Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Megane2 (cu facelift)----Noul Hyundai Accent..13300E
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cristian-330
Noul Acent FULL 1.5 crdi 110 CP este la pretul de 13300E si are 110CP la acelasi pret cu Megane2 Pack Authentique 1.5 dci 80CP la promotie(destul de multe dotari+SIGURANTA), plus ca la Accent avem o garantie de 5 ani sau 100.000km, mi se pare excelent dar tot am semne de intrebare(nu le prea vad pe strazi_nu se prea cumpara?!!!)
Skywalker
Nu le prea vezi pe strazi pentru ca modelul de Accent a aparut in Aprilie 2006 in Romania, dintre cele 2 prezentate de tine aici eu iti recomand Accentul CRDI doar daca faci mai mult de 1.500 km lunar in rest poti opta pentru Accent 1.6 full benzina.
Adelin Daniel47895
accentul nou se vinde foarte bine...fratimeo e consultant vanzari la hyundai si ti-o zic din sursa sigura. Eu iti recomand accent 1.5crdi...e la fel de vioi ca 1.6 benzina si are si avantajul consumului.
James Kilowatt
Accentul a fost lansat in Romania, in premiera in Europa. In Belgia si Franta inca nu e disponibil.
Megane e mai mare, Accent e mai puternic (insa un design cam cuminte).... depinde ce anume te intereseaza mai tare. Eu personal cum nu am familie mare, ma atrag mai mult caii putere decat spatiul.
florin55503
daca nu ai nevoiede spatiu atunci accent. sa nu mai vorbim de fiabilitate.
meganul are de partea sa doar spatiu.
DORU
Ai deschis doua topicuri cu aceeasi tematica. Decide-te pe care il continuam...te rog sa citesti si regulamentul. In plus, daca doresti sa le pastrezi pe amandoua, atunci trebuie editat titlul unuia din ele. Colegii mei pot sa te ajute in acest sens... Multumesc!
ncristi
Eu am mers cu amndoua si as lua megane ( mai ales daca este face lift) fara sa stau pe ganduri chiar daca are motorul mai mic.

Legat de accent, ca o parere personala, in afara de motor masina nu se remarca prin nimic...franele slabe (intra abs-ul si atunci cand vrei si atunci cand nu), spatiul intreior anost, instabila la vant (dupa 130-140 masina nu mai ofera sigutranta) etc.

Hyundai are de partea sa fiabilitatea ,care la modelele fabricate in europa nu mai este la fel ca la cele coreene care au consacrat firma.

Reviziile la hyundai (ca si piesele de schimb) sunt mai scumpe de cat la reno.

PS
Fa un drive test inainte.
Maff
Eu cred ca nu prea ai mers cu Accentul nou de zici ca este instabila la viteze mari.Am ajuns la 190km/h si n-am avut probleme.Pot sa-ti spun ca la o viteza constanta de 130-140km/h este chiar stabila si se simte chiar bine.La performante nu cred ca este nevoie sa fac o comparatie pentru ca nu prea este cazul, motorizarea de 80cp este mai mult pentru un mosulet cuminte.Si interiorul noului Accent nu este nici pe departe atat de anost cat zici tu, Ba chiar pot zice ca este mai bine organizat decat cel de pe Megane.
florin55503
la interior eu zic ca meganul e clar peste. dar ca performante accentul mult peste. e diferenta de 30 de cai in favoarea accentului si in plus si o greutate redusa. eu am mers cu symbol de 80 de cai s motorul nu spun ca nu mi-a placut ba chiar da dar se simte ca motorul e mic. dar pus pe un megane care e mai greu va trage si mai greu.

cum am spus accentul are de partea sa fiabilitatea capitol la care meganul nu sta chiar bine ( e cunoscut faptul ca eu o masina destul de scumpa ca intretinere pt clasa ei). nici meganul nu e extraordinar de stabil in curbe.

deci daca vrei spatiu si de materiale din interior dar si de design mai bune atunci megane. si un pret mai bun la revanzare

daca vrei fiabilitate, performante mai bune etc atunci hyundaiul
Mihai66305
QUOTE(cristi36176)
Eu am mers cu amndoua si as lua megane ( mai ales daca este face lift) fara sa stau pe ganduri chiar daca are motorul mai mic.

Culmea e ca au motorul cam la fel: 1500 cmc biggrin.gif Numai ca cel de pe Accent este mai avansat dpdv. tehnologic, beneficiind de o turbina cu geometrie variabila.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.