Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutati-ma!!!! BMw 520d din 2001sau a6 1,9 tdi 2001?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
cruceru76179
Care vi se pare mai ok ..520 d din 2001,a6 1,9 tdi sau poate un peugeot 607...ce ziceti?interiorul la 5 mi se pare cam mic... blink.gif
Impulse
Te-am mutat la versus intrucat este subiect de versus.
Pai pune si tu kilometrii si pretul ca sa ne facem o idee. Dotarile sunt si ele importante.
BMW-ul clasa 5 din 2001 este mic la interior? blink.gif Esti chiar asa de urias?
Mai da-ne ceva detalii...
Skywalker
1. BMW este mai stilat, design-ul caroseriei imi place mai mult la BMW
2. Audi A6 este o masina cu un consum de carburant mai redus decat BMW, asta fiind (DPDV) singurul atu.
Depinde ce optionale ai pe cele 2 masini la care te-ai gandit, pune si tu mai multe informatii si vedem cum te putem ajuta.
HalbaSus
chiar asa, impulse are dreptate, ti se pare tie mic interiorul de la seria 5 ? blink.gif
Eu as opta pt serie 5 fiindca e o masina frumoasa si are cea mai buna motorizare. A6-le mi se pare usor submotorizat cu 1.9 TDI. Peugeot-ul e poate cea mai frumoasa masina din grup dar in rest este sub celelalte 2.
florin55503
si eu zic tot bmw-ul. chiar si asa sunt la limita submotorizarii
James Kilowatt
@Halba
E asa mare diferenta de motorizare de la 2.0L de la BMW si 1.9 TDI?
In 2001, motorul 2.0L de la BMW a trecut de la 135 la 150CP. Daca e vorba de cel de 150CP, as merge cred pe BMW.
Oricum, mie mi se pare amandoua distinse, as alege-o cea care mi se pare in stare mai buna si proprietarul careia imi trezeste mai multa incredere.
Peugeot a avut sistematic probleme de conceptie cu HDI-ul, asa ca nu m-as complica cu ei.
HalbaSus
Acum vad anul de fabricatie... in 2001 nu stiu daca aveau motorul de 150 cp (eu la el m-am gandit)... Daca e vorba de motorul de 135 cp de la bmw si cel de 130 cp la audi atunci intradevar diferenta ar trebui sa o faca intretinerea, nr de km, dotarile, etc... nu neaparat marca. In plus audi-urile sunt ceva mai ieftine deci probabil la aceiasi bani se poate lua un A6 mai dotat si cu mai putini km.
mihai58026
problema de fiabilitatea motoarelor nu se ia in discutie??
bine, nici unul din motoarele clor doua nu mi se pare o referinta, dieselul de 2 litri de la BMW nefiind, la cunostinta mea, un motor foarte fiabil...tot pe aici pe undeva stiu ca nu se recomanada chipuirea si/sau alte procedee, datorita pompei de injectie "slabutze"
dar, tot spre "bemveu" as inclina si eu smile.gif
James Kilowatt
Intr-adevar, daca motorul de 2L de la BMW e acelasi care a fost pus si pe Rover, atunci intr-adevar nu e unul foarte renumit prin fiabilitate. Dimpotriva blush.gif
HalbaSus
Fiabilitatea unui motor SH tine mai mult de noroc decat de provenienta lui... atat motoarele bmw cat si cele tdi sau hdi au avut probleme...
DORU
Inclin spre A6 1.9 TDI, cu conditia ca puterea sa fie macar 110/116 CP.
Altfel, BMW-ul pt sportivitate...
Adelin Daniel47895
why not 525 and 2.5 tdi???.....park e mai stransa competitia smile.gif
HalbaSus
presupun ca motivele sunt de ordin financiar, ma refer nu doar la pretul mai mare al modelelor de 2.5 ci si la acciza nesimtita care se percepe pe motoare mai mari de 2000 cmc. Desigur pt aceasta clasa o motorizare potrivita ar incepe de la motoarele de 2500... 1.9 respectiv 2.0 sunt "entry level".
eddie
Un coleg de-al meu a ales intre un BMW 520 si un Audi A6 1,9 TDI ambele din 2001,ambele in jur de 160-170.000 km.
Prima data a luat BMW-ul la 11.500 de euro si dupa aceea l-a schimbat pe Audi A6 (10.500 euro) si a luat 1000 de euro inapoi.Vanzatorul le avea pe amandoua,era prieten cu ei si le-a facilitat alegerea.
BMW-ul avea mai multe dotari,arata mai frumos,era bleu metalizat,dar totusi a fost ales A6-le ,alb,mai uratel si cu optiuni mai putine,dar cu a/t.
Armadyllo
Eu tot pe BMW as merge.Motorul daca nu ma insel are 136 CP...cel pus si pe seria 3.Acum nu conteaza un cal,dar asa-i din cate mi-aduc aminte.
A6...cu 1.9 TDI mi se pare un pic cam mare pentru motorul ala de 110 CP.

