. Nu stiu cum se misca baietii... Stiu ca am intrebat pe tipu cu care am fost la drive test daca cineva din service stie ce sa faca la un grande punto dat fiind faptul ca masina e noua in tzara. Zice ca da.. ca sunt inginerii care merg in italia la lectii... Acuma.. dumnezeu cu mila.. cum mi'a fi bafta..

PS: mersi de urari. iti dai seama ca si eu abia astept sa vad cum se misca animalu' pe benzina wink.gif)
cosmin80252
Se pare ca Italians do it better! Prietenii n-au decit sa isi ia masina, coana mare sa ia otobuzu :minigun:
Andrei77422
Asteptam azi sa intru intr-o intersectie si la orizont apare primul GP vazut de mine (portocaliu, cu numere provizorii) de pe strazile Iasului, in afara de cele de test-drive. Eram cu geamul de la sofer deschis iar cand se apropie de mine se auzea un zgomot urat de la roata dreapta fata. Coincidenta cu cele ce se scriu pe net despre aceasta posibila problema a masinii?
Nu vreau sa fiu carcotas, poate avea ceva doar de la masina aia, dar totusi vorbim de o masina nou nouta...
Nu mai stiu ce sa zic...
Desi masini noi, atat GP cat si Clio 3, in afara de faptul ca sunt scumpe mai au si probleme. La Clio 3 in special datorita faptului ca e facut in Turcia si ar fi unele diferente calitative. Zic astea doar din ce am citit.
Si eu cum sunt in focul unei achizitionari de masina noua ce sa mai cred?
Albea cumva? Seat Ibiza?
cosmin80252
Se pare ca e o "boala a copilariei" la G Punto si zgomotul vine de la caseta de directie. Problema se pare ca e cunoscuta mai ales din vest, unde G Punto a aparut de ceva vreme. Oare Fiat nu are de gind sa faca nimic? Nu au luat nici o masura? Mai ales ca stiau de marele minus la capitolul fiabilitate...Imi place ff mult cum arata GP, dar chestiile astea ma fac sa trag cu ochiul la noul Accent cu 110 cp diesel, full la 13 000. Astept impresii despre GP 1.4 benzina daca l-a incercat cineva. Salutari!
Catalin76867
YUPIIII! Mi-a venit masinutza! 1.4 77cai benzina!
Pt Cosmin: tu voiai sa stii cum merge benzina! Se comporta cam la fel ca dieselul de 90 cai! In rest.. am fost la service si sunetul de pe fata dreapta e de la o bucsa! Joi programare si se schimba! In rest deocamdata e ok! Mp3 se aude ok! directie ok! frana ok! nu e prea agresiva... asta este!

Revin si cu alte detalii cum mai trece vremea smile.gif
Andrei77422
Ai mai ales vreun optional?
Ai mai platit si altceva in afara de cei 12.300 euro?
Catalin76867
Am ales un model de masina care era gata construit si era in drum spre romania. Asta ca sa nu astept prea mult.. eram nerabdator smile.gif Si masina am luat'o pe firma. 25% avans. Inafara de cei 25% se mai plateste o taxa de 200 euro comisionul firmei de leasing si ink o factura care iti vine odata cu plata avnsului de vreo 4.5 milioane cheltuieli de inmatriculare, rar, autorizatii.. cacaturi din'astea. In rest nimic. Trebuie cumparate presuri, trusa, stingator, triunghi.... n'are scut.. dar cica nici nu se pune... si surprinzator... acel zgomot de la roata fata dreapta nu se mai aude.. asta dupa ce am facut 100km.
Eu unul sunt super multumit... face chestii la care nu ma asteptam.. smile.gif

Cheers!
Andrei77422
Motorul de 1.4 pe benzina e 1.4 Fire 8v 77 CP? La fel ca pe Noua Albea?

Asteptam si alte impresii smile.gif.

