Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Porsche Panamera
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
marius68582
Mult anticipatul Panamera a fost surprins in teste recent pe circuitul de la Nurburgring.De fapt...ca si noutate fotografii s-au ales doar cu sasiul noii masini,caroseria era a unui Cayenne!Postez mai jos poze neoficiale culese de pe net.
marius68582
Majoritatea surselor de informatie sunt de acord cu urmatoarele:
lansarea noului GT este programata pentru 2009,va avea motorul in fata cu tractiune pe spate sau integrala,motoarele vor fi V8 si V10 cu puteti cuprinse intre 340 CP si 600 CP.Al cincilea model al gamei Porsche se va produce in uzina din Leipzig,sperandu-se producerea a 20.000 de exemplare anual.
Mariacu
Arata foarte bine, desi mi-ar fi placut un look putin mai agresiv, eventual sa fie mai bombat la roti.

Ma surprinde stirea cu motorul in fata, e pe bune? Doar trei modele au avut motorul in fata si acelea contestate de pasionatii Porsche. Oare ce i-a determinat sa faca aceasta schimbare?
Otto73
Mie-mi place .Si look-ul este agresiv. O lovitura sub centura pt. A8, S klasse,CLS, Seria7 si Quatroporte
De la anul un bun competitor va fi si Aston Martin Rapide
Eduard RO
Spatele mai trebuia modificat un pic.E copiat exact de la 911.
Maff
Tocmai asta ii da agresivitatea pe care o vor, vor sa arata ca o limuzina supersportiva.Daca ii schimbau formele, intra in banal.Probabil ca va concura cu CLS, Quatroporte(de fapt mai mult ca sigur), astea doar forme conventionale n-au......
Iulian HondaFan
arata ca un Porsche. deci lucrul de baza este realizat. stie cineva detalii tehnice ( RWD sau AWD? motorizari? , transmisii, dotari,etc)
radu66490
cred ca m am indragostit
Andrey75353
Dupa parerea mea..Porsche Panamera va fi un puternic adversar pentru Mercedes CLS ......un nou segment se pare ca se va dezvolta -coupe-uri de lux-...
De obicei pretul e cel care decide viitorul unei masini , dar in cazul lui Porsche intervine o pasiune nebuna ....sportivitatea acestor masini combinate cu sentimentul de noblete pe care ti-l creeaza sunt nemaipomenite.Eu am vazut pe viu la un salon Porsche Carrera GT si va pot spune ca am ramas foarte impresionat ....(mai aveam oleaca si-mi dadeau lacrimile, sincer)....
Sper ca acest nou model sa aduca mari profituri firmei Porsche care se pare ca vrea sa achizitioneze actiunile VW. Cine stie...poate va reusi iar atunci va fi dupa parerea mea nemaipomenit daca se are in vedere politica dusa de cei de la Porsche.....
Iulian HondaFan
legaturile dintre Porsche si VAG sunt astfel multe si mai mult sau mai putin evidente :angel:

Porsche au achizitionat deja aprox. 18% dintre actiunile VAG fiind principalul actionar al concernului. In acelasi timp, Ferdinand Piech, presedintele Consiliului actionarilor la VAG este liderul familiei Porsche care detine majoritatea actiunilor la Porsche (personal se pare ca detine 13% din actiunile Porsche). Dupa cum stiti Ferry Porsche este si creatorul companiei VW si proiectantul VW Beetle.

Piech este nepotul de sora al lui Ferdinand Porsche si poarta, cum se vede, si numele ilustrului sau unchi. acelasi Piech a fost si presedintele executiv al VAG intre 1993 si 2002.
romb
arata foarte bine acest Porsche dar cred ca mai degraba va concura cu CLS si Quattroporte decat cu tripleta teutona clasica in clasa de lux.
marius68582
Cum pe data de 6 Mai a incetat productia GT-ului,in total fabricandu-se 1270 de exemplare,liniile sunt libere pentru un alt model...
marius68582
Prima poza spion?!
Eren
din prima poza spatele e exact 911 si fata aduce a aston martin.. farurile lungi in loc de cele rotunzi de acum
marius68582
Aceasta se presupune ca ar fi o schita a viitorului 911,dar daca Panamera va fi un fastback(asa cum arata majoritatea chopurilor si a pozelor spion de pana acum) este foarte probabil sa se inspire de aici.
marius68582
alte poze spion...
Baby Blues
Alta masina cu care nu mi-ar fi rusine sa m duc la tanti- Leana din Viseul de sus. biggrin.gif
air_wolf
arata ca porcu' - era mai misto grafica: capota mai lunga si linia spatelui diferita.
asta nu stiu cu ce sa-l aseman, e ca porcu' :thumbdown:
marius68582
Una mai noua si mai placuta ochiului biggrin.gif
marius68582
poza mai noua.

ps-unde au disparut celelalte ? confused.gif
marius68582
Desktop-ul meu pe ziua asta. rolleyes.gif
marius68582
Poze oficiale ale interiorului.










T u d o r
Senzational interiorul. O singura nemultumire, gurile de aerisire din bord par cam proptite ca nuca in perete, in rest e superb.
Diesel
gurile de ventilatie par un tribut adus vecinilor de la VAG teehee.gif ...

ergonomia butoanelor de langa schimbatorul de viteze e dubioasa, mai ales cele 2 de avarie si incuiat/descuiat usi mi se par destul de importante si risti sa le ratezi daca esti grabit

in rest, WOW ohmy.gif

edit: asta e masina cu "feeling" oh voi cei care dezbateti Avensis vs "ze germans"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.