Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MG ZR vs POLO GTI vs Corsa GSi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mihai58026
ce parere aveti? ca masinuta SH pt prietena mea, care datorita jobului tre sa conduca destul de mult in afara orasului si [de ce nu] ca "jucarie@ de rezerva pt subsemnatul.
nu ma intereseaza alternative [ cu excptia Saxo VTS], ma intereseaza pareri pertinente strict despre aceste masini, si mai mult despre MG ZR, despre care nu stiu foarte multe...
va astept
P.S.:
ordinea "mea" ar fi
corsa
ZR
polo,

dar parca as trece ZR-ul in frunte datirita celor 160 de caluti

multumiri anticipate
Armadyllo
Si eu as trece MG-ul primul.Am un tip la munca,cu un MG,facut putin tuning asa....subtirel....si vreau sa zic ca arata bine.Nu stiu daca nu am citit de mult intr-un editorial englezesc,si posta masina mai la capatul listei de fiabilitate,langa Rover...

Acum, nu e lege clasamentele astea,de ex,tipul asta e foarte multumit de el.Nu stiu ce motor are,de 1.6 cred,dar se aude bine de tot,si are vana.

Si in plus,mi se pare o masina care i-ar sta cool unei fete.mai mult decat Corsa sau Polo,care e plina lumea de ele.

"MG ZR

105 - 1.4 K series from £9995, 120 - 1.8 K series £11,395 160 - 1.8 VVC £14,345 Two door or five door hatchback


The new MG ZR range is perhaps the best expression of the 'affordable sports car' as the ZR 105 can be purchased for £9,995 on the road. This car is a little stormer, it reminded me of both the Midget and MGF at the same time mixed up with strong dash of Mini Cooper. The ZR has the MGF's incredible road holding and poise and the Midget's cheeky character. Powered by a 1.4 twin cam K series engine this car can be rowed along with its excellent gearbox to make rapid cross country progress and it will also cruise happily on the motorway. Like the Midget the ZR 105 is an ideal entry level MG offering a degree of road holding and handling that are more than a match for its nippy performance. Build quality was impressive and even the base model comes with a high level of trim and the seats in the ZR were particularly good. When riding as passenger in the entry model I spotted that there was no roof mounted grab handle but frankly I didn't need one. Despite the prodigious cornering speeds maintained by my colleagues as they each took a turn behind the wheel, the front seat held me firmly and in comfort. Here is a sports hatch with four good seats that will cruise on the motorways, race along twisty lanes and also do the shopping or the school run. Furthermore it will do all this without a squeak or a rattle.

At the top of the range comes the MG ZR 160 with a 0-60 time of 7.4 seconds and top speed of 131 mph. These figures speak for themselves the road holding is outstanding and the 160 also has larger brake discs to cope with all that extra power. You can also opt for five doors, a 2.0 litre turbo diesel engine and Stepspeed transmission on ZR 120 models. "
Armadyllo
Din spate: ...draguta masina, spune ceva mai mult,decat celelalte optiuni....parerea mea
mihai58026
cam aceleasi motive m-ar determina sa o trec in capul listei:
putere, design, si faptul ca nu e atat de comuna
dar, avand in vedere ca nu e o masina foarte comuna, m-ar interesa si preturi de intertinere si cam cat de scumpe sunt piesele..
la baza, este un Rover 25, care parca e dezvoltat in perioada in care inca mai apartinea BMW..
armadyllo, ai spart gheatza arigato.gif
DORU
Mihai, eu voi rasturna topul: 1- Polo, 2-Opel, 3-MG

Motive:
- Polo are motorul 1.8T de 150CP, extrem de bine vazut pt tuning. Rezerve mari si reprize sportive! Model nou de masina, probleme cunoscute, fara surprize din partea motorizarii.
- Opel, doar pe 2 pt ca are intretinere cam scumpa in comparatie cu VW-Midocar de ex
- MG: desi este exclusivist, are interior ieftin si invechit, in plus piesele schimb sunt greu de procurat si scumpe. Cei 160 caluti sunt greu de inmultit iar cuplul nu te da pe spate. Revanzare dificila.

