Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Parbriz ciobit
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Davidinho
Este o pb pe care mai multi cred ca o au. De obicei cand mergi pe autostrada sau pe vreun drum cu multe pietricele iti mai sare una in parbriz si face o mica spartura care cu timpul poate sa evolueze. Tocmai am patit-o si eu :evil: Insa am auzit de la cineva ca exista o solutie speciala incolora care o pui pe spartura si nu se mai extinde. Stie cineva mai multe detalii?Ca sa schimb tot parbrizul mai bine ma las
Impulse
In general dealerii sau service-urile au trusele respective. Se gaureste frumos pentru inlaturarea "florii" facute de piatra, se abrazeaza si se pune solutia respectiva. Da, se poate, insa daca este in campul vizual s-ar putea sa te incomodeze pentru ca nu este chiar atat de transparent pe cat se spune (vizual per general este) insa deformeaza imaginea si totusi... se vede.

Suna la dealeri sau service si intreaba daca au. Poti gasi in pagini galbene firme sau persoane fizice care fac asa ceva. Sunt multi care vin la tine acasa si iti fac treaba.

Succes!
James Kilowatt
In Franta spuneau ca pentru a fi reparata trebuie sa poate fi acoperita in intregime cu o moneda de 2E. Daca e mai mare, atunci nu se mai baga.
In plus, in Franta e acoperita de casco (pentru cine are biggrin.gif). In Ro nu e?
Impulse
Mie in Romania mi-a schimbat parbrizul cu totul pentru o crapatura fara sa faca mutre dar aveam casco.
De fapt asa mi se pare normal pentru ca peste balta de exemplu "Casco" inseamna "no windshield , no bumpers included :bash: .
Din cate stiu in Ro este acoperit. Probabil ca proprietarul nu vrea bataie de cap si masina nemiscata 48 de ore. Mai nou toate parbrizele sunt lipite, s-a cam dus vremea chederului...
James Kilowatt
La francezi chiar daca e acoperit de casco si parbrizul, daca il schimba tot platesti "franchise" de vreo 30E (nu stiu exact cum se spune in romaneste, la noi franciza inseamna altceva). Suma asta e fixa indiferent de costul schimbarii.
Daca insa faci reparatia, nu mai platesti nimic. Din motivul asta multi s-au zgarcit la cei 30 euro si au preferat solutia asta, in loc sa schimbe parbrizul cu totul si din motivul asta la ei reparatiile astea se fac la greu.
Daca in Ro casco acopera integral, atunci banuiesc ca toata lumea prefera sa schimbe parbrizul cu totul. Daca nu, atunci banuiesc ca e mult mai ieftina reparatia.

PS La francezi pentru o shimbare de parbriz trebuia sa faci o programare cu vreo doua luni in avans... Daca era nasol, aveai masina imobilizata doua luni, nu doua zile...
Rares33010
QUOTE(MR28673)
PS La francezi pentru o shimbare de parbriz trebuia sa faci o programare cu vreo doua luni in avans... Daca era nasol, aveai masina imobilizata doua luni, nu doua zile...


OK. Pana aici! Daca inteleg programarea cu 2 luni inainte pt schimbarea de parbriz, imi este foarte greu sa accept ca fiind adevarata chestia ca iti tine masina 2 luni in service pt schimbarea asta. Nu pot sa cred! Pai ... nu exista domnilor un normativ al operatiilor? Nu e trecut acolo cate ore dureaza o anumita operatiune? Totul se rezuma la ore de manopera? Va dati seama cate ore ar intra in 2 luni?? Va dati seama cate revizii se fac intr-o luna? Pai probabil ca pentru revizie iti lasi masina jumatate de an cel putin in service. Hai sa fim seriosi si sa mai si gandim!
James Kilowatt
Stai, ca nu ne intelegem. Nu-ti tine masina in service doua luni. In service sta cateva ore. Insa daca te prezinti azi, consulta agenda si iti spune "vino matale pe 17 iulie, la ora 10:30"... Daca ai o fisura mergi cu ea, insa daca parbrizul e praf nu poti merge cu masina asa.
Ca peste tot in economia europeana, unii au monopol sau aproape monopol. In Franta singurii de care stiu sigur ca sunt agreeati de companiile de asigurari sunt Carglass. Or mai fi si altii insa sunt necunoscuti, toata lumea cu asigurare si parbrize sparte se inghesuie la Carglass. Iar pe aia nu-i omoara harnicia.... ei castiga la fel si daca schimba 10 parbrize pe zi, si daca schimba 50.
Daca ai ghinionul sa pice in perioada de vacante scolare, s-ar putea sa astepti si mai mult.

Eu am patit-o personal, in luna aprilie anul trecut trebuia sa fac controlul tehnic la seat si aveam o fisura (un baiat bun a lovit-o in parcare si s-a fisurat). Am fost programat abia in iulie. Eu in iunie trebuia sa ma mut in Belgia. Am cumparat un parbriz SH si l-am montat singur (adica cu ajutorul unui coleg), insa am avut noroc ca am cheder si nu garnitura lipita. Deja aveam experienta, eram la al doilea parbriz schimbat, pe primul mi l-a facut praf un aurolac care a sarit de pe un zid pe masina...
petre 1
Vezi ca de la intersectia Dimitrov spre Foisorul de Foc este un service auto (pe stanga) care se ocupa special de treaba asta,mergi si pe la ei si vezi ce iti spun.
Davidinho
Mersi frumos pt raspunsuri. Spartura e in partea stanga sus a parbrizului si nu ma incomodeaza in nici un fel de aceea cred ca merge f bine cu solutia respectiva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.