Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cati euro dai pe benzina la 50.000 km parcursi in oras?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
sorin37756
Cati euro dai pe benzina la 50.000 km parcursi in oras?

Dar afara?

Dar pe an?

Ce masina?


(Conventie 1 l benzina = 0.96 euro)


In oras: 2880 euro/ 50.000 km, adica 6X500X0.96
Afara: 1920 euro/50.000 km, adica 4X500X0.96
Pe an: 250-500 euro.
Masina: Daewoo Tico
G e o r g e
interesant ... am mai facut un calcul cand mi-am luat masina , doar ca era la 100 000km , si am ajuns la concluzia ca mai bine benzina decat dizal .

sa vedem , oras
5760/ 50 000 km adica 12%
afara
3840/ 50 000 km adica 8%

as scoate si mai putin dar nu-mi place sa ma misc in reluare .

pe an ... sa vedem cand se implineste anul ce si cum smile.gif
James Kilowatt
pai, PE BENZINA, cam 75€/an smile.gif
sau 150€/50000km.

Masina, Nubira 2L GPL biggrin.gif

Cat dau pe gaz n-ai intrebat blush.gif
sorin37756
Pe GPL cred ca platesti cam 60% din cat dai pe benzina, dar ai:

Avantaje: -nu murdareste uleiul

Dezavantaje: -arde mai repede bujiile
-temperatura este mai mare in motor si in circuitul de racire
-risc, fie chiar si teoretic
-platesti mai mult smecherasilor care efectueaza RAR si ITP
James Kilowatt
La mine, platesc cam 35%. Benzina e 1.3€ iar gazul 0.43. wink.gif
Luka
Pret benzina pe 1 an (regim mixt, 85% oras; 1 l benzina - 1.05 euro) - aprox 1500 euro
Mariacu
La un consum de minim 14% imi iese 6720 euro. Uau! Ce de bani!!!!! Bine ca nu fac mai mult de 20,000 km pe an....
G e o r g e
na ca pui de un logan biggrin.gif
boty
La 15 000 km pe an in oras cu consum de 10.5x150x0.96 =1512 Euro
Afara consum 6x50x0.96 =288 Euro
Total= 1800 Euro /An :bash:
Si ca sa raspund topicului 1512x3.33 = 5040 Euro
cioaba
cam 100l/luna la disel, adica 100l* 0,96E/l*12=1152eur/an ....hmm,cam 3 salarii fara alte consumabile....m-ati pus pe ganduri. eram fericit cand mergeam si nu socoteam. blush.gif
Mariacu
QUOTE(G e o r g e)
na ca pui de un logan biggrin.gif


Bun si ala la urma urmei! biggrin.gif Daca cresc putin consumul pot sa ma orientez si catre ceva optionale, poate chiar un tuning finut biggrin.gif
James Kilowatt
Pui niste neoane dedesubt biggrin.gif
Si un "turbonator" biggrin.gif


Apropo, nu pui Porsche-ul pe GPL? Cred ca ar fi o premiera mondiala biggrin.gif
Am vazut zilele trecute un anunt pe ebay cu unul care vindea un Fiat Coupe 2.0L Turbo 220CP pe GPL. Se poate pune deci si pe motoare supraalimentate smile.gif
Mariacu
M-am gandit sa-l trec pe gas, dar pe NOS nu GPL biggrin.gif

La GPL nu am unde sa pun rezervorul.... dar pot sa pun un sticker cu GPL, cred ca si cei de la Guiness Book ar rade de mine biggrin.gif

O sa dau un telefon la o firma care monteaza GPL sa vad ce zic, pe urma trimit inregistrarea la Gabi Jugaru! biggrin.gif
Skywalker
Pai eu in 4450 de km (27.02.2006 - 10.05.2006) am bagat 368l benzina de 95 adica @1250 ron (calculat la o medie de 3.40lei/L) de unde am un consum mediu de 8.26l/100km pentru ca majoritatea km (3700) au fost facuti in jud. Timis... imi iau bitigla... o kila de bani :bash:
Alex-F1
Uite ca la asta nu m-am gandit pana acuma! Deci, ia sa vedeeem (la mine e motorina):