Iti doresc sa alegi corect ! arigato.gif
Sergiu75148
MG, asa cum e el, are clasa. Celelalte sunt masini de duzina.
florin55503
eu ma indoiesc ca la tipul asta de masina exista clasa. si eu zic tot polo
mihai58026
@ doru
fan VAG Versus fan Opel [eu]
iti multumesc de opinie totusi

de remarcat.. masina va fi pt prietena mea, deci NU voi inmulti nici un calut, pt ca eu o voi conduce doar ocazional

nici unul din motoarele selectate de mine, din cate stiu eu, nu are supralimentare, deci 1,8 T iese din discutie

masina va fi SH, deci 8 000 maxim 8500 cu inscrierea

ca posesor de mai multe opeluri, pot sa spun ca intretinerea de opeluri, este orice numai scumpa nu [exceptand ascona pe care am luat-o practic pe butuci, si trebuie reconstruita cu piese cat mai originale, dar nici alea nu sunt asa scumpe]

ce vreau sa te intreb: despre MG est concluzie sau stii sigur ca piesele sunt scumpe?!?
asta m-ar ajuta enorm....
restul ideilor sunt pertinente, si suficient de nepartinitoare arigato.gif
DORU
Inteleg pct tau de vedere...dar tine cont de faptul ca firma a dat faliment si deci piesele sunt greu de gasit. E un fel de Daewoo al Angliei...
Cred ca vei alege Opel...gresesc? biggrin.gif Succes!
sergiutruta
Salut,

in principiu MG ZR este Rover 25 mai mult de 90%. Din cate stiu eu au facut foarte putine schimbari, si alea la interior, plastice si alte chestii.
Ca si intretinere pot sa-ti spun eu. La masina din semnatura:
- schimb distributie: 3 role + 3 curele (distributie, alternator si AC) am dat aproape 12 mil pe piese.
- schimb ulei + filtre: ulei Castrol 3GTX 5L - 2 mil, filtre aer, ulei si motorina: 1 mil toate 3.
- ca si fiabilitate, am tot vazut topuri si cum ca Rover era pe la coada. Eu va spun atat: de 1 an de cand am masina, nici presiunea in pneuri nu o verific cand merg la drum. Ma sui in ea si plec. N-am avut absolut nici o problema, si fac aproape in fiecare weekend drumuri de sute de km.

In privinta motorizarilor propuse de tine, nu stiu motorul de 160 de cai de pe ZR. Totusi, probabil ca as alege Polo GTI-ul.
mihai58026
mersi, Sergiu un mail mai la obiect nu se putea!
considera ca ti-am dat o mare bere [englezeascaa]
smile.gif
florin55503
probabil stii ca optand pentru corsa s-ar putea sa ai probleme cu timoneria. din cauza asta am zis polo. eu am mers cu corsa gsi de 125 de cai si sincer mi se pare mult pt asa o masinuta. amortizoarele sunt tari te zguduie destul de serios si in plus e si scurta.
sergiutruta
cu placere....daca mai ai nevoie de alte detalii, spune-mi wink.gif.
mihai58026
mersi, Sergiu, voi apela daca ramane ZR in super short list
@florin: stiu de timonerie, dar am inteles ca nu e "un capat de tara" adica se poate rezolva, stiu si ca e scurta si ca 125 d ecai sunt mai multi decat ar avea nevoie bombita.. dar pt drumuri lungi, iti trebuie [in opinia mea] minim 100 de caluti.. la opel, variantele sunt
1,4 16v - 90
17cdti - 101 - clar nu pt ca stiu de pe breakul tatalui meu care e tot 1,7 cdti si e varza
1,8 16 v - 125

