Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina noua sau sh la 11000 euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Paul76420
Salut

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa ma decid.Imi cer scuze stiu ca s-a mai vorbit despre problema asta dar acum cu toate ofertele si discounturile astea nu mai stiu ce sa aleg.Initial eu am vrut sa imi aduc masina din Germania ,am vrut sa fie un VW Golf 4 sau un Passat sau Ford Mondeo,Opel Vectra toate diesel si pana in 100 mii km.Dar totusi masina noua e masina noua si oricum am facut un efort sa strang 11000 euro si mi-e frica sa nu iau teapa cu o masina sh. :scratchchin:
Masina noua nu prea stiu ce mi-as putea lua de banii astia.Eu folosesc masina cam 70% in oras si as dori una cu un consum rezonabil.As prefera sedan diesel minim 90 cai.
M-ar mai interesa si costurile de intretinere la o masina noua si una sh de exemplu:Passat ,Mondeo,Vectra
Ce imi recomandati?
Va multumesc anticipat
:wave:
danmatyas
ce pot sa iti spun ca la un mondeo te costa cam intre 4 si 5 milioane o revizie.Piese sunt ceva mai scumpe decat cele de VW.
Mumu
Nici sa nu stai pe ginduri,masina noua neaparat.Cred ca nu te dau banii afara din casa sa-ti bati joc de ei.La suma asta plus aprox. 4-500e te incadrezi la un Astra 1,4i 16v.
Skywalker
Ce e nou in 11.000 euro nu prea merita sa te implici, daca mai urci suma sa zic 14.000 CIP ai mai multe variante. Pentru suma mentionata de tine EU as alege un SH - Opel Vectra C Sedan - varianta de 1.8i 140cp benzina. Asta il gasesti din 2003 - 2004 cu vreo 60.000km la bord. Reviziile nu sunt scumpe si i poti face casco (costa dar merita).
James Kilowatt
Eu la banii astia as merge pe Nubira GPL, NOUA. Iar daca mai poti face un mic efort, intra versiunea CDX echipata destul de corect. Are intretinere de departe mai ieftina decat concurenta, e economica de rulat (comparabila cu orice diesel), performante acceptabile si destul de confortabila si de spatioasa.
stefan44002
O masina SH se merita daca:
1. Esti priceput la mecanica &electrica auto >>> te pricepi la masini
2. Ai un prieten priceput la cele de mai sus
3. Ai o relatie buna la un dealer SH
4. Masina o cumperi de la o cunostiinta
5. Masina pe care vrei sa o cumperi iti este intr-adevar utila . Ex. ai nevoie de un monovolum cu 7 loc. - nu poti sa iei o compacta noua, n-ai ce face cu ea.
Mihai34891
QUOTE(Skywalker)
EU as alege un SH - Opel Vectra C Sedan - varianta de 1.8i 140cp benzina.

...asta chiar are un consum "rezonabil" :bandit: . Si la 60.000 km incepi sa bagi bani in ea de a doua zi.

Omul are 11.000 EUR si i se raspunde ca ii trebuie 14.000 CIP (!!)...

La 11.000 gasesti DDP gasesti destule masini noi, dar nu cu motoare de 90 CP. Asa ca, mai lasa din CP sau mai pune bani... Chiar ai nevoie de cei 90 CP ?
octavian55425
in banii astie cred k se inscrie si un chevrolte aveo cu motor de 1.4 de 94 de calutzi, despre echiparea lui nus ce sa zic, eventual ai putea sa mai lasi din puterea motorului si sa iei una cu un motor de 1.2 de 75 de cai si mai bine echipata
Maff
Sau te poti orienta spre un Accent de 1.4.Cred ca se incadreaza in suma.Mai este Astra tot de 1.4.Ma ai optiune Chevrolet Aveo, insa are taxe vamale, deci asta trebuie cumparat in leasing.
_Constantin_
Accent, 14 diesel. Ati innebunit e cea mai buna oferta de pe piata. Arata bine, trage foarte bine, poate sa confirme si amicul MAFF si este repet foarte foarte frumoasa. La 11.000 second iei passat sau oricum ceva tot cu 100 cp diesel. Poate ai clima, sau nici aia.
La Hyundai ai 5 garantie.
Think about it.
Paul76420
Mersi pentru raspunsuri dar nici un model din cele metionate de voi nu imi place ,cred ca o sa ma orientez spre un sh un golf 4 1.9tdi 101cp sau o mai astept putin sa mai strang ceva bani si sa imi iau un megan sedan nou
Impulse
QUOTE(Constantin69575)
Accent, 14 diesel. Ati innebunit e cea mai buna oferta de pe piata. Arata bine, trage foarte bine, poate sa confirme si amicul MAFF si este repet foarte foarte frumoasa. La 11.000 second iei passat sau oricum ceva tot cu 100 cp diesel. Poate ai clima, sau nici aia.
La Hyundai ai 5 garantie.
Think about it.


Ei lasa, "foarte foarte frumoasa" o fi pentru tine... de gustibus.

Eu as opta pentru un second hand FOARTE BINE ales. La banii astia poti tinti la una buna cumparata din west si plina de dotari. Si variante ai Slava Domnului!

Bafta!
M A R I A N
Informeaza-te cat de scumpa e intretinerea la Renault (la franceze in general) si iti vei schimba parerea.Masinile sunt aratoase si au multe echipamente la pret mic de achizitie dar sa stii ca (virgula) CASCO nu acopera chiar tot.
Eu zic altceva.Lasa in pace si Golful si orienteaza-te catre o japoneza care este oricum mai fiabila, chiar si decat VW.Vezi o Toyota Corolla, o Subaru Impreza (4x4) sau o Honda Civic care merg perfect chiar si la 500000 km.Astea in general le poti lua fara teama de la un SH nemtesc.Pe langa japoneze, nici un Volvo nu ar fi rau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.