Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ajutor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
lucian59987
Salut

salut pe toti cei ce au octavii benzina,va cer o parere.
vreau sa achizitionez o octavia 1 benzina cu motor de 1,6/106CP, din "97,ce parere aveti,ce consum ar avea de benzina?
cum se prezinnta cu intretinerea masinii(consumabilele)avind in vedere ce drumuri avem noi in toata romania.
eu sunt din moldova si vreau sa achizitionez masina de la tulcea la un pret de 6500euro,intrebare,merita pretul?are km reali cu carte service,un singur proprietar,a avut-o de noua adusa din cehia printre primele modele,masina e intretinuta bine tinuta la garaj si km 89657.
nu stiu ce sa zic se merita avind in vedere si pretul benzinei cum creste,eu am avut pina acum numai peugeot,opel vectra b,audi a4,si vreau sa mai schimb marcile,caci pe toate ce le-am avut au fost la taxi,acum vreau ceva mai spatios.

va multumesc
DORU
Salut!

Octavia 1 din 1997 are bordul cel simplu. Ce varianta de echipare este? Dotari? Motorul este 1.6 MPI 102 CP (SR este indicativul lui comercial).
Cateva pareri: la 90.000 km tb schimbata distributia, desi masina are deja 9 ani si era obligatoriu sa o fi schimbat la maxim 5 ani. verifica istoricul service. De asemenea, pompa apa, tamburii spate, discurile+ placutele fata, curea alternator, clapeta acceleratie. Mai da niste detalii...
Pretul e cam mare. Poti lua la 7500 maxim oOctavia din 1998 Elegance, 1.820v, aer, trapa, discuri fata/spate, ABS cu mai putini km eventual si reali. Deci eu as zice ca masina face 6000 euro maxim ! Ofera-i chiar mai putin...sa ai de unde urca. Verifica si catalogul Autoschwacke pt confirmare.
AlexTM
E putin plauzibil sa gasesti masina din '97-'98 cu mai putin de 90000 km reali.
Daca asta intr-adevar e asa, pare o afacere bunicica. Dar, evident, ofera 6000 smile.gif

PS: Ziceai ca ai avut A4, Vectra, dar acum vrei ceva mai spatios.
Pai ... nu e. Portbagajul e mai mare decit la celelalte, dar spatiul interior, nu
Lucian72846
Destul de batrana din `97 , verifica service plan si mergi la un service Skoda pentru un test . Din `97 Octavia pe benzina o poti gasi si la 5500-5800 euro .
lucian59987
salut

va multumsc tuturor de sfaturi,mai astept ceva sfaturi,
masina e din 97,1600/106 cp,geamuri 4 electrice,ABS,clima,oglinzi electrice si incalzite,volan reglabil, distributie role recent schimbate,curea alternator,are toate facturile,toate consumabilele ce au necesitat schimbate mi sa aratat factura de la piese cit si de la service,e masina de garaj proprietaru e pe vapor mai mult,sotia nu are carnet iar copii sunt mici,ce sa zic eu mai astept ceva pareri caci inca nu am toti banii iar cu proprietarul masinii tin legatura tel,daca se da asta e,caci nici nu vreau sa ma arunc asa tare,are carte service stampilata de skoda(service),ce ma mai intereseaza,ar fi consumul de benzina,ma gindesc cac avind motor mic caroserie grea,si normal creste consumul zic si eu,ce am avut eu masini au fost diesel,doar vectra b din 96 a fost benzina si la motor de 1,6/16v nu lua mai mult de 8,8/9,6 oras iar afara am iesit si cu 5,3/6,2,acum nu stiu ce sa zic de octavia ,am mai urmarit pe forum si m-a cam speriat cu consumul,caci mai am momente si cind conduc mai sportiv in genere merg lejer,dar nici ca unul de virsta a 3 a,imi place sa ma ajute atunci cind am nevoie,daca nu ma ajuta ma axez din nou pe vectra caci nu am avut probleme la asa ceva,nici consum mare,atit am zis ca sa iau ceva mai spatios in spate caci la vectra ,audi,stai cam strimtorat in spate.masina am nevoie de ea in taxi si avind in vedere ca eu lucru pe ea.atit doar ca inca nu-mi permit un diesel de la skoda,caci de ce sa nu zic imi place destul de mult

va multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.