Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fiat marea 1.9 jtd
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
dan76375
Am gasit un Fiat Marea 1.9 jtd din 2001.As vrea sa-mi spuneti si mie cate ceva despre masina asta, cat este de fiabila, costuri de intretinere....treburi d'astea
robert
Marea este un esec comercial, fiind scoasa din productie destul de repede.Fiabilitatea este...Fiat,iar costurile de intretinere destul de mari,service-ul fiind destul de scump.Mult plastic prost,finisari slabe,devalorizare galopanta.Motorul este singurul punct forte.
Razvan63327
Asta e o parere de om care a vazut numai masini plistisitoare nemtesti. La Marea poti sa zici de plastice care cam fac zgomot in gropile din Ro dar nu deranjant. Amortizoarele tin min 160 mii Km chiar si in tara asta mizerabila si la motor e nr. 1. Nu vad ce e asa scumpa intretinerea la fiat ? Marea a fost facuta foarte putin timp tocmai pt ca, concura cu Lancia Lybra. Probabil cel mai stabil break.
air_wolf
masina e ok, nu e grozava dar motorul e bun. daca e weekend-ul e si mai bine. vezi sa nu cumperi masina cu motorul spalat, ca asa nu mai vezi pe unde sint petele de ulei. probabil ca e undeva la 5000+-500, corect?
dan76375
Multzam pt informatii.
robert
QUOTE(Razvan63327)
Asta e o parere de om care a vazut numai masini plistisitoare nemtesti. La Marea poti sa zici de plastice care cam fac zgomot in gropile din Ro dar nu deranjant. Amortizoarele tin min 160 mii Km chiar si in tara asta mizerabila si la motor e nr. 1. Nu vad ce e asa scumpa intretinerea la fiat ? Marea a fost facuta foarte putin timp tocmai pt ca, concura cu Lancia Lybra. Probabil cel mai stabil break.


Este o parere de om care vede, prin natura job-ului, foarte multe modele de masini si conduce destul de des unele la care nici nu visezi, fie germane, italiene,japoneze sau americane.Nu stiu cate modele de italiene ai condus Razvane, dar am impresia ca doar un Punto cu motor de 1.2. Mai citeste, mai invata,mai condu, si vb.Imi dau si eu cu parerea fara a avea pretentia cam dreptate.Ideile trebuie sa fie diverse, nu?
Sigur e doar o parere, argumentele fiind mai mult sau mai putin subiective.Tinand cont ca in 1994 aveam in familie un Fiat Croma 2.5 TD 115cp, nu sunt impotriva masinilor italiene.Despre Marea am scris ce am vazut cu ochii mei si ce am auzit de la oameni care au avut modelul, sau care lucreaza prin service la Fiat.Era doar o parere, iar daca ne dam in cap de fiecare data...Marea nu avea cum sa concureze cu Lancia, fiind segmente de public total diferite.Asa cum Logan nu concureaza cu Megane.Cam greu sa intelegi, dar poate incerci.
Razvan63327
bai copil retard nu stiu daca ai pe sfert cati km am eu parcursi. Hai ca m-ai enervat i-ati draq harbu si hai sa ne intrecem pe chei bah fetito.
robert
off topic: Acest forum auto este unul dintre cele mai de calitate din Romania, si asta in general prin meritul celor care posteaza, si printr-un regulament destul de strict.Nivelul discutiilor este in general unul bazat pe bun simt.Cunostintele difera, desigur. Uneori mai sunt copii teribilisti care se lauda cu masina lu taticu' sau a vecinului.Unii sunt simpatici. Pentru nivelul tau insa, sunt alte forumuri disponibile pe net.
James Kilowatt
Daca pretul e acceptabil, go for it.
Marea are o fiabilitate mult mai buna decat masini titrate (vezi reliabilityindex de exemplu) iar motorul JTD e foarte onorabil printre contemporanii lui (mai ales daca e cel de 125CP).
Cele de pana in '98 au avut cateva probleme de copilarie, insa in 2001 s-ar putea sa nimeresti una foarte ok.
mpt03
sa sti ca eu is multumit mai ales de motor necunoscatori nu stiu ce vb raport pret calitate perfect
dicumrs
QUOTE (dan76375 @ May 14 2006, 07:22 PM) *
Am gasit un Fiat Marea 1.9 jtd din 2001.As vrea sa-mi spuneti si mie cate ceva despre masina asta, cat este de fiabila, costuri de intretinere....treburi d'astea

am fiat marea 1.9 jtd de 7 ani nu il dau pe 5 passaturi. costurile de intretinere sint jumatate sau sub jumate decit la passat. tu decizi
AlexTM
Eu zic ca nu poti sa fii atat de categoric, depinde de Passat-uri.
James Kilowatt
Avand in vedere ca are 7 ani, o fi model brazilian, ca in rest au iesit din fabricatie inainte. Iar modelul brazilian a venit si cu motorul de 2L turbo 20V de 220CP (care modificat usor sare de 300CP, si modificat mai multisor sare si de 500), care clar spulbera majoritatea passaturilor biggrin.gif
AlexTM
Nush ce sa zic, daca Passat-urile sunt niste Alltrack-uri nou-noute, care fac pe la patruj'de mii, le vinzi rapid cu cate trej'de mii, faci niste bani sa-ti iei un Porsche sau ceva pe-acolo care spulbera nu doar Passat-uri ci si Maree braziliene tunate.
... si-ti mai raman vreo mie-doua sa-ti iei si o Mareea smile.gif

In cazul asta merita schimbul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.