Help - Search - Members - Calendar
Full Version: idei pt cheltuirea a 16000euro cip
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
radu66490
tre sa fie diesel,nu prea mare,patru portiere peste 100cp
ma gandeam ceva gen astra 1.9 cdi
alte variante?
T u d o r
C5 jet (si_nu_mai_stiu_cum), este alta clasa decat Astra, are diesel de 136 cai si dotari suficiente. Iar dupa facelift nu mai este nici asa de urata. smile.gif
Mikidutzaa
Pai depinde ce vrei. Daca vrei "fun to drive" poti sa iti iei un Ford Focus Sport cu motorul de 2L TDCi si 136CP (e 15323 baza, mai pui IVD+ICE Sony si ajungi fix la 16000).

Daca iti plac lucrurile bine facute si vrei sa te tina o viata, poti sa iti iei o Corolla (15290 Full).
VECTOR
mai bine corolla. iti creeaza alta imagine decat un focus. plus calitatea si fiabilitatea care sunt net superioare.
radu66490
trebuie luat in calcul si un focus corect
buna idee
T u d o r
Citroen C5 Jet-Diesel - 2.0 HDI , 138 CP

# bandouri protectie laterala
# bare de protectie in culoarea caroseriei
# faruri cu geam clar
# oglinzi exterioare in culoarea caroseriei
# ornamente exterioare cromate
# bancheta rabatabila 1/3-2/3
# caroserie galvanizata
# ceas digital de bord
# climatizare
# computer de bord
# filtru particule si praf
# geamuri atermice
# geamuri electrice fata
# iluminare habitaclu si portbagaj
# inchidere centralizata cu telecomanda
# luneta termica
# oglinzi electrice incalzite
# plafoniere cu temporizare
# roata de rezerva de dimensiuni normale
# servodirectie
# sistem dezactivare airbag pasager
# turometru
# volan imbracat in piele
# 7 Airbag-uri (airbag-uri frontale, laterale, cortina si genunchi sofer)
# ABS + EBD
# ESP + ASR
# avertizor sonor lumini/usi deschise
# centuri de siguranta fata cu pretensionare pirotehnica si limitator de efort
# centuri de siguranta spate cu prindere in 3 puncte
# intrerupere alimentare carburant in caz de accident
# sistem "Isofix" bancheta spate pentru scaune copii
# sistem antifurt cu blocarea motorului
# sistem de blocare usi spate
# sistem de franare servoasistat
# stop suplimentar frana
# suspensie Hydractiv 3
# tetiere fata-spate
# volan reglabil
# Vopsea metalizata
# Radio CD
# Faruri ceata

Ce-i drept, este cu 1000 euro mai scumpa decat se cere, dar eu zic ca merita diferenta, fiind alta clasa, alt spatiu interior si pentru cine a mers cu asa ceva, alt confort. smile.gif
radu66490
nu prea mi place c5....si e prea mare
e pentru o prietena,nu se da in vant dupa marime
loool
HalbaSus
Si eu sustin Astra H 1.9 CDTI... chiar si cu motorul de 120 cp... Cred ca e "best buy" in clasa compacta (e frumoasa (cel putin mie imi place), are un motor bun, e stabila (mai ales daca are si IDS), raport pret calitate excelent.
Maff
Un Golf 1.9Tdi?
madalina
Daca este o persoana singura poate lua o masina din clas amnica si ii mai raman si bani.

Daca are nevoie de mai mult spatiu, clasa compacta. Depinde acum si ce vrea de la masina, in afara de 4 portiere si peste 100CP. Vrea confort, vrea gadgeturi, vrea costuri mici de intretinere, vrea rapiditate etc...
radu66490
asa ma gandeam si eu la astra h....golful cred ca e mai scump,am sa verific n am avut timp(e cam barbateasca oricum...)
seat leon?e frumusel...
HalbaSus
Daca designul conteaza foarte mult (si fiindca e vorba de o femeie presupun ca da) cea mai buna solutie ar fi Alfa 147 cu motorul diesel de 100 sau 120 cp.
Partile bune:
- Poate cea mai frumoasa compacta de pe piata. Defapt eu sunt chiar convins ca e cea mai frumoasa compacta de pe piata blush.gif
Partile proaste:
- Suspensiile nu sunt tocmai sportive (dar presupun ca prietena ta nu va lua toate virajele la limita aderentei)
- Alfa romeo nu este un simbol al fiabilitatii, dar fiind vorba de o masina noua, cu garantie, un motor care pare destul de reusit... s-ar putea ca masina in speta sa nu fie afectata.
stefan44002
Eu as alege intre astea :
-Opel Astra H 1,9Cdti
-Ford Focus 1,6 Tdci
-Citroen C4 1,6 Hdi
As lua fata de manuta si as face test cu toate trei. Ea trebuie sa decida care ii place mai mult.
James Kilowatt
La noi care sunt preturile la Grande Punto? Pe aici cel mai scump e 19.000 cu toate taxele (multijet 130CP, full) deci s-ar incadra in 16.000 CIP.
radu66490
astra 1.9
focus
c4
alfa 147(e model cam vechi)
leon

fiatul e cam mic,golful e cam ..barbatesc,nu?
cam astea ar fi.
sa vedem care o sa i placa mai mult
multumesc tare mult baieti
James Kilowatt
Ziceai mai devreme ca dimensiunea nu conteaza biggrin.gif De asta am sugerat grande punto. Oricum, sa stii ca nu e chiar mic... e sensibil mai mare decat vechiul model.
Si o fata s-ar putea sa-l considere dragut. Iar un barbat, performant si bine echipat wink.gif
Iar un naiv, sigur... are 5 stele NCAP si cel mai bun punctaj la grupa lui. Pe mine asta ma lasa rece, insa sunt constient ca pentru unii e un avantaj smile.gif
radu66490
si mie imi place grande punto,am si eu un punto 1.9jtd 2002,chiar iubesc masinuta aia,dar ea cred ca o sa zica ca e un pic cam mica
sau...noul megane bicorp 1.9...hmmmm
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.