Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A4 vs. Octavia 2
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
gabi67272
Cam la acelasi pret,15000 euro,pot sa cumpar un A4second-hand , din 2004,tdi,cu cca. 65.000km,sau o Skoda Octavia 2 din 2005,second-hand,tdi,105 cp,pana in 30000 km.Va rog sa-mi spuneti avatajele sau dezavantajele fiecareia.Mentionez ca peste 2 ani o sa o vand ,pe care dintre ele credeti ca o sa obtin mai multi bani.
James Kilowatt
E posibil ca A4 din 2004 sa fie Euro3, iar Octavia e sigur Euro4. Deocamdata asta nu inseamna nimic, insa s-ar putea sa conteze la taxe.

Probabil la revanzare Audi o sa fie mai bine cotata.
DORU
Ce motorizare TDI are Audi? Ce niveluri de echipare au cele doua? Culori?
florin55503
s-a mai discutat asta odata si concluzia a fost ca nu a fost nici o concluzie. fiecare are si avantaje si dezavantaje:
la octavia masina noua garantie destul de rezistenta dar vei pierde destul la revanzare
la a4 masina sh fara garantie deci risc mai mare daca pica ceva suporti din buzunar, s-ar putea mai puternica, pretentii de premium, finisare mai buna (km destul de putini eu zic ca daca sunt reali nu ai de ce sa iti faci probleme), imagine mai buna, la revanzare vei pierede mai putin etc. dar e sh si ar putea sa aiba probleme ascunse pe care actualul proprietar sa le mascheze sau sa fi umblat la kilometraj desi nu cred avand in vedere anul de fabricatie
nedelcu57566
Salutare
Nu cred ca poti face o comparatie intre audi A4 si skoda octavia, fie ea chiar si II. Este ca si cum ai face comparatie intre RENAULT MEGANE II si LOGAN.
g42556
Eu sunt fan Audi si sunt posesor de Octavia 2, 1.9tdi, de care sunt foarte multumit. In al doilea rand A4 din 2004 adus din germania la pretul asta sigur e umblat la kilometraj. Nu uita ca in Germania media e cam de 80-100.000km pe an la masinile second-hand. In plus fata de asta nu prea le poti compara pt ca A4 e alta clasa (medie) iar Octavia 2 (compacta) si are si finisaje si dotari superioare. In al treilea rand nu-i inteleg pe cei ce se tot dau in vant dupa second-handuri. De-aia suntem noi romanii tratati asa, pt ca suntem neam de second-hand. Si nu in ultimul rand intereseaza-te de service-ul autorizat din orasul tau, vezi cat de profesionisti sunt, aduna informatii, dupa aia tragi linia si vezi ce alegere ai facut. Succes!
James Kilowatt
Hai sa n-o dam in SF-uri. Daca nemtii ar merge in MEDIE 10.000km/luna ar insemna sa dea mai mult de jumatate din salariu pe carburant + asigurari + intretinerea masinii.(venitul mediu NET in Germania e sub 2000€, iar litrul de motorina 1.25euro)
In Franta, media anuala e 20.000km/an. In Germania e ceva mai ridicata. 30000/an e o medie credibila pentru un diesel.

Oricum, si eu as prefera masina noua, insa nu in ideea in care o schimb in 2 ani.
gabi67272
Revin si mentionez ca ambele masini sunt la mana a 2-a,numai ca la octavia 2 elegance mai are un an garantie.Dotarile de pe A4 sunt peste skoda(pilot aut...)
florin55503
atunci eu zic a4 dar cu o verificare riguroasa
HalbaSus
A mai fost un topic pe tema asta, dar prefer sa nu dau link catre el pt ca in topicul acela s-au discutat mai mult aberatii.
Referitor la masinile in speta: ambele fiind SH cred ca optiunea mai buna e Audi (dar poate sunt influentat de faptul ca am 2 audi-uri blush.gif ). Are finisaje net superioare, dotari de regula mai bune, arata mai bine, are valoare de revanzare mai buna, cutia de viteze e mai buna, per total e o masina mai buna.
Dezavantaje audi:
- Gurile rele spun ca suspensia fata a octaviei e foarte sensibila pe drumurile noastre... (vezi ca mai e un topic despre asta)
- Desi e cu o clasa mai mare, spatiul interior nu e mai mare la A4.
- Intretinerea e mai scumpa.
- generatia respectiva nu se mai fabrica (ma rog, are un facelift)
- nu are garantie.

Eu zic ca aceste dezavantaje pot fi trecute cu vederea avand in vedere ca e vorba de o masina mult mai buna (daca compari preturile masinilor de cand au fost noi iti poti da seama ca diferenta de pret nu vine doar din cauza siglei: audi e o masina de clasa medie premium, octavia e doar o compacta mai mare).
gabi67272
La faptul ca octavia 2 e din ultima generatie,iar A4 din 2004 s-a trecut la o noua generatie,Audi din discutie e din vechea generatie,as tinde sa cred ca peste 2-3 ani,nu prea se mai uita nimeni la un A4,care este la o alta generatie de 5-6 ani,iar noua octavia va mai fi in fabricatie(in preferintele clientilor),si cred ca v-a avea o valoare mai buna decat A4 (Last generation).CE ZICETI!
Leone
QUOTE(gabi67272)
La faptul ca octavia 2 e din ultima generatie,iar A4 din 2004 s-a trecut la o noua generatie,Audi din discutie e din vechea generatie,as tinde sa cred ca peste 2-3 ani,nu prea se mai uita nimeni la un A4,care este la o alta generatie de 5-6 ani,iar noua octavia va mai fi in fabricatie(in preferintele clientilor),si cred ca v-a avea o valoare mai buna decat A4 (Last generation).CE ZICETI!


Nu e chiar asa, audi se vinde destul de bine in ro pt ca are prestigiu!
laur6
pai daca asa crezi tu, e clar: ia-ti octavia. parca ai zis ca mai are un an garantie; asta inseamna ca o mai tii inca un an dupa ce iese din garantie si o vinzi
gabi67272
De un an si ceva sunt posesorul unei octavia 1,si va spun cu mana pe inima ca este o masina extraordinara la toate capitolele si are o mecanica fata rezistenta.Nu o vand pt ca nu e mai imi place si vreau altceva,ci ca mai am ceva bani disponibili si vreau ceva mai nou.Nu mai vorbesc de consum(1,9tdi 110cp)5%mixt,e aproape gratis.Daca cineva m-ar intreba ce masina i-as recomanda pt drumurile si un consum bun ,fara discutie octavia 1 e cea mai buna alegere(inainte am avut passat)Dar am deviat de la subiect A4 sau O2?
Cristi2
fara suparare, putin probabil ca o octavia de 110 cp sa ia mai putin de 6.5% in oras, ceea ce inseamna ca iti ia 3.5 afara. asta ar insemna 5% mixt.
revenind la subiect, as zice audi all the way, mai ales daca e vorba despre motorul de 130 cai. un dezavantaj la audi ar fi suspensia cu mai multe brate, care e supusa la mari chinuri pe drumurile romanesti, dar care totodatat aduce un plus de comoditate.
chestia cu km e relativa, media la nemti indreptandu-se spre 35-40 000 km, dar am vazut un audi a4, fabricat spre sfarsitul lui 2003 si inmatriculat in ianuarie 2004 cu 135 000 km pe bord, ulterior afland ca la ultima revizie in germania, in octombrie 2005 avea 160 000 km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.