Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Import sh din Germania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Lucian13
As dori sa achizitionez un automobil din Germania dar nu stiu exact ca ma asteapta odata ajuns cu el in Romania. Adica unde sa ma duc? ce taxe trebuiesc platite? etc . Va rog cine a trecut prin asa ceva sa ma anunte si pe mine. Va multumesc!
Catalin2
vezi ca e un articol pe pagina despre accize si taxe vamale.

Decat sa mergi tu dupa el mai bine iei de aici. Cel putin testeaza piata. Daca vrei spune-mi ce te intereseaza si poate iti fgasesc eu, ca lucrez la un parc auto si vad multe masini.

Daca nu ai rude dincolo eu zic sa iti iei gandul, ca daca pleci asa de capul tau te duci acolo si pierzi cateva zile cu cautatul. Dupa aia ajungi in tara si vezi in targ o masina cu 500 EUR mai ieftina si iti dai pumni in cap.
Emanoel-Adrian
Lucian du-te singur si ia-ti masina din Germania , intra mai intai pe www.mobile.de si fa-ti o parere despre preturi , limba germana ti-ar fi de un real folos, poti de pe site-ul german lua telefoanele particularilor sau autohouselor si vorbi direct cu ei, poti vedea pozele masinilor si daca te hotarasti le poti comunica asta iar ei te pot astepta cateva zile pana sa ridici masina . Ia-ti tu din Germania singur masina si nu vei lua teapa. Am uitat ceva esential , proprietarul sau garajul sa fie musai de origine 100% germana nu turca araba sau altceva.
Emanoel-Adrian
Am uitat fondul problemei,in Germania dupa ce-ti faci actele nu uita sa ceri certificatul EUR 1 pentru vama , la intrarea la punctul vamal vei face o declaratie vamala si vei cere sa faci vama la un punct vamal de interior (in orasul tau), aici te duci la RAR pt. identificare dupa care din nou la vama sa o achiti dupa care din nou la RAR pt. omologare si gata la inscriere cu ea; e simplu nu ?.
Iulian8
pare usor asa pe hartie insa cand mergi acolo nu e chiar aas de roz, o sa vezi cate alte probleme pot aparea.
apropo emanoel, cate masini ai adus tu peronal din germania de vorbesti asa de degajat?
nu de alta insa daca nu ai pe nimeni acolo cu care sa umbli dupa masina, chiar daca ai rezervat-o la un autohaus, (se poate intampla sa fie deja vanduta masina rezervata sau de fapt poza de pe net sa nu coincida cu realitatea dar autohausul te obliga sa iei masina pt ca altfel pierzi avansul dat ca fara avans nu iti rezerva nimeni nimic), poti veni acasa cu buza umflata sau cu o masina mult mai scumpa decat daca ai lua-o de la cineva care se ocupa cu asta de ceva vreme si are conexiunile acolo.
Calin6
foarte important! masina sa fie euro 3; ar fi bine sa iti trimita brief-ul masinii sa vezi clar ce scrie acolo. in plus trebuie neaparat ca si codul motorului sa fie euro 3 (conform cu listele RAR). spre exemplu, eu am adus unui prieten o masina din 99, pe brief nu scria EURO3 ci D4, dar avea codul motorului chiar EURO 4! (am fost la RAR cu copia briefului si am cerut cerere de consultanta)
omul
uite un topic interesant
http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.php?tid=2485&page=1
SI da, se poate ca maisna sa fie cu codul D4 sau D3 in brief si totusi sa corespunda euro3 sau euro4 in Romania. Dar mai ales la benzina, la diesel mai greu.
costelino
daca nu vorbesti limba germana stai acasa sau apeleaza la cineva care a mai fost si a cumparat masini pt ca acolo te poti pacali mai rau ca in romania in afara de actele care iti trebuiesc pt masina mai pune dormit,mancat,deplasarile pe care le faci pe acolo,apropo ai fost intr-o gara sau aeroport din germania nu e chiar asa de simplu.Mai bine platesti un comision si iti cumperi masina
costelino
Pt emanoel. cunosti procedura de eliberare a certificatului eur 1 daca da explica-mi si mie te rog.
Lucian13
Mai am o intrebare pentru cei care ma pot ajuta . In functie de ce se calculeaza vama si taxele care trebuiesc platite la intrare in RO?
costelino
an fabricatie si capacitatea cilindrica ,motorina sau benzina se calculeaza la valoarea impusa din lista de valori in vama a autoturismelor la fel si accizele da-mi un model si iti calculez
Emanoel-Adrian
Pentru Iulian !, am adus in total vreo 5 ,prima in 1993 din Franta (Paris) am lucrat acolo pt. AirAfrique celelalte 4 din Germania si ultimul dupa care mi se rupe sufletul cel mai tare (Mercedes 200D ,67.000 Km orig.) in 2001 martie .
Am gasit un autohaus al carui patron stie engleza http://www.auto-kisin.de ,am ales masina si am vazut-o in poza, Kisin mi-a trimis (fax)contractul,brief-ul si nr.cont pt.avans ,am completat contractul, am depus 1000 Dm in cont si am trimis prin fax inapoi contractul si extrasul . Simplu ! Cu brief-ul original am fost la RAR Grivita si ei m-au invatat cum sa-mi recatalizez masina ca sa o pot inmatricula aici(din euro 1in euro2). Autohausul se afla la nord de Hamburg in loc. Neumunster. Am plecat acolo (mai greu din cauza vizelor de atunci -ce am mai injurat perioada aia!!) si mi-am adus masina. In ceeace priveste certificatul de Eur 1 autohausul este obligat -la cerere sa ti-l dea , cei ce il elibereaza sunt parca de la serviciul de vama german.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-03-06 22:18 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-03-07 17:34 ]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.