Help - Search - Members - Calendar
Full Version: HID sau Halogen Projection Beam
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
f1anatic
Plecind de aici
http://www.legacygt.com/forums/showthread.php?t=34151
QUOTE
I recently emailed SOA about the possibility of HIDs in future models, I got an email back within 24hr that stated this...

"Dear Mr. Connolly:

Thank you for visiting the Subaru Web site and for taking the time to contact us. The most valued opinion of any business is that of its customers. Your comments are valuable to us in that they provide us with a clear picture of our products as seen by our customers. We also appreciate your compliments on your Legacy GT and your enthusiasm for Subaru products.

We appreciate your suggestions for improvements to our Legacy GT. We have taken the liberty of forwarding your suggestions to our Product Planning Department for their possible consideration on future Subaru vehicles. Input from our owners has been helpful in initiating changes to our newer models. We hope to continually improve our products and we appreciate your comments.

None of our Forester, Legacy, or Outback models are available with HID lighting. We have tried to stay away from this for several reasons. There are physiological disadvantages to HID auto headlamps that do not exist with glowing-filament lamps.

Probably the biggest issue is HID headlamps' significantly worse color rendering index (CRI), which is in the high-60s to low-70s range. Halogen headlamps' CRI tends to be around 90 to 97 or so. In laymans terms, this means that the human eye's color perception and differentiation is much, much better under halogen light (lower color temperature) than under the light produced by automotive HID headlamps.

There is research showing improved distance perception with headlights of *lower* color temperature, for any given intensity. Certainly any kind of shift towards the blue (as with HID headlamps) is a step in the wrong direction in inclement weather (fog, rain, snow, etc.).

Based on this and other factors, we have focused our efforts on halogen projector beam technology, which offers a sharp, precise beam pattern, and a strong spread of light without the drawbacks of a HID lamp. While HID is a 'status symbol', safety comes first!

If you have any further comments or should you need assistance in the future, please contact our Customer Dealer/Services Department by phone at 1-800-SUBARU3 (1-800-782-2783) or by email through our Web site ' Contact Us' section. Thank you for your comments."


Voi ce credetzi ?

1) Subaru STi are faruri HID, de altfel in Japonia Legacy este oferita cu HID. Deci treaba cu safety este un pic BULLSHIT !
2) Adevarul este ca cu lumina mai alba, vezi mai bine noaptea, pe uscat. Cimpul vizual apropiat este inundat de lumina asta alba-albastruie si potzi vedea orice crapatura in asfalt
3) Pe timp de ploaie, ceatza, ninsoare...insa vizibilitatea scade. Drastic.
4) Lumina mai galbena itzi permite un..."depth perception" - sa vezi mai bine lucrurile la distantza noaptea. Nu stiu citzi dintre voi avetzi binocluri militare...dar vechea tehnologie pentru a vedea seara, noaptea (las bre' ca am eu si IR night vision dar vorbim de altceva) era aplicarea unor filtre galbene.
5) Lumina mai galbena ajuta in conditzii vitrege
6) In general farurile HID nu sint bine aliniate. Noaptea te orbesc...atunci cind ai o masina direct in fatza...sau in spate.
7) Vad foarte multe Mertzane, BemVeuri, Audi si Japoneze cu "projector beam lighting" - dar fara HID. Chiar aseara am mers multa vreme paralel cu si apoi in fatza unui SL 500 nou noutz condus de o cioara...care avea faruri ca ale mele...adica mai galbui.


Ei...adevarul este ca reprezinta un avans in tehnica iluminatziei. Insa mai trebuie ceva munca la ele...spre exemplu o reglare mai buna - balast - self-leveling - incit sa nu mai orbeasca. O alta solutzie ar fi o lumina mai blinda, mai galbuie...la numai 3000-3500 grade Kelvin sau reglarea automata a farurilor spre o lumina mai galbena ...pe conditzii adverse...(vreme rea).


