Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Octavia Tour SH vs Opel Astra SH
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Paul76092
Salutari,

Am nevoie de sfaturile voastre, in ceea ce priveste alegerea unei masini SH. M-am tot uitat pe site-uri si prin oras, dupa preturi la Skoda Octavia SH si Opel Astra SH, si nu ma pot decide care este alegerea corecta.

Nu stiu care din ele sunt generatoare de probleme (cheltuieli) dupa 70.000km. Subliniez ca am un buget pana in 9000 de euro.

Astept parerile voastre.
DORU
Daca vorbim de Octavia SH de peste 70.000km, e important sa stim daca este diesel sau benzina. Daca vechiul proprietar a tinut cartea service la zi, abia la 90.000 km trebuie schimbat kit distributie obligatoriu la diesel si doar verificat la motoarele de 1.8 benzina, se poate prelungi pana la 180.000 km in acest caz. Teoretic, practic trebuie schimbata la 120.000km
La fel, daca masina are mai mult de 2 ani sau 60.000 km, trebuie schimbat lichidul frana. Oricum, recomand verificari pe rampa, expertiza VAS si certificarea istoriei service in BD a service-ului unde a fost operata.
Despre Opel nu-ti pot spune la fel de multe...las pe altcineva sa-ti furnizeze informatii. Despre Skoda insa, daca-mi dai mai multe detalii sau ai intrebari concrete, iti raspund cu placere.
Paul76092
Multumesc de informatii. Concret ma intereseaza o masina care sa ma mai tina 3-5 ani fara costuri excesiv de mari. Masina e pentru sotie, care umbla destul de mult in oras, si pt plecari in week=end-uri/concediu. De circulat circula destul de mult zilnic, si ma gandesc la diesel ca si costuri mai mici de alimentare.

Care e viata unei astfel de masini?

Poate sa duca mai mult de 400.000km, fara reparatii capitale.

Cum e mai bine? Sa cumpar o masina de afara, la care nu cunosc km real? Am inteles ca o data e modificat de cei de afara, si ulterior de cei care le aduc.
O masina inmatriculata pt prima oara in Romania, macar poate fi controlata la service-ul care a vazut-o.

Astept in continuare detalii.
HalbaSus
Teoretic un motor poate rezista 400.000 km... Dar asta depinde mult de felul in care a fost intretinuta masina (ori fiind SH nu poti avea controlul total al acestui fapt)...

Cat despre intrebarea ce e mai bine sa iei masina rulata doar in romania sau una din germania nu stiu ce sa-ti zic... e mai mult o loterie... in principiu si masinile din afara au carti de service, si desi e adevarat ca se mai "fabrica" carti de service de cele mai multe ori aceste carti sunt reale. Dar chiar daca stii exact numarul de km facuti tot nu poti sa stii cat de fiabila va fi masina. E posibil sa distrugi un motor in 50.000 km (mai ales daca sunt facuti in romania, mai mult trafic urban, accelerari bruste, gropi, etc...) pe de alta parte nici masinile din germania nu sunt neaparat bine intretinute, vitezele de autobahn nu sunt tocmai tratamentul ideal pt un motor.
DORU
O alegere buna o reprezinta Octavia 1 Diesel (90, 110CP) SH cu maxim 60.000 km reali, ce ii poti verifica la service. Pt un test relevant, pe langa recomandarile facute anterior, sugerez o vizita la CompuTest din cadrul targului Autovit. E greu, dar nu imposibil sa gasesti ceva bun. Eu am gasit in 2 randuri. E adevarat, am investit imediat dupa achizitie ~500 euro in masini, dar am stat linistit 2 ani dupa.
Paul76092
M-am tot uitat pe varii anunturi si oferte de pe net, si intr-adevar ce ai spus tu Doru e ok. Din pacate masini sub 90.000km nu prea am gasit, si nu cred ca am sa gasesc cu km reali, decat de la o cunostinta.
Tu esti unul dintre norocosi, da-mi si mie un semn daca auzi de ceva real.

Multumesc anticipat,

Paul
Paul76092
M-am tot uitat pe varii anunturi si oferte de pe net, si intr-adevar ce ai spus tu Doru e ok. Din pacate masini sub 90.000km nu prea am gasit, si nu cred ca am sa gasesc cu km reali, decat de la o cunostinta.
Tu esti unul dintre norocosi, da-mi si mie un semn daca auzi de ceva real.

Multumesc anticipat,

Paul
DORU
Ma voi interesa. Uite ce-am gasit (vezi Octi 110 CP la 9300 euro - verifica daca are si unde carte service!):

http://www.autovit.ro/masini/skoda/octavia/
Paul76092
Am vorbit cu omul, e masina rulata in Bucuresti si Piatra Neamt. Nu e adusa din Germania, nr km putini sunt justificati prin faptul ca a fost folosita cand si cand. Trebuie sa o vad saptamana viitoare si sa o duc intr-un service, sa-i aflu adevarata fata. Multumesc mult pentru ajutor.
Paul
DORU
Cu placere. Asteptam detalii dupa ce faci expertiza. Succes!
Paul76092
1.9 tdi / 110 CP Elegance , an fabricatie 2000 , 84.000 km , climatronic , geamuri electrice , inchidere centralizata , ASR+ABS+MSR , proiectoare ceata , jante aliaj , computer bord , vopsea metalizata , dublu air bag .

Km sunt reali, masina umblata in Romania, intretinuta la un dealer din Bucuresti.

8900 Euro.


Merita?!!!
DORU
Ai MP !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.