Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dotari masina la vanzare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Sorin74379
Am comandat o Octavia Tour 1.9 TDi si astept sa vina cam in 2 saptamani. As dori sa stiu daca dealer-ul este obligat sa imi livreze masina si impreuna cu: trusa medicala, triunghi reflectorizant, stingator, etc? Daca da, atunci le voi primi in costul masinii sau trebuie sa le platesc separat? Trebuie neaparat sa le achizitionez? Am vazut ceva despre o lege care ar obliga pe cei care vand masini noi sa le echipeze cu cele mentionate mai sus, la momentul vanzarii. Este adevarat asa ceva.
Va multumesc tuturor si va doresc un week-end relaxant.
grenouille
eu mi le-am cumparat singura. nu au fost in dotarea masinii (mi-au dat chiar si o hartie sa o semnez in care am luat la cunostinta ca nu are asa ceva).
de obligat, esti cam obligat sa le cumperi smile.gif s-ar putea sa aiba si ei la dealer dar la niste preturi mai piparate (pt comparatie: am vrut sa iau lanturi de zapada - preturile la carrefour incep de la cateva sute de mii, la dealer erau 3 mil jumatate)
oricum mai mult de un milion - un milion si jumatate de lei vechi nu te costa toate astea. nu mai stiu triunghiul cat a costat, dar trusa a fost 350 mii, stingatorul 120 parca.
RUE
merita extinctorul.... mai ales la masinile noi ferari (e un dublu r pe undeva, imi scapa).
Adr1an
Ca sa vezi.. eu nu aveam asa ceva pe lista cumparaturilor...Astea trebuie cumparate, covorasele o sa trebuiasca sa le cumpar.. Mai sa fie !! Oare cate chitibusuri o sa mai apara ? O sa ma trezesc calic.. blush.gif
Alex72641
La Logan toate astea ( triunghi, stingator, si sfoara de tractare al carei nume imi scapa ) sunt incluse in pret. Daca la Skoda e altfel e pacat, se calicesc la un extinctor. Oricum se pare ca un foc de Ferrari nu poate fi stins prea usor. Gabi Popescu stie...
grenouille
offtopic, da' nu ma pot abtine - da' avea extinctor? ca nu sunt sigura wink.gif
ca paranteza - am testat eficienta trusei medicale la o expozitie de matze cand una dintre pisici a facut praf mainile unei arbitre si din toti care erau pe acolo aproape nici unu' nu avea trusa medicala la masina. a stat saraca femeie cu mainile pline de sange ceva timp pana am venit 2 persoane diferite cu trusele medicale (masinile erau garate departe) ...

mai tre' sa avem si sfoara de tractat? si mai ce?
Andrei Suzuki
La lege zice numai de trusa,triunghi si extinctor. Nu zice si de sfoara.
DORU
Andrei Suzuki are dreptate. Insa eu am si cablu tractare, cabluri curent pt baterie si compresor pt pneuri. Nu strica niciodata!
ttheoro
Cand iei mashina de la dealerul Skoda (Avia in cazul meu) trebuie sau sa vii cu trusa RAR (trusa medicala, triunghiuri, stingator etc) de-acasa, sau sa o cumperi de la ei. E cam... un milion 400 parca, oricum pana in 2 milioane. E intr-adevar cam aiurea ca nu ti-o includ in pretul mashinii.... se zgarcesc la 2 milioane cand tu dai mii de euro pe mashina... ce mi-a placut e ca macar iti dau roata de rezerva + set de pana... la alte mashini astea sunt "dotari suplimentare" blink.gif
Butnaru71161
[quote="Teodora65573"]Cand iei mashina de la dealerul Skoda (Avia in cazul meu) trebuie sau sa vii cu trusa RAR (trusa medicala, triunghiuri, stingator etc) de-acasa, sau sa o cumperi de la ei. E cam... un milion 400 parca, oricum pana in 2 milioane.


E mult? e putin?
ttheoro
Chiar nu stiu daca e mult sau putzin, eu am luat trusa de la ei si gata... ca altfel trebuia sa o caut in alta parte si oricum diferenta de pret nu ar fi fost semnificativa ca sa merite alergatura. La fel am facut si cu covorashele: de la dealer, originale, costa 1 milion tot setul (fatza-spate) - pt Fabia vorbesc. N-am mai cautat altceva. Deh, comoditatea blush.gif
grenouille
pe noi dealerul (Brady Trade) ne-a sfatuit sa nu luam pt octavia covorasele si alarma din fabrica pt ca au avut clienti care s-au plans de calitatea lor.
asa ca am cumparat eu covorase (acum tre' sa le schimb ca nu am stiut ce sa aleg, si am ales unele proaste) si alarma am montat-o la Brady.
ah, sa nu uit- pe noi ne-au lasat sa plecam asa cu masina fara stingator/trusa medicala/triunghi. le-am cumparat noi pe parcursul primei saptamani (cand din motive de lipsa de permis la subsemnata masina a stat cumintica garata in spatele blocului). oricum, mie mi se pare mai corect ce ti-au cerut tie sa faci - ca se putea intampla orice pe drum (inclusiv un control de politie).

citesc ce scriu si nu imi vine sa cred. wink.gif eu femeie serioasa am ajuns sa vorbesc despre masini si stingatoare. mai am sa ma duc pe stadion band.gif .
glumesc, pe mine chiar m-ati ajutat mult de tot!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.