toate aceste masini sunt scurte cu suspensie tare si cu ceva caluti
precizez: corsa 125, polo 125, ZR 160
ceva trebuie sacrificat.. ca sa fie buna si de oras si de drumuri lungi si destul de sigura si precisa pe traiectorie si cu un consum acceptabil.. vom sacrifica confortul.. daca vrea confort, ii dau ascona care este un mic vaporas cu spatiu imens dar cu numai 60 de caluti.. asezati pe puntea spate!smile.gif)
florin55503
QUOTE(mihai58026)
mersi, Sergiu, voi apela daca ramane ZR in super short list
@florin: stiu de timonerie, dar am inteles ca nu e "un capat de tara" adica se poate rezolva, stiu si ca e scurta si ca 125 d ecai sunt mai multi decat ar avea nevoie bombita.. dar pt drumuri lungi, iti trebuie [in opinia mea] minim 100 de caluti.. la opel, variantele sunt
1,4 16v - 90
17cdti - 101 - clar nu pt ca stiu de pe breakul tatalui meu care e tot 1,7 cdti si e varza
1,8 16 v - 125

toate aceste masini sunt scurte cu suspensie tare si cu ceva caluti
precizez: corsa 125, polo 125, ZR 160
ceva trebuie sacrificat.. ca sa fie buna si de oras si de drumuri lungi si destul de sigura si precisa pe traiectorie si cu un consum acceptabil.. vom sacrifica confortul.. daca vrea confort, ii dau ascona care este un mic vaporas cu spatiu imens dar cu numai 60 de caluti.. asezati pe puntea spate!smile.gif)


eu zic ca 100 de cai + cuplul sunt de ajuns. daca vrei am tot cautat o poza mai veche cu un motor isuzu de 82 de cai(pt ca multa lume se indoia) cu viteza la care a ajuns pe bord evident. a dus la vremea ei si putin mai mult. e genul de motor care trebuie sa stii sa il conduci. e de turatie
florin55503
poza
nu merge nu stiu de ce
am infar view cum se schimba din png in jpeg?
Armadyllo
O sa-l intreb eu pe tipul asta,cam care-i treaba cu intretinerea,piese... cam ce se duce repede,sau ce necersita schimbari....

Nu am nimic cu VW....dar parca numai firma asta ar produce masini adevarate :bash:
mihai58026
armadyllo, sun tperfect de acord.. cel putin in ultimii ani fiabilitatea VAG e mai mult un mit.. poate oi fi eu prea incantat de Opeluri, dar mie mi s-au parut bune pt preturile care se cer pe ele si ce stiu sa faca de banii astia


oricum, sa nu alunecam in polemici...
cat mai la subiect posibil, [a se vedea exemplul lui Sergiu] despre oricare din masini
va multmesc inca odata tuturor celor care ati postat si continuati sa postati
Andrei Suzuki
Nu stiu cat confort o sa ai in MG.Am condus si eu unul si e suspensia aia dementiala. Iti rupe ficatu si ce mai ai pe acolo. Mai nasol e ca au dat faliment si nu se stie cu piesele cum e.
Oricum,nu prea cred ca te apropii de un ZR cu 8k eur.Am o prietena care o vindea anu trecut cu vreo 14k.
Dar iti zic,e super masina.Scaunele sunt super.Nu sunt nici tari,nici moi,iar sustinerea laterala e exact asa cum ar trebui sa fie la o masina sport. Ai si portbagaj...
Iar daca auzi cum face motorasu ala la 7200 rot/min...te indragostesti,nu alta.


Armadyllo
Andrei....am recunoscut si eu din primul mesaj aici....ca motorasul se aude bine de tot.Mi-a placut!!!Nu am mers sa vad cum trage...sau cum e suspensia,stabilitatea.Dar pot sa zic ca 80 % din MG-urile care le vad pe aici (si sunt destule)...au fost dispuse la tuning.Se pare ca se preteaza usor la asa ceva...
Concluzia care am tras-o eu ...asa repede...e ca cine isi cumpara asa o masina,cam vrea s-o ARDA!Si cred ca de asta ar fi avut suspensia tare,pentru stabilitate.Si scaunele mai pe masura sport. ninja.gif
mihai58026
am gasit in deustch, vreo 3 saptamana trecuta pana in 7k euro, sub 100000 de km, dupa 2001, [foarte probabil Euro 3], aer, tot tacamul
smile.gif)) cu inscris, cu drum, alea, alea.. se duce in maxim 9k Eur, zic eu....

