Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mondeo - bord cu lumina albastra
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Marius72489
Se poate schimba culoarea luminii de bord in albastru (ca la passat)?
Ce ar implica o astfel de schimbare, becuri, led-uri,...?
Dan27
multa nebunie si tiganie:))probabil ca doar shimbi becurile daca nu umva tot bordul e colorat el insusi in verde si atunci nu ai ce-i face..
Florin67056
Sunt becuri normale, culmea. Am vazut pe undeva o explicatie cum se schimba culoarea. Daca o gasesc, revin cu amanunte!
Florin67056
Am revenit. Citez de la un tip care a facut aceasta operatiune:
"Eu am desfacut ceasurile de la Mondeo 2001 pt ca nu se mai aprindea partea cu turometrul. Am descoperit ca becurile care lumineaza sunt exact ca cele de pozitie, numai ca au 3 W/14V (asa scrie pe ele) in loc de 5W/14V. Nu este greu de dat jos ceasurile. Totul e sa ai o surubelnita in cruce, iar pt masca de la volan o surubelnita in stea. Mie mi-a luat cam 15 minute sa le dau jos. Cat despre schimbarea culorii verde.... exista si posibilitatea de a dezlipi folia aia neagra pe care sunt desemate ceasurile, iar sub ea se afla o alta florie care e de culoare verde. Aceasta din urma poate fi indepartata si ..... gata .... ai ceasuri albe. Dar exista riscul foarte mare sa nu mai poti lipi bine folia aia neagra si sa arate aiurea. Cel mai bine .... mergeti la profesionisti.!"
Marius72489
Intradevar panoul de bord se demonteaza relativ usor, dupa cum am citit in Ford Tis Jan 2004.

Faptul ca o folie colorata determina culoarea e deja o problema mai serioasa, probabil nici nu se gaseste de culoare albastra. Ma asteptam la becuri/led-uri colorate.

Merci pentru informatii.
vasi74
buna sunt nou printre voi dar va pot spune cu siguranta ca,da se pot schimba ledurile de bord in albastru...electricianul la care am dus masina mi-a pus in los de becuri banda cu led albastru si arata super,doar ca dupa doua zile nu s-au mai aprins acele de bord.banda cu leduri a fost prinsa cu fire peste placa de baza iar peste fire vine un capac care apasa pe fire si probabil ca a fisurat placa de baza...daca aveti o alta parere..va multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.