Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intrebari achizitie octavia tour 1.9tdi - luneta spate, etc
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Bogdan76299
Sunt in faza avansata de a ma orienta catre o octavie tour 1.9tdi, 90cai si m-am gandit la urmatoarele optionale la care eventual astept niste sfaturi acolo unde gresesc:

-pachet dr. grele 156Euro ddp;
-discuri frana spate 76Euro ddp: se merita? imbunatatiri semnificative?
-alarma 112euro ddp: se merita var. montat in fabrica? (as tinde catre DA);
-4difuzoare suplimentare 70Euro ddp: merita? as vrea sa montez un mp3player Alpine CDE-9845RR/RB (4x45W) ....la ce watti sunt alea din optiune?
-stergator luneta 70Euro ddp: se merita? spatele e destul de inalt, se mudareste luneta la orice vreme nasoala?
- geamuri electrice fata 205Euro ddp(mi se pare cam scump pt toate 4 usile 410Euro ddp......) gandesc bine?

Cu banii nu stau bine (cine sta!) dar m-am gandit ca aceste optiuni ar cost mult mi mult puse mai tarziu ...... si imi pun problema daca sunt sau nu foarte necesare.

Am citit pe forumuri si despre tuning, din 90cai s-ar ajunge pe la 115cai, ca se poare reveni etc. Stiu ca la o masina noua mai tre sa astepti cateva mii de km......m-ar interesa niste opinii ale unor posesori de octavii cu 1.9tdi cu tuning......comportament in timp si evolutie consum.....

Multumesc.......
DORU
Optiuni necesare:
-pachet drum greu (din fabrica !)
-discuri spate (pt diferenta de bani, merita)
-alarma (OEM e mai bine decat aftersale, ai o singura telecomanda)
-stergator luneta (DA, este f necesar!)
-geamuri electrice fata
-RECOMAND EDS+ASR, daca iti permit finantele

NU neaparat necesare:
-geamuri electrice spate (ai familie?)
-4 difuzoare (puterea reala este de 15W deci daca iei Alpine, monteaza-ti tu boxe suplimentare capabile in spate)

Primii 1500 km si apoi urmatorii pana la 7500 au mentiuni speciale, citeste topicurile destinate rodajului aici pe forum - aria Skoda.
In privinta tuning-ului, pana la 7500 km nici nu te gandi. Apoi, il poti face, stage 1 la 116CP insa poti urca pana la 125CP in siguranta pt ambreiajul tau. Consumul e mai mic in condit pastrarii stilului de conducere. Uzura e mai mare daca folosesti masina in scopuri sportive, altfel nu. Masura sta in toate... arigato.gif
grenouille
se poate monta stergator pt luneta acum?
nu era in dotarile optionale cand am comandat masina (chiar m-am mirat) si ma enerveaza sa stau de fiecare data cand plec sa curat luneta de apa, praf, insecte etc. nu mai zic ca pe ploaie nu vad NIMIC prin luneta aia (nu ca in mod normal as vede ceva foarte clar....)
DORU
Fortelady, stiu exact despre ce vorbesti... Eu am Octavia din 2001, am schimbat pana in prezent 3 motorizari pe aceasta caroserie si din pacate la nici una nu am avut stergator luneta spate. E un calvar !

Sunt f interesat sa-mi montez si eu unul...de aceea ma aflu in "cercetari" avansate despre cat costa montarea lui aftersale, de indata ce am date concrete, postez aici ca OT. Mentiune: se pare ca trebuie schimbata luneta veche cu totul, deci pretul ar sari de 400 euro fara manopera. Dar sa avem putintica rabdare...
eddie
Ma sa fie,si in Anglia aveau toate Skodele Octavia stergator spate.Ai vazut daca ploua des,ca se cere,la noi....cerem pachet de drumuri grele ! biggrin.gif
grenouille
stiti care e culmea? modelele aflate acum la dealer AU! (am fost de curand pana la ei) - chiar m-am uitat sa vad daca nu e O2 sau Fabia.
Nu inteleg de ce nu aveau si cele comandate by default un stergator sau macar sa fie acolo pus in optionale.
off topic: 400 de euro luneta? da' ce e asa de scump la ea?
Bogdan76299
Multumesc Doru pt. sfaturi........oricum tinusem cont si de cel de pe mesaje private........
Am dat comanda finala cu optiunile:
-discuri frana spate;
-pachet dr. grele;
-stergator;
-alarma
-telecomanda;
-EDS+ASR
-geamuri el. fata