P.S. au dat faliment?!?!
pai si MG TF cine-l produce?
ca aprca am vazut ca mai era in lista de masini noi
Otto73
L-au luat chinezii. Eu spun sa excluzi MG-ul de pe lista.
Adelin Daniel47895
Eu as alege POLO...turbo rulezz...n-o sa mai vrei masina ta dupa cateva ture cu el.....
Si desi ai zis ca nu mai vrei alta optiune uite ca nu ma pot abtine si din motive subiective iti propun o fiesta ST...2.0 benzina aspirat 150cp/148bhp din care 128bhp la roata. cuplu 190nm, directie+suspensii sport, scaune recaro bodykit sport, 0-100 7,8s, plus un raport cp/kg f bun... masinuta asta nu e comuna si putine masini o sa-i stea in cale pe drumurile noaste...
mihai58026
riiiiiiiiiiiiiiiiiiiight!!!
adelin, tu asa citesti si cartile, coperta unu si ultima pagina??
oricum, mersi
Armadyllo
Adelin omul vrea masina pentru o femeie.....asa ca nu-l intereseaza daca face sutica in 7.8 sec...sau 11.Nu cred ca vrea sa faca curse cu ea...

^Pe de alta parte...e cam nenorocita treaba cu MG-ul.Daca mai baga astia si calitatea de care dau dovada chinezii...de ceva vreme...e clar.

Aici de exemplu....cu banii pe care ii ai,poti sa gasesti masini mai multe...si mai bune...dar in ROM....nus' ce sa zic!
mihai58026
fratilor, celor care ati scris aici va multumesc. din pacate in consiliul de familie am fost invins..am pierdut 4 la 2... renuntam la masin asecond-hand....ne interesam de una noua in leasing....
sad.gif(((

adelin: mai era o mica problema pe care nu ai observat-o acolo...nu vreau turbo, si cu atat mai mult de la VAG...vreau [vroiam] o masina cat de cat mai rasarita si care sa faca fata "cumsecade" la drumuri mai lungi...sa poti sa faci o depasire ca lumea, etc...sincer . nu am bani de Fiesta ST noua...probabil ne vom orienta spre un Spark nou sau un Ka sau ceva..
Mihai63349
Eu zic ca iti vei lua Polo, pt. ca ... nu vei gasi ZR sh. Sau vei gasi greu. S-au vandut cateva in toata Europa.
Mihai63349
Scuze, n-am citit ultimul mesaj. Am postat si eu cand nu mai conta, ca prostu'.
mihai58026
hei, e ok...se mai intampla...
referitor la postul tau...asa cum am spus gasisem 3 in germania...dar, am fost infrant.."mica mea ostire fuse sfaramata"
plus, ca vad ca nimeni nu stie mai nimic despre masinile astea...


sa vedem.. intre timp, daca stiti careva masini cam in aceeasi calsa pana in 8500 CIP maxim, va astept
James Kilowatt
Eu cred ca cea mai nervoasa masinuta ieftina ar fi un suzuki swift. Insa nu am idee cat costa. Ford Ka are un motor de 1.3L cam obosit. blush.gif
Mihai63349
http://www.autoscout24.de/home/index/detai...tsg_detail_bild


Ia vezi ce zice asta!
mihai58026
hihihi
revin
[/size]AM FOST INVINS IN CONSILIUL DE FAMILIE!! NU MAI LUAM MASINA SH!! NEAPAREAT MASIN ANOUA IN LEASING

