Help - Search - Members - Calendar
Full Version: computer de motor - cordoba 1.9 tdi din 2001
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Sorin64867
salut
am un cordoba 1.9 tdi din 2001 care are probleme la computerul de motor. data fiind vechimea masinii, are cineva idee de unde pot sa imi cumpar unul - nou sau second hand (daca ziceti ca merita efortul)? sau macar de vreo firma care sa il repare pe asta?
in momentul asta masina este la o reprezentanta seat...
daca are cineva o solutie, va rog, ca ma chinui de cateva luni deja si nu ii dau de cap.
va multumesc
James Kilowatt
Se muta la service, acolo sunt sanse mai mari sa raspunda cineva wink.gif
Sorin64867
... e dus computerul, tre sa iau altul. daca e cineva care are din greseala smile.gif sau stie de unde pot sa iau un comp la mana a doua, asta e codul 038 906 018 EE. va multumesc
Impulse
Pai ai incercat la un parc de masini defecte?
Doar ca nota:

De multe ori computerul nu functioneaza corect datorita corodarii contactelor (umezeala) - ma refer la modul - si o curatire temeinica poate da ceva rezultate. Acum drept e ca nu stiu cum este la tine. Era doar o sugestie pentru ca oricum nu ai nimic de pierdut.
Sorin64867
salut
nu e de la contacte, cel putin nu cred, pentru ca a fost scos computerul si sucit pe toate partile, la fel si firele, au fost curatate si tot nu merge!
ca sa va faceti o idee mai exacta, hai sa detaliez putin situatia: eu am luat masina la mana a doua, adusa din germania. la un moment dat, a inceput sa se comporte ciudat: ori de cate ori ploua, aveam probleme cu acceleratia - indiferent ce viteza aveam, ma trezeam uneori ca mi se frana masina, iar pedala de acceleratie devenea inutila ... am fost la service si mi s-a spus ca e de la senzorul de pedala, l-am schimbat, dar problema a revenit. am fost din nou la service, aia au dat din umeri si au zis ca nu stiu ce e, asa ca am schimbat si serviceul. Ocazie cu care mi s-a spus ca e de la softul computerului de motor (pe tester aparea "eroare intermitenta") si ca ar fi bine sa scap de masina.
intr-un final apoteotic, mi-a dat prin cap sa ma duc la o reprezentanta de seat, ca nu-mi venea sa cred ca nu se poate rezolva. si am aflat ca in computer se umblase, izolatia era dusa si cand ploua, apa se scurgea exact pe el. am pus un capac de plastic si am mai mers vreo 3, 4 mii de km, dupa care am inceput sa am aceeasi problema, dar mult mai grava, pentru ca masina abia se mai taraste (se blocheaza la 1300 ture si, daca ai noroc, se mai duce din ambreiaj, asa, cam cu 10 km/ h).
acum, masina e din nou in service, saracii meseriasi se chinuie sa ii dea de cap, dar nu cred ca o sa am atata noroc. daca imi puteti indica niste parcuri de masini sau magazine de piese second hand, va rog, ca in afara de targul de la vitan, nu am habar de alte locuri de unde as putea sa ma duc... iar 1500 de eur sa dau pe computer, chiar nu am acuma sad.gif
va multumesc mult
James Kilowatt
Deci tu cauti un ECM, nu un computer de bord!
Pai zi asa.... unii prin computer de bord inteleg chestia aia cu ecran care iti spune tot felul de informatii in interior blush.gif
Cordoba TDI din 2001... mai zi detalii despre motor. Puterea exacta, si eventual codul. Ar trebui sa poata fi gasit la dezmembrari.
James Kilowatt
Am vazut undeva motor 1.9 TDI cu totul, pe la 1600E. Doar ECM-ul nu cred ca poate fi 1500E!!
Motorul de 1.9 TDI e foarte popular, e si pe VW si Skoda, pe 3 sferturi din masinile VAG. Sunt convins ca se poate gasi unul din dezmembrari la pret acceptabil.
Ia uite...
http://motors.search.ebay.com/search/searc...o=&saprchi=

Se pare ca e acelasi si pe motoarele ALH si pe PD
Sorin64867
masina e din 2001, motor alh, 90 cp (66 kw). cei de la service au zis sa caut un "calculator edc", cod 038 906 018 ee. din cate vazusera ei, unul nou era pe la 1500 eur, dar tot ei mi-au zis sa incerc varianta second hand.
eu stiam ca sunt diferente intre computere la vw, skoda si seat, dar daca voi ziceti ca se potrivesc, atunci imi cresc sansele sa gasesc unul !
mersi mult pentru explicatii, incep sa ma mai linistesc si eu, credeam ca sunt hopeless wink.gif
silviu40187
Nu te arunca la cumparat computer fara o diagnoza exacta. Acelasi lucru am patit eu la renault; Indicatia celor de la reprezentanta a fost: schimbat computerul de motor + clapeta de actiona electric socul); Explicatia lor - ce domne poate schimbam computerul si are clapeta un scurt si stricam si computerul nostru nou.

Am luat masina si am mers la un electrician care lucrase la reprezentanta. A spus ca se poate verifica daca clapeta are scurt - si nu avea si a pus un computer second hand si masina avea aceleasi simptome (computerul nu controla clapeta de soc decit aleator) de 3 ori nu mergea 1 data mergea. 3 ore am stat eu cu el si am verificat fir cu fir tot ce iesea din computer - si nu am gasit firul. A continuat el si abia a doua zi a gasit firul care din cind in cind nu conducea. Asa ca nu am avut nevoie de nici o piesa ci doar de schimbat un fir(conductor) + manopera la greu dar oricum pretul a fost super-bun.
Asa ca primul lucru cauta un electrician bun care sa nu-ti schimbe juma de masina ca ii e lene sa faca niste verificari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.