Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Poate cineva Oferii informatii despre FORD FOCUS (sedan)1.8
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Laurentiu7
Mutumesc pt. informatiile in legatura cu Meganul II. Am mai consultat si alte pareri si tot asa de dezamagiti au fost, asa ca m-am gandit mai bine si o sa renunt la Megane II dar nu stiu ce sa aleg. Ma gandeam la un FORD Focus sedan 1.8 tdi. Voi ce parere aveti?
Iulian8
ford focus e f bun, am avut si eu 1,8 tdi. mergea super ,era destul de fiabil ( nu ca junk-urile alea de megane care au o gramada de probleme) si acceleratiile erau interesante pt motorul care il avea.
un SH il iei chiar f avantajos.
Alex24
Focus 1.8 TDDI 90 CP. Masina e stabila, tinuta buna de drum (suspensie independenta pe spate), fiabila, motorul trage bine, confortabila. Astea sunt plusurile. Acum minusurile: motorul este extrem de zgomotos, nu prea se compara ca nivel de zgomot cu un motor diesel din ultimele generatii PD sau commonrail. Cam asta e masina
Ionut4
Salut !

sfatul meu ar fi sa dai inca vreo 500 euro pentru 1.8 TDCi - 100 CP, un motor mai nou si mai performant decat cel de 90 CP, eu am mers cu amandoua si e diferenta de zgomot si demaraj.
ciprian-32
focus sedan se fabrica in turcia. nu am mai multe info, dar megan turcesc nu a fost niciodata o referinta in fiabilitate... adevarat - focus nu-i renault... deci :dontknow:
Iulian HondaFan
ciprian, doar de curiozitate, tu detii date statistice clare aratand care e fiabilitatea la megane-ul turcesc fata de cel spaniolesc sau frantuzesc?
la fel pentru focus?

nu inteleg de ce faci comentarii dupa ureche. eu nu am date specifice, dar stiu ca uzina Renault din Turcia este printre cele mai moderne si performante ale grupului.
Sklembe
Ford Focus se fabrica doar in Spania, Germania si, partial, in Ungaria. Nicidecum in Turcia.

Este o masina foarte buna. O am de mai bine de jumatate de ani si se comporta foarte bine (excelenta tinuta de drum, reprize foarte bune de acceleratie - e un motor de turatie si se simte bine cand il calci) smile.gif

Service-ul e naspa la Romcar. Dar pentru revizii curente puteti merge, de exemplu, in Bucuresti, la Erebus. Si ei au dreptul sa faca service pentru Ford. Merita mers la Romcar doar pentru eventuale probleme de motor care necesita aparatura strict specializata Ford.
ionut32111
QUOTE(ciprian-32)
focus sedan se fabrica in turcia. nu am mai multe info, dar megan turcesc nu a fost niciodata o referinta in fiabilitate... adevarat - focus nu-i renault... deci :dontknow:

Tin sa te anunt ca FOcusul se face in Spania iar Mondeo in germania
Dan27
am eu nu focus turnier tdci de 115 cp cu ac,carlig,jante aliaj,incalzire parbriz,model futura din 2001,impecabil,140000km,adus din Germainia.I-am schimbat curelele.Cam cat iau pe el?
adrian41198
Cum este climatizarea la Focus sedan? Ma refer la bancheta din spate.
Chiar nu se poate lauda o masina fara a denigra alta? Daca vreti sa faceti comparatii, mergeti la "Versus"!
Mihai44627
eu am un focus sedan din 2000 benzina 1.6 si din pacate tre` sa-l vand ca plec din tzara.climatizarea e super in toata masina.si cine zice ca focus-ul nu e bun e tampit. :bandit: asa ca daca avety ocazia sa va cumparati un focus faceti-o.....vedeti ca la cele tournir rotile din spate se aud destul de rau in masina...pe cei din spate ii va deranja.asa caaa..datyy drumu..pe ford cu voi beer.gif pe cine intereseaza masina mea sa o caute la anuntzuri /8000E
Mihai44627
QUOTE(Mihai44627)
eu am un focus sedan din 2000 benzina 1.6 si din pacate tre` sa-l vand ca plec din tzara.climatizarea e super in toata masina.si cine zice ca focus-ul nu e bun e tampit. :bandit: asa ca daca avety ocazia sa va cumparati un focus faceti-o.....vedeti ca la cele tournir rotile din spate se aud destul de rau in masina...pe cei din spate ii va deranja.asa caaa..datyy drumu..pe ford cu voi beer.gif pe cine intereseaza masina mea sa o caute la anuntzuri /8000E
Dan27
am avut tournier si nu ma deranjau deloc rotile din spate:)
ncristi
...frumoasa masina. Pacat ca nu prea au motoare pe benzina. Am mers cu 1.4 16v 75cp - motor slabut (1.4i 16V Zetec sg motor cu 16v de pe piata si 75cp), zdranganea hayonu de te inebunea...

Misto suspensia independenta pe spate.
PLACINSCHI63491
Sfatul meu ,daca gasesti incearca un TDCI de 116 CP scurt cu 4 portiere