Totusi e diferenta de 26 de caluti.Acum depinde la ce te uiti...consum,sportivitate,spatiu...

Mie sincer imi place mai mult BMW-ul,pentru design si motor,in primul rand.
Arheopterix
Eu pro BMW.
Tractiune spate.Ptr mine asta e atuul cel mai mare.
si la second hand cu vestita turbina de la TDI poti avea probleme mari.
geeoo30
Pe seria 5 pana in 2003 cand au trecut la celalalt model, motoarele de 2.0d au avut 136 cp, din 2003 modelul nou 2.0d are 163 cp.
Desi are acelasi motor ca seria 3, care din 2001 are 150 cp, pe serie 5 nu au facut modificarea.
Un alt atuu al bemerului este ca are transmisie pe lant, si parca nu suna a tractoras ca la audi...
O sa va mirati dar in general la sh a6 e mai scump ca un seria 5.
Leone
pai dupa cum a scris si impuse, sa ne zica omu mai exact despre ce dotari au masinile/nr de km/intretinerea lor, etc. si eu inclin in favoarea "beemveului", dar sincer dc peugeot-ul are mai putini km (multi mai putini biggrin.gif ), dotari mai bune...parca as opta mai degraba spre el!
Adelin Daniel47895
Dar totusi de ce nu si un E220 cdi...stiu modelul e vechi dar totusi mi se pare superior...
Leone
QUOTE(Adelin Daniel47895)
Dar totusi de ce nu si un E220 cdi...stiu modelul e vechi dar totusi mi se pare superior...

poate nu-i plac mercedesurile biggrin.gif ...sau nu a gasit o oferta buna la momentul respectiv!
Adelin Daniel47895
Preturile sunt puitn mai ridicate si in 2001 inca era modelul vechi de E-klasse....iar modelul 2002 are o diferenta semnificativa de pret...dar totusi poate intra si el in discutie... smile.gif
Impulse
Se pare ca baiatul nu mai vine. De fapt sper sa regaseasca postrea lui pentru ca am mutat-o aici si nu i-am lasat o copie acolo spre greseala mea. Mie imi cam place sa fie toate la locul lor asa ca... :angel:

Da, si Mercedes ar fi o optiune desi a cam pierdut la imagine...
Sper ca Mercedes sa-i lase in pace pe Chrysler si sa puna din nou accent pe ale lor.
Leone
QUOTE(Impulse)
Sper ca Mercedes sa-i lase in pace pe Chrysler si sa puna din nou accent pe ale lor.


ar trebui sa se lase si de smart...care nu e altceva decat o gaura uriasa in bugetul lui mercedes; plus ca strica imaginea firmei...parerea mea
T u d o r
Dupa mine, nici A-classe nu e tocmai-tocmai un Mercedes adevarat.
Stie cineva cum sta la vanzari comparat cu concurenta premium? Oricum ar sta, nu prea il vad legat de imaginea de limuzina de clasa a Mercedes-ului. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.