[size=12]
Nu agreez VAG-urile Turbo fie ele TDI sau Benzina

MR: mersi de idee, e foooooooooooooarte frumos, dar e cam scumput!!
nu cred ca pot sa trec de 9 000 Cip, si asta cuy niste sacrificii supreme [tre sa aman reconditionarea asconei, care imi este foarte draga, si care mai si arata un pic a muscle car cumintit!!]
James Kilowatt
Pai swift pe benzina nu se incadreaza? PE aici e la 12.000euroi cu tot cu taxe. Am vazut ca te uiti dupa masini mai nervoase, iar Swift e o data si jumatate la putere fata de Ka.
mihai58026
mersi, MR te tin la curent..
azi n-am avut timp nici sa manac.. poate diseara cand ajung acasa
mihai58026
deci: referitor la Swift, e tare frumusica masina, dar singura care s einscrie ar fi 1.3 GS+AC, care e cam slab echipata dupa parerea mea...aici, nu prea gasesc specificatii tehnice..intr-o parte im8i da ca 1.3 face 68 d ecai, in alta ca face 92..
mai intru odata pe situl importatorului sa vad ce si cum
ar fi Kalos in 3 usi , 1.4. 16 v prmium [echiparea de varf], dar nu-l gasesc la nici un dealer din bucuresti [poate pt faptul ca e in promotie]
octavian55425
dealeri de chevrolet in bucuresti sunt di-bas, gtt si radacini motors (langa plaza romania)
James Kilowatt
@Mihai
eu la ala de 92CP m-am referit, e un motor simpaticut, cu VVT. Nu stiam ca exista si o versiune de 68. Aici e promotie la ala de 95CP si la multijetul de 70. Astia de la suzuki au ales cele mai bune benzinare si cele mai bune diesele.. nu-s prosti.

Si Kalos e o idee. Sau poate, Aveo?
Armadyllo
Suzuki fac motoare bune...le stiu de la GSX-R....unde sunt ....tari,iarasi Hayabusa...alt exemplu.

La banii astia...noua...Suzuki Swift 5p 1.3,Ac...11575E 92 CP
Hyunday Getz 1.3 9700 E 82 CP
Toyota Yaris 1.3 10680E 87 CP

Toate la echipare destul de cheala,dar le-am ales cu 5 p toate,si acelasi motor.Lista ar putea sa continue,dar preturile sunt de Spania,si alea de Rom nu le stiu.

Swift-ul are unul din cel mai mic portbagaj 213 L,Getz 220L,Yaris 272L.Acum depinde de ...."voi",daca zici ca, cam pici la vot.M-am uitat putin si pe la Mitsubishi Colt,Seat Ibiza,Honda Jazz,Suzuki Ignis,Kia Rio...dar nus' ce sa zic...cam salta de 11000 E la pret.
Impulse
Si eu te-as indruma tot catre Suzuki sau Yaris. Depinde cum te impaci cu portbagajul...
...dar dupa cum zici ai 9000de euro deci iti cam ramane Getz-ul care nu ar fi o afacere proasta daca pui la socoteala garantia.

Succes!
mihai58026
deci...
super short list-ul este acesta:
swift 3usi 1, 3...98000 CIP
corsa 1,4 3usi, ~ 9500 CIP
kalos 3 usi 1,4 8220 9sau la GTTin promotie - 7550, dar am sunat astazi si au spus ca nu au nici unul...)
de yaris nu m-am interesat ca este destul de scumpica dar o sa fac un research maine de la birou, daca am putin timp
@ Impulse: o surpriza placuta din partea ta, ma asteptam la ceva mai multa aciditate...nu e o gluma, nu incerc sa te provoc..doar palcut surprins, de sfatul foarte practic si destul de apropiat de "idealurile mele"

@MR... greseala de dealer... cel de 68 de aluti, este de fapt multijetul .. cred ca era mai mult o eroare de script, pt ca dup ace m-am invartit putin pe pagina lor, nu am mai gasit-o...

