Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vopsit etriere
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
petre 1
Stiu ca s-a mai discutat pe forum despre asta dar nu am mai gasit pe unde(sper sa nu ma impuste moderatorii).Am fost la un vopsitor dar ma tot amana spunand ca este foarte ocupat,deci m-am hotarat sa le fac "by my self" dar nu stiu exact ce etape sunt .din cate cred eu ar trebui sa fie cam asa :
curatare etrier(tambur)cu peria de sarma - degresare-vopsire cu grund-vopsire cu vopsea.
daca mai stiti si alte lucruri ce mai trebuiesc facute,ce fel de vopsea se recomanda.... etc va rog nu va sfiiti. beer.gif
mike.omega
Din cate stiu eu pe la magazinele de profil sunt kit-uri pt vopsit etrierii si nu mai stai sa cauti vopsea si alte materiale, Andrei Suzuki a facut asa la Ignis biggrin.gif

Daca totusi te nemultumesc preturile trebuie sa ai in vedere folosirea unei vopsele ce rezista la temperaturi mari(etrierii si sabotii chiar se incalzesc!) :angel:
marius68582
Si eu mi-am vopsit etrierele,chiar ma gandeam sa fotografiez pas cu pas operatiunea pentru a face un tutorial...data viitoare.
Am cumparat un spray de vopsea speciala pt etriere sau esapamente(e vb de rezistenta la temperaturi ridicate) care m-a costat 10 euro,peria de sarma,buretele aspru si manusile le aveam...Mai ai nevoie si de ziare si banda adeziva,oricat de sigura ai avea mana e indicat sa delimitezi si sa acoperi portiunile pe care nu vrei sa ajunga vopseaua,la fel toate elementele suspensiei daca vopsesti cu pensula,iar daca folosesti un tub de spray e bine sa acoperi cu ziare si aripile.
Secretul succesului e sa nu te grabesti,ideal ai avea masina suspendata complet fara nici o roata montata.Ideea e ca pentru un rezultat de calitate trebuie sa aplici mai multe randuri cat mai subtiri(nicidecum unul gros!) si va trebui sa astepti pana se usuca stratul aplicat inainte de a mai aplica unul nou.Cu masina astfel suspendata vei putea sa progresezi de la roata la roata,pana dai turul masinii roata cu care ai inceput se va usca.Daca folosesti doar un cric si lucrezi fiecare etrier pe rand,iti va lua cam 3-4 ore.
Succes!
Andrei Suzuki
E vrajeala treaba cu kit-ul pt vopsit.Eu am dat ~120RON pe el,de la Pit Stop Tuning si..nu avea nimic special.Vopsea speciala?Temperaturi mari?Du-te domne si cumpara din primu magazin Metro sau Bricostore vopsea normala,daia nenorocita pt fier.E vreo 12lei cutia de un kil,sau nu stiu cat are.Pe langa asta iti mai trebuie o perie de sarma,smirghel(in caz ca etrierele si/sau tamburii sunt ruginite/ruginiti),2 pensule(una mai mare pt tamburi si una mica pt etriere) si o groaza de rabdare.
Petre,daca mai ai nelamuriri, YM:aanndrrei. Daca vrei iti dau si poze din timpul "complicatului" proces. wink.gif
petre 1
Multumesc ,cred ca am sa ma ocup duminica ca am timp liber,poate am sa o pun pana la urma la "Masina Mea" desi nu am vazut nici un Logan pe acolo blush.gif .si probabil ca vor fi unii care vor stramba din nas.
Alex-F1
Si io am facut singur operatiunea asta....explicatiile lui marius68582 sunt f. bune....as mai adauga un aspect: daca vrei sa le vopsesti cu o culoare deschisa, neaparat sub ea trebuie sa dai cu vopsea alba, pt. ca culorile deschise prind cel mai bine pe alb....io le-am vopsit verde fluorescent si deci a trebuit sa dau mai intai cu alb! In rest....rabdare si bafta! Daca mai ai intrebari, nu te sfii nici tu... biggrin.gif Daca Loganul tau e cel din avatar (arata f. bine), dupa mine culorile cele mai potrivite pt. etriere/tamburi ar fi galben, portocaliu sau rosu - parerea mea! Tu ce culoare ai ales?
petre 1
Da e cel din avatar biggrin.gif ,eu am ales rosu nu stiu daca ar trebuii sa vopsesc intai cu alb dar e o idee interesanta la care cei drept nu m-am gandit.
Baby Blues
Alex spune te rog ce vopsea ai folosit si daca rezista ? Sa inteleg ca pasii au fost cam aceiasi ca la Marius. Eu am masina verde. Banuiesc ca rosu ar prinde bine? Oare trebuie sa dau mai intai cu alb?
Alex-F1
@ petre 1: rosu nu e chiar o culoare deschisa, dar, daca ai timp/rabdare, nu strica sa dai cu alb dedesubt, dimpotriva....chestia e ca trebuie sa demontezi rotile de mai multe ori....io intr-o zi le-am dat pe toate cu alb, am pus rotile inapoi si peste 2 zile le-am demontat din nou si am dat verdele....munca de chinez batran, dar ce nu facem noi pt. look-ul masinutelor noastre, este? wub.gif
@ adrian70368: pai am cumparat 2 spray-uri si vad ca pana acuma a rezistat bine, e la fel ca in ziua in care le-am vopsit (vara trecuta)....pe spray scria ca rezista la temperaturi inalte si nu a fost deloc scump (cred ca 140.000/buc.)! De notat ca am dat 2 sau 3 straturi....pe tamburi am suflat direct cu spray-ul, iar pt. etriere am spreiat vopsea din spray intr-un borcanel (intai am pus intr-un pahar de ala de plastic de unica folosinta, mi s-a topit paharul si a curs vopseaua pe jos, noroc ca am pus putina :angel: ) si apoi cu o pensula mica le-am luat la mana! biggrin.gif Bineinteles ca etrierele se mai acopera cu acel praf fin si negru de la placutele de frana, dar iese la spalat.... Cam asta ar fi.... Mai vorbim! :wave:
Alex-F1
QUOTE(adrian70368)
Eu am masina verde. Banuiesc ca rosu ar prinde bine? Oare trebuie sa dau mai intai cu alb?