In oras: ~ 3980 Euro
Afara: ~ 2880 Euro
Pe an: ~ 1100 Euro
Masina: in semnatura

blink.gif uau....ce de banet.....intrebarea mai interesanta era cati euro dati lunar pe benzina/motorina....io ard motorina lunar de ~ 260 RON....la fiecare chenzina bag de 130 RON si aia-mi ajunge pt. 2 saptamani.....asta in oras vorbind, drumurile suplimentare afara nu le-am pus la socoteala aici! 260 RON...totusi nu e chiar o suma neglijabila...io zic ca combustibilul folosit intr-o luna nici n-ar trebui sa se simta la buzunar....ar trebui sa fie un procentaj infim din venitul familiei, pe cand la majoritatea romanilor nu cred ca este chiar un procentaj neglijabil, este? :evil:
_Constantin_
Pe mine la megane ma costa cam 2 mil jumate motorina in regim de mers constant in oras. Adica 1.2 mil la 2 sapt. Exact ca si colegu de dinainte.
In schimb la Toyota acum bag 1 mil la 8 zile. In acelasi regim de mers doar ca pe asta o alerg de-i sar pistoanele. Le Meg am depasit cred dpar o data 3000 rpm, la asta schimb doar dupa 4000 rpm in general. Merg destul de mult si noaptea. fiind masina care o impart cu tata: el merge de dim pana pe la 15-16:00 si dupa aia e a mea, la o cafea, la un gratar, plimbarica putin prin oras si asa se fac 100 kmzi. In ritmul asta vindem casa si ne mutam in cutii de carton in gara... blush.gif beer.gif
Alex-F1
1 milion la 8 zile numai tu sau impreuna cu tata??? blink.gif Daca e cu tot cu tata, mai merge, dar daca e numai pt. tine....e ceva 4 meleoane pe luna.... :angel: Cand ma gandesc cati romani lucreaza o luna intreaga pt. banii astia....ma ia cu friguri.... :ewpu: ....pe partea cealalta e adevarat ca altii (prea putini din pacate) muncesc 4, 3, 2 zile sau chiar 1 zi pt. 4 milioane.... wallbash.gif ....nu e corect... Pretul combustibilului la noi ar trebui sa fie cam jumatate din cat e acuma ca sa fie cat de cat ok pt. buzunarul majoritatii romanilor posesori de masini!!! :bash: Io de exemplu daca as avea sub 6 milioane salar, nici nu mi-ar trebui masina, ce sa fac cu ea?...sa circul numa duminica?! :ban: Mai bine o bitzigla atunci... bicycle.gif Ar fi interesant de stiut cam care ar fi media veniturilor tuturor soferilor din Romania.... :scratchchin: ....stiu o familie care are venit lunar de 10 mil. si au o Dacie 1310 + 2 copii gemeni (pe drum)....pai masina aia mai mult sta....numa io m-am saturat de cate ori am auzit fraza: "nu avem bani de benzina".... :ewpu: ....si dupa ce o sa se nasca copiii banuiesc ca treaba o sa fie si mai nasoala....trist....dar adevarat.... sad.gif

P.S.: Auzi Constantine, acuma intre noi fie vorba, taica-tu stie ca-i dai in gura la masina aia "de-i sar pistoanele"??? biggrin.gif whistling.gif
eddie
Mai putin decat unul cu motor pe benzina.Nu am avut nici la cumpare si nici acum nu am calculator de buzunar.
Cand mi-am luat 2 diesel-uri nu mi-am pus problema asta sau ca sunt mai scumpe...timpul le rezolva pe toate !
Desi nu merg mai mult de 15.000 de km/an cu fiecare masina,ma bucur de fiecare data la pompa ca merg mai mult si bag bani mai putin ca altii !!! biggrin.gif biggrin.gif
romb
pai daca luam 0,95E litru de benzina si consumul de 11l/100km urban al masinii mele rezulta ca pentru 50.000 km prin oras am cheltuit 5225 E , bani care sunt peste o treime din pretul masinii.

un alt calcul interesant ar fi in cati km parcursi exclusiv urban consumam carburant de o valoare egala cu masina.

cazul meu , masina a costat 14.130 E DDP. adica 14.873 l de benzina.
acelasi consum de 11l/100km , rezulta ca de banii care i-am dat pe masina ma plimb cu ea prin oras cam 135.200 km .

ar fi interesant sa fac fiecare un asemenea calcul sa vedem cine se plimba cel mai mult cu banii dati pe masina (atentie calculul se face in functie de consumul masinii respective). probabil ar castiga o limuzina de lux full option cu taxe vamale si motor diesel cat mai mic. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.