Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dupa doar 4 luni au aprut ciupituri in parbriz
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Andrey75353
Din decembrie 2005 am achizitionat o Skoda Octavia 2.Fac zilnic naveta la servici cam 30 de km/zi..Drumul este bun ..in schimb nu stiu de ce mi-au aparut numeroase ciupituri daca le pot spune asa in parbriz.Am avut pana acum o Dacie din 86 dar nu mi s-a intamplat asa ceva.pana si pe capota in partea frontala se vad mici locuri unde a sarit vopseaua din cauza pietricelelor cred ...dar pare cam absurd (dak la dacie nu am, avut asemenea probleme ...cu atat mai putzin cred sa se intample la Octavia) nici nu mai shtiu ce sa zic....

Va rog sa-mi spuneti opiniile voastre ...ce pot sa fac??? Sunt disperat ..(doar nu am sa schimb anual parbrizul...ca sa nu mai zic de vopsea)

Ce pot sa fac in aceasta situatie? Exista vre-un remediu.??
Alex-F1
Un lucru e sigur si cred ca-l stii si tu: {aproape} nimic nu mai poate fi comparat cu ceea ce-a fost acum 20 de ani! S-a terminat cu chestiile durabile, care te tin jumatate de viata! Adica io am auzit ca vopseaua de pe masinile astea mai noi e extrem de subtire/sensibila, pe cand cea de pe Dacie era vopsea frate, nu gluma! Acuma la faza cu parbrizul chiar nu stiu ce sa zic.... :scratchchin: ....sa nu mai fie nici sticla ca lumea???....nu stiu ce sa zic...
G e o r g e
nu exista remediu , se va tot ciupi si aia e , n-ai ce sa-i faci .
VECTOR
QUOTE(Andrey75353)
Ce pot sa fac in aceasta situatie? Exista vre-un remediu.??


poti sa o repari pe casco...
danmatyas
la fel mi se intampla si mie la mondeo, la vechiul polo nu aveam probleme asa mari cu vopseaua sau cu ciobelile din parbriz smile.gif
Maff
Probleme o sa tot ai atata timp cat astia repara drumurile......
Impulse
Cu Dacia nu puteai sa stai in fundul oricui insa cu asta poti. Nu comentez calitatea veche vs cea noua insa mai exista inca un argument proDacia: parbrizul Daciei statea in cheder si avea un mic joc pe cand noile parbrize sunt lipite si sunt foarte tensionate. O piatra in parbrizele noi lasa urme si le sparge mult mai usor decat in cazul celor vechi care erau in chedere.
Oricum o mare din vina iti apartine, stai prea aprope de ceilalti si culegi toate pietricelele aruncate de cel din fata.
Pe capota ori iti pui un deflector din plastic frumos si special conceput pentru modelul respectiv ori iti pui o folie transparenta peste vopsea. In west foarte multi au apelat la solutia aplicarii foliei transparente pe 25%din suprafata capotei respectiv aripi fata plus masca/grila fata.

deflector din plastic:
http://accessory-center.com/default.plx/30/1397

Mai exista si varianta mai putin estetica:
http://shopping.yahoo.com/s:Car%20&%20Truck%20Bras
DORU
@Andrey, acelasi topic l-ai deschis si in aria Skoda. Ori le unim, ori renunti la unul din ele. Cum ramane?
Andrey75353
Pai le unim....(scuze sunt incepator..alta data voi fi mai atent!!)
Merci ca mi-ai zis!!
eddie
Pai cred ca mai bine le uniti si le puneti la ,,Service'',ca e o problema comuna asta cu ciobitul parbrizului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.