"armadyllo..nu m-ar deranja un Swift cu motor de Busa.. nici macar o Busa intrega nu m-ar deranja biggrin.gif


scopul masinii este sa ne transporte relativ confortabil, relativ sportiv pe mine si prietena mea, si ocazional pe fiul nostru Borris de un an si jumatate [fiul se va citi catelul]; am pierdut in fata parintilor aliati impotriva deciziei noastre [mele].. prietena mea vrea sa conduca.. fie si un tico biggrin.gif , numai sa conduca...evident, daca ne vom folosi de ea o perioada zdravana si pt concedii si pt jobul ei si pt toate cele nu o puteam lasa cu un Spark, sau un Matiz SH, right?
Swift are si caracteristici de siguranta destul de interesante..la echipaea asta are airbag frontal lateral si cortine pe geamuri, inclusi pt spate[cortina]
Armadyllo
Swift cu motor de ...1.3 L....de pe Busa...as merge si eu un pic cu masina aia. biggrin.gif ,chiar daca calutii nu ar fi chiar identici.
offtopic.gif
Cat despre Suzuki,vorbind de marca in general,imi place mult,desi ma identific mai mult cu Yamaha,(vorbesc de moto)Sper sa vina si ziua aia cat mai curand... :boxing:


Sunt de acord cu Impulse....
Impulse
Din ultima lista si din descrierea privind destinatia masinii cred ca un Suzuki i-ar face mare placere prietenei tale. Nu sta rau la crash-test, are o motorizare decenta si este foarte frumusica, adica ideala pentru o fata desi se preteaza bine si genului masculin, masina nefiind prea feminizata.
La urma urmei daca nu ai portbagaj suficient pentru concedii, iti poti cumpara un portbagaj mobil ce il poti monta pe acoperis, desi cred ca doua persoane s-ar descurca minunat cu spatiul existent daca este folosit judicios.
mihai58026
deci: yaris iese din discutie este 11.800 CIP in varianta Luna..
a fost si o tentativa catre un mini, dar este peste 13 000 cip, deci iese din discutie...

din toti dealerii contactati pana acum, doar 2 au raspuns..ceilalti nefiind foarte interesati sa-si vanda masinile...
asta este!!

despre Swift: este o masina destul de noua, deci ar trebui sa ma cam astept la bolile copilariei??!?


corsa are problema principala la timonerie

kalos.... ei bine nu stiu mai nimik despre masina asta...


catre admini: daca incalacam reguli pt ca am comutat discutia, rog mutati la forumul corect sau schimbati denumirea accordingly. multumesc
James Kilowatt
Pai Kalos e cea mai raspandita la noi, tocmai despre asta sa nu stii nimic?!
Din cate stiam, la Corsa s-au rezolvat problemele cu timoneria. Insa nu stiu daca e suficient de iute pentru pretentiile tale. 1-100 in 13s, s-ar putea sa ti se para cam moale.
Un Clio 1.4 16V nu intra in calcul?
Cred ca urmeaza faza test-drive-urilor smile.gif Sa ne tii la curent.
mihai58026
HAHAHAHAHA MR:
stiu ca e raspandita stiu ca e ieftina stiu una stiua alta, dar nu stiu cam care ar putea fi problemele ei si la ce sa ma astept..pt simplul fapt ca nu m-a interesat, pana de curand.....
Adelin Daniel47895
Vezi k o sa te plictisesti de cate masini gasesti noi cu un cip in jurul a 9000.....ai asa: fabia, c3, c2, polo, clio3....fugi prin reprezentante si intereseaza-te k sigur gasesti ceva.
Impulse
Adelin zice bine: Fabia si C3 sunt demne de luat in seama. C3 este si frumusel foc...
te-ai hotarat?
James Kilowatt
C3 cu o motorizare decenta (de la 90CP in sus) e deja destul de scump. Din cate imi dau seaman, pe Mihai nu-l tenteaza o motorizare de 1.1L.
Nu prea stiu preturile in Ro, insa in Fr la ei acasa Fiesta de exemplu la aceleasi performante (sau chiar aceleasi motoare la diesel) e cateva mii de euro mai ieftin, are tinuta de drum mai buna si ceva imi spune ca sunt si mai fiabile.
mihai58026
ok, nu stau sa fac apologia simaptiilor si antipatiilor mele auto:

super short list:
kalos 1, 4
corsa 1,4
swift 1.3
si ca o posibilitate
noul Clio
totul depinde de raspunsul celor de la leasing... o sa postez un nou topic cu o nedumerire privind accizele la o extraeuropeana[ ca sa maexprim precum cetatenii din UE biggrin.gif] luata in leasing
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.