Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sfaturi de la cunoscatori despre cele mai bune amortiz
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Gheorghe
Trebuie sa imi schimb amortizoarele la masina( am un Mercedes E220 din 1995, caroserie W124 din 1995) si nu stiu inca ce amortizoare sunt mai bune. Fabrica recomanda Sachs dar acestea au garantia in Romania doar 18 luni pe cand Monroe(de exemplu) da garantie 3 ani.
Ma mai intereseaza si care sunt avantajele si dezavantajele amortizoarelor cu ulei,gaz sau mixte.
MARCEL1
Alegele pe cele Monroe. Este cea mai mare
fabrica de amortizoare la ora actuala in Europa
Candva era la moda cele cu ulei,au disparut si au venit cele cu gaz. Apoi cele combinate.
Avantaje nu sunt. Sa dea D-zeu sa tina mai
mult si atat.

Marcel
Gheorghe
Multumesc pentru sfat Marcel! Astept in continuare si alte pareri si sfaturi.
cristian4
salut! nu stiu ce sa spun dar te-as intreba cum vrei sa obtii suspensia?sport sau pentru tine nu conteaza.Eu te sfatui sa i-ti iei telescoape monroe galbene pe gaz.
Gheorghe
Salut Cristian! Avand in vedere ca Mercedesul este considerat o masina eleganta cred ca imi trebuie niste amortizoare nu tocmai rigide, pe de alta parte, am inteles ca amortizoarele cu ulei nu prea se mai fabrica.
iulian3
Pt mercedes merita "monroe" amortizoare pe gaz care sunt cele mai eficiente confera o stabilitate ,o tinuta de drum aparte si nu numai atit... mpastreaza contactul anvelopei cu carosabilul si inca multe avantaje..
Gheorghe
inca mai astept sfaturi pentru nenorocitele astea de amortizoare.......
iulian3
Gheorghe!!! nu mai astepta... ia Monroe
Si eu am un mercedes 190 amg, 6 cyl,2500cc e din 93 si am pe el amortizoare Monroe...se comporta f bine sunt pe gaz....
Tiam mai spus in mesajul anterior ia nu mai astepta chiar daca sunt putin mai scumpe merita (garantie pe veata).
iulian3
Amortizoarele pe gaz Monroe (made in usa) au garantie pe veata!
Gheorghe
multam Iulian, m-ai convins.....spune-mi te rog si daca stii un magazin cu piese de Mertan mai ieftine......eu cumparam piese si consumabile de la Dijital dar s-au magarit rau la preturi in ultima vreme
iulian3
Asa este preturile la piesele de schimb pentru mercedes sunt mai mari decit la restul autoturismelor.Eu pina acum nu am prea avut probleme cu el are f putini kilometri 63000. Am schimbat la el placutele de frina, baia de ulei, cauciucurile si sonda landa.Toate leam luat de la "PANEURO" Au sediu in Sibiu,Fagaras,TG.Mures...poate si in alte orase dar nu stiu.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-01-23 03:17 ]
Gheorghe
Merci Iulian, exista si in Buc 3 magazine Paneuro dar daca intrebi de vreo piesa, dupa ce ca sunt scumpe nu le au pe stoc asa ca trebuie sa astepti cate 2 saptamani pana iti aduc piesa
iulian3
Da asa este! Din tot ce am luat de la ei eu avut in stoc doar sonda landa.Pentru celelalte a trebuit sa fac comanda apoi au venit... si la baia de ulei miau adus alta baie pt motor de 2000cc ...a trebiut sa astept iar....
Dar asta este ma multumesc ca exista ca firma "PANEURO" si ca ma imi rezolv problemele.
Cind am vreo problema astept asta este...in nici un caz nu cumpar piese de la mina a 2a.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.