Decizia e a ta....io as da cu galben sau portocaliu fluorescent....iar albul dedesubt nu strica la nici o culoare! Succes!
petre 1
Faza e ca am fost la un vopsitor si mi-a spus ca este indicat (asa cum banuiam)ca dupa curatare si degresare sa dau cu grund care ii ofera o rezistenta mult mai mare,impieduca exfolierea si alte destea si dupa aia sa vopsesc.
Baby Blues
Merci pt sfaturi ! Sper ca o sa reusesc intr-o zi daca nu ma enervez. O sa dau cu alb si pe urma cu rosu . Exista oare rosu fluorescent? Eu nu am tamburi pe spate asa ca o sa vops numai etrierele. Sper sa fie mai usor.
petre 1
Am vopsit si etrierii,iti i-a ceva timp....dar merita biggrin.gif

www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=9866&postdays=0&postorder=asc&start=20
Baby Blues
F.frumos! Nuami eu nu am avut timp sa ii vopsesc.
Baby Blues
M-am enervat si dupa ce mi-am gasit vreo 4 ore libere m-am apucat de munca. Nu e chiar de chinez batran dar nici de roman ce bea coniac unirea. Am reusit cu o vopsea de masina obisnuita. Multi tinichigii pe care i-am intrebat au spus sa nu folosesc grund dac nu e unul meserias. Asa ca nu am luat grun pt ca era prea scump. inarmat cu cu doua pensule, o perie de sarma si 200 g de vopsea am reusit. Sper sa-i fac poze si sa o aduc la vedere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.