Merci!
Florin81535
ce coincidenta .... Catalin76867 pe 30iunie a sosit si Gpunto-ul meu ... la fel am facut si eu cu finantarea... cat ai rata pe luna?
referitor la zgomot dr fata.... hmm parca am auzit eu ceva ceva dar inca nu imi fac griji ...
in craiova service-ul e la pamant nu stiu ce sa fac.... azi am dus-o sami puna alarma si tre sa astept 6ore sau chiar mai mult....

Singurul lucru care e deranjant e avertizarea sonora pt centura ... cei de la service zic ca habar nu au cum se dezactiveaza ...
NOTa 10 fiat GP tongue.gif
eddie
Vrei sa-ti spun eu ? O stiu de la cineva care a aplicat la un Clio metoda asta.Eu nu sunt de acord cu ea,e vorba se siguranta ta indefinitiv.
Tragi centura prin spatele scaunului si o bagi unde trebuie...

P.S. sper sa nu fiu eu de vina daca vei lua vreo amenda sau Doamne fereste patesti ceva din motivul asta !? :angel:
Florin81535
:angel: chiar aasa o am pusa un momentul de fata.
dar imi este frica de "fotografi", pe frate-meu l-au pozat de 2ori fara centura tongue.gif
eddie
Pai incearca sa gasesti si sa porti un tricou cu dunga pa diagonala ! biggrin.gif
Florin81535
chiar acum am venit de la service !.. mi-au montat alarma in 11 ore
ca cica e masina noua si n=au mai montat pana acum si blabla :bash:
nu au reusit nici sa-mi scoata buzzul de la centura se uitau bicycle.gif la a masina ....
Traim in :romania: si asta ne manca toti banii!!!!!!!
Catalin76867
Intr-adevar Florin! Nota 10 pentru GP!
Rata e undeva la 320 euro....
Eu prefer sa port centura.. nu de alta dar un coleg si'a luat clio nou si la botin de 3 ori... centura a facut treaba foarte buna. Eu am merg cu o dacie 2 ani si nu am purtat'o.... ce'i drept nu am avut nici un incident.. Dar la asta o port... In dreapta tin centura pe dupa scaun smile.gif
Alarma ink nu'mi pun...
Si la noi la service se plang aia ca e model nou si nu prea stiu lucruri.. Sefuld e service in schimb cica a fost la training in italia si doar el stie cate ceva..

ce benzina pui? sau e pe motorina a ta? eu bag de la omv premium 100

Hai ne auzim smile.gif

Paka!
Florin81535
am rezolvat cu centura o bag in stg pe aia din dr... mai nasol e cand iau pe cineva in dr biggrin.gif .
eu am rata 250e pe 4ani.... si e pe benzina masina am facut doar un plin pana acum cu 99pb de la petrom ca pana acolo am avut benzina in ea ....(astia te lasa cu 2litri in rezervor nesim).
http://forum.softpedia.com/index.php?showt...id=1656722& uite si la linkul asta vb despre GP tongue.gif c y
codrin81776
am comandat grande punto.
vine in septembrie, pentru ca italienii au concediu in august...boemi....
abia astept....va tin la curent....
Razvan82175
Mi-am luat si eu chiar ieri un GrandePunto cu motor 1,3 multijet de 90CP.
Culoarea o sa fie portocalie biggrin.gif
Ca sa il dotez asa cum vroiam terbuia sa astept 4 luni. asa ca mi-am luat unul de pe stoc.

in max 3 sapt. imi vine masina, si sunt f. nerabdator.
Razvan82175
QUOTE(Florin81535)
chiar acum am venit de la service !.. mi-au montat alarma in 11



Salut Florin,

Ce alarma ti-ai pus? a fost cadou de la dealer? ca asa am auzit.

