Help - Search - Members - Calendar
Full Version: noul motor de la vw!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
gabi67272
A aparut o stire in care vw a lansat o noua motorizare-1,4l si 170 cai,biturbo,ce ziceti?
Sebastian39516
Este o chestie sa obtii 170 de cai dintr-un motor de 1.4l. Dar totusi mai are pana la cei 238 ai mazdei rx-8. Totusi, cred ca as fi tare incantat sa il am pe masina mea biggrin.gif Ai vazut sa scrie ceva de consum? Am inteles ca scopul nemtiilor a fost: "Putere maxima la consum minim!" Super scop si daca l-au si realizat inseamna ca intr-adevar motorul isi merita laudele.
adrian65853
intr-adevar au scos un motor de 1.4 dotat cu un compresor (antrenat de curea ca la g60) si o turbina montate in cascada. compresoru furnizeaza puterea la turatii joase, dupa care intra turbina in functiune.
Sebastian39516
Am gasit informatii si despre consum. Cifrele sunt absolut remarcabile:
5.9 afara si 7.2 parca cel mediu...Preturile, in schimb, la masinile care au in dotare motorul asta sunt si ele impresionante, adica impresionant de mari cel putin pt buzunarul meu...Detalii pe site-ul VW.
Vlad75531
da e mai mult la mazda, dar sa nu uitam ca la ei e motor rotativ! si ala se face praf repede. asta de la vw se pare ca va fi un motor cu utilizare normala!
Sebastian39516
Nu stiu daca motorul ala de la mazda se face praf sau nu pt ca inca n-am prieteni care sa aiba o astfel de masina biggrin.gif . Am citit despre motorul mazdei ca ar avea o serie de probleme, ca ar fi sensibil insa, sincer, nu stiu daca este fragil sau nu. Motorul VW este unul normal, supraalimentat si sper sa-si dovedeasca fiabilitatea in timp...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.