Din ce am citit si m-ati sfatuit, am renuntat la boxele spate....
Mi s-a confirmat intrarea in fabricatie a masinii peste 3 saptamani, + 5 zile fabricatie.......pe la sf lui iunie spar sa o am livrata.....
a3des
O masina de invidiat. Buna alegere!
Andrei55037
QUOTE(fortelady)
stiti care e culmea? modelele aflate acum la dealer AU! (am fost de curand pana la ei) - chiar m-am uitat sa vad daca nu e O2 sau Fabia.
Nu inteleg de ce nu aveau si cele comandate by default un stergator sau macar sa fie acolo pus in optionale.
off topic: 400 de euro luneta? da' ce e asa de scump la ea?

O luneta spate cu tot cu montaj este 900 RON. Am avut eu neplacerea sa mi-o sparga unu'. Din pacate am aflat ca nu prea se poate monta stergator luneta aftersale pt ca nu este trasa conducta pt lichid de spalare. Iar stergatorul are incorporat in el duzele de stropire.
DORU
Andrei, sansele sunt mici, adevarat, insa nu chiar nule. Mai trag sperante...cand am vesti postez pe topicul de fata. Apoi il sparg in doua si creez un topic despre stergatorul luneta spate aftersale.
cristian48624
Geamurile fata le-ai putea primi gratuit. Eu am cerut si primit gratuit geamuri electrice fata si stergator.

Depinde cu ce dealer tratezi. Covorase nu a vrut insa in ruptul capului sa-mi dea gratuit. Mie mi se parea normal la o masina peste 10.000 euro sa primesti covorase.
Bogdan76299
Am primit reducere.....Inca nu pot spune cat, dar cred ca peste media discutata pe aici pe forum....
Dupa ce primesc masina trag linia si vedem exact.
DORU
Asteptam informatiile tale, ele pot fi utile si altor potentiali cumparatori ai acestui model...
AlexTM
Am vazut ca ati recomandat discuri frina spate.
Care e avantajul?
DORU
Strict tehnic, o imbunatatire a franarii cu ~10%. Sper sa nu gresesc...este vorba de masuratori pana la urma. In principiu, ABS + EDS + ASR + MSR + MBA + ESP functioneaza doar impreuna cu discuri spate. Asa apare si la optionale la Octavia.
Lucian72846
Poti spune si o frana de mana mai ferma si mai eficienta ( asta daca iti place sa o folosesti si pe traseu nu numai la garare ) .
Recomandare : Exact ce a spus si Doru , frana mai eficienta ! la cald chiar + 20 % .
Bogdan76299
Am vazut in configuratorul de la Avia ca la O2 figureaza ca dotare standard "A treia lampa de stop ".
La octavia tour NU e specificat nimic.
Sa inteleg ca aceasta lampa chiar nu se livreaza standard la octavia tour?
a3des
Octavia Tour ARE a 3-a lampa stop in dotare standard, dar in mod surprinzator nu exista trecuta in cataloagele de prezentare, ceea ce mi se pare ciudat ca de obicei se lauda cu fiecare surub care este pus pe masina biggrin.gif
AlexTM
Probabil ca la Octavia 2 au mai putine lucruri cu care se pot lauda, asa ca au trebuit sa includa si acest stop smile.gif

Tin minte ca la Octavia 1 aveau mai demult "volan in 4 spite", "buton cromat la frina de mina", "parasolar" ... si alte dotari surprinzatoare biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.