Pt. faptul ca am mai cumparat o masina de la ei mi-au facut o reducere de 66 Euro smile.gif) la o valoare totala de 14500 euro.


astept raspuns!
ciao
codrin81776
mie nu mi-au facut nici o reducere...dar o sa ma tin de capul lor cind vine masina sa dea ceva....alarma, preshuri....macar o sapca cu maseratti...loool
Florin81535
am pus o alarma "eftina" in jur de 100$ cu tot cu manopera 450ron.
nu a fost cadou... cine iti face cadou in zilele astea.
e deja a 4 masina in leasing . 2 le am de la peugeot si nici aia nu fac cadou nimic. ,,, ba da mint : 2sticle de apa plata din "partea casei". SHAMEEEEEE

PS masina mea are 1saptamana pe drumurile din Craiova si 800km...
Am sesizat acea bataie de care se plange toata lumea (am citit pe forumuri mai ales pe cel de la fiatforum.com parca) . E chiar enervanta... se preconizeaza un RECALL nu stiu cand... dar toate GP-urile au acea problema, nu spune nimeni oficial ce are sad.gif...
Razvan82175
QUOTE
E chiar enervanta... se preconizeaza un RECALL nu stiu cand... dar toate GP-urile au acea problema, nu spune nimeni oficial ce are sad.gif...



Totusi este ceva ciudat in toata chestia asta!! pt. ca fiat grande punto se fabrica de cel putin 10 luni, si imi e greu sa cred ca nu au putut rezolva prob. asta pana acum. Plus ca masinile sunt fabricate de curand.
Acum astept sa vad cum o sa fie si a mea! sper sa fi rezolvat problema si eu sa nu o am biggrin.gif

apropo a mers cineva cu Gp de 90 CP? ( eu am facut test drive-ul pe unul cu motor de 75 CP) Cum se comporta?
Catalin76867
Am mers eu cu motorul de 90cp. E ok.. doar ca aceeasi bataie si la aia. Si la a mea pe benzina... si la toate .. in service zic baietiii ca ar fi o bucsa la roata din dreapta si ca se schimba moka. N'am fost ink smile.gif
Motorul de 90 merge bine.. doar ca personal nu'mi plac dieselurile. la drivetest am mers cu 120km/h in treapta 5 la 2500 ture... parerea mea e ca merge bine smile.gif avand 6 trepte si 2500 ture fiind o turatie mica pentru diesel biggrin.gif

Bafta!
Florin81535
Catalin76867 ai mai observat si alte probleme???
Eu in afara de bucsa aia (la fel au zis si cei de la service Craiova) nu am observat altceva.
PS am mai citit undeva ca ar fi suspensile care sunt uscate si de fapt ar trebuie unse cu vasilina ( blink.gif ).
Catalin76867
O singura chestie ma deranjeaza... butucul de la cheie e putin slabit.. si intampin dificultati cand trebe sa dau cheie...merge greu cheia.. parca ar trebui unsa smile.gif In rest nimic.
Florin81535
cam putini detinatori de GP sad.gif((
tot verific forumul dar nimic nou.... ce se intampla?
am ajuns la 900km :boxing:
maine intru in service cu bataie pe partea dreapta sad.gif
cei de aici www.fiatforum.com se plang de cutia de directie (steering rack, cred ca asta inseamna)....
voi ce mai zice-ti?
Catalin76867
Florin! eu am 2500km smile.gif)
btw.. la cat se merge la primul schimb de ulei??
Liviu83717
"maine intru in service cu bataie pe partea dreapta sad.gif"
Salut,
cum a fost cu bataia pe dreapta? au rezolvat?

P.S. Si eu ridic masina luni 7.08 si sunt curios daca si a mea o sa aiba acea bataie.
Liviu83717
Am ridicat ieri masina 1.4. Eu nu am sesizat bataie in deptul rotii drapta, de fapt nu se aude decat zgomotul de rulare, chiar si pe denivelari.De la service mi-au spus ca primele loturi au avut problema, si in Cluj le-au rezolvat pe toate. Este o bucsa la caseta de directie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.