Trebuie sa spun ca lumina de la Subaru este adcvata si ca nu simt nevoia unor faruri HID.

http://www.danielsternlighting.com/tech/bu...advantages.html

http://www.usatoday.com/money/autos/2001-06-07-xenon.htm


Voi ce zicetzi...HID sau Halogen Projection Beam ?
HalbaSus
Am modificat titlul pt a fi mai explicit, daca nu iti place esti liber sa-l modifici cum vrei tu atat timp cat reiese ca e un versus intre HID si halogene.
Paul46623
As zice amandoua tehnologiile. Cam sunt complementare. Una are putere mare (buna pe timp de ceata, in mod ironic) insa are spectrul luminos discontinuu, are probleme de glare (cum se traduce exact ?) si de refractie (parca) in cazul in care sunt particule mari de apa in atmosfera (ploaie); cealalta are o lumina mai 'naturala' si mai utila pe ploaie (si mai putin stresanta pentru cei din jur), insa are putere mai slaba.
Articolul Wikipedia despre faruri spune mai multe: http://en.wikipedia.org/wiki/Headlight
James Kilowatt
Discutia e ma intereseaza si pe mine pentru ca si eu am proiectoare cu lupa si as putea pune HID pe faza scurta. Insa nici eu nu m-am lamurit ce temperatura e optima si care sunt dezavantale, asa incat ezit. Avantajul clar e iluminarea mai mult decat dubla, insa nu stiu cum percepe ochiul asta.

@Paul
spectrul HID-ului nu e comlet discontinuu, chiar daca intr-adevar unele lungimi de unda sunt mult mai puternice decat restul. Exista un coating al becului si atmosfera din interior care absoarbe unele lungimi de unda (inclusiv in banda UV) si le re-emite sub forma de lumina vizibila.
Paul46623
QUOTE(MR28673)
spectrul HID-ului nu e complet discontinuu, chiar daca intr-adevar unele lungimi de unda sunt mult mai puternice decat restul. Exista un coating al becului si atmosfera din interior care absoarbe unele lungimi de unda (inclusiv in banda UV) si le re-emite sub forma de lumina vizibila.

Nimeni n-a reusit sa omogenizeze spectrul complet, cel putin pana acum. De aceea toate HID-urile (inca) au tenta albastruie (si probleme pe ploaie). Asa cum nimeni n-a reusit sa faca un sistem de autoleveling care sa reduca glare-ul la nivele acceptabile. De aceea consider ca solutia e mixta: faza scurta halogene, faza lunga HID.
Skywalker
Becurile halogen H4 ce tip de lumina au?
Eu am avut ceva cu tenta galbuie si le-am schimbat cu altele ce fac o lumina alba. Pana acum am obs ca pe ploaie nu vad mai nimic cu astea noi, cu celelalte era putin mai bine, in schimb pe uscat si faza scurta si lunga lumineaza foarte bine si sunt multumit.
James Kilowatt
@Paul
Bineinteles, e departe de a fi omogen insa nu e nici spectru de linii pur ca la becurile cu descarcare clasice.

@Skywalker
Becurile cu halogen sunt becuri cu incandescenta, nu cu descarcare. Au spectrul continuu (aproape) ca orice emisie termica.
H-ul se refera la tipul socului si numarul si pozitia filamentelor. H4 e cel cu ambele faze in acelasi bec. Eu am la seat H4 si la nubira doua becuri/far H1.
Phillips au facut niste becuri (allweather, cred) care au si lumina galbuie si cea alba simultan, galbuie in jos si spre margini (pentru ceata si ploaie) si alba in fata.
f1anatic
QUOTE(Skywalker)
Eu am avut ceva cu tenta galbuie si le-am schimbat cu altele ce fac o lumina alba. Pana acum am obs ca pe ploaie nu vad mai nimic cu astea noi, cu celelalte era putin mai bine, in schimb pe uscat si faza scurta si lunga lumineaza foarte bine si sunt multumit.


Pai cam la fel e si cu HID ! Ar fi o treaba sa ai faza mica becuri normale si HID faza lunga...insa in america nu prea se poarta si nici nu cred ca e voie. Si apoi...constructzia farurilor difera. Aici farurile trebuie sa arunce ceva lumina si in sus...ca sa potzi citi semnele rutiere. De asta te orbeste cind vin din fatza.
fishbone
Eu am HID dar nu cu tenta albastra ci chiar rozalie cumva. Se fac remarcate si din randul HID-urilor prezente pe BMW, Audi, etc.
HID ca faza lunga nu e o idee buna deoarece aceste becuri nu tolereaza bine aprinderile intermitente. Cu cat te tot joci la ele de-a stinsul/aprinsul mai des, cu atat tin mai putin. Este recomandat sa le aprinzi si sa le lasi in pace.
E drept ca HID este si de "status symbol" fiind asociate cu masinile scumpe, dar sunt si sigure imho. Eu vad mult mai bine cu ele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.