Help - Search - Members - Calendar
Full Version: dati-mi si mie o informatie mica
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
valentin75641
crezi ca masinile pe motorina sunt facute mai mult pentru firme?Consumul mi-a facut cu ochiul la motorul de 1.5 cdi.Intrebarea mea este legata de intretinerea(de reviziile)motorului de 1.5.Stie cineva sa-mi dea niste sume la o revizie la o masina pe benzina si la una pe motorina?E prima mea masina si de aceea intreb.Sunt destule pe care nu le stiu.Recunosc.
valentin75641
scuze am uitat sa spun ca este vorba de un hyundai accent
adrian65853
parerea mea e sa-ti iei benzina. un motor mai mic dar benzina. daca nu mergi cel putin 20000km pe an nu merita sa-ti iei diesel. costurile la un diesel sunt mult mai mari ca la o benzina, indiferent de marca.
Maff
Daca mergi mai putin, recomandat ar fi sa-ti iei o masina pe benzina.Motorul de 1.4 de la Accent este chiar bun.Consumul este mic, masina este destul de vioaie si reviziile sunt mai mici decat la motorul diesel.Daca vrei motorul de 1.6, iti va consuma mai mult, insa si performantele sunt mai bune.Pentru o prima masina, motorul de 1.4 este OK.Doeselul ti-l recomand doar daca mergi peste 30000km pe an.
BandiT
deci daca mergi mai mult de 30 000 km pe an e bun dieselul.
dar si daca ai o sursa de motorina ieftina e foarte bun dieselul , indiferent cat mergi pe an.
bafta.
eddie
Tu vinzi castraveti la gradinar ? biggrin.gif
Eu nu numar foile la placinta,adica cu cat a fost dieselul mai scump,cati km.trebuie sa fac pe an sa renteze.Insa de fiecare data cand opresc la statia de benzina,ma bucur ca bag mai putini bani pe o distanta mai mare parcursa decat aproape toate masinile pe benzina.Si nu merg decat 10.000/an cu fiecare masinile din semnatura,ca nu sunt nici taxi si nici nu am masini pe firma.... band.gif
Maff
Eh Eddie, pai la Zafira, daca era pe benzina, iti blestemai zilele, treceai pe la benzinarie din kilometru in kilometru...biggrin.gif
catalin57101
Am avut si eu aceeasi dilema si cum nu am dispus de fonduri nelimitate am trebuit sa-mi fac niste calcule.
A ramas benzina pentru ca fac pana in 15.000 pe an si masina este mai ieftina si la pret cu peste 1.000 euro,si la casco,si la revizii...
info86077
parere..puteti sa faceti un calcul simplu..diferenta de pret intre masina diesel si masina pe benzina..
diferenta de consum mixt intre benzina si diesel ..nu cre ca depaseste 1 litru/100 km

apoi ..calculati si diferenta pretului de la pompa la combustibil.. diesel , benzina

apoi trebuie sa preconizati cam cati km ..faceti intr-un..si o sa vedeti daca este mai rentabil sa va luati un hyundai pe benzina sau diesel..ptr alte sugestii astept intrebari ..info.hyundai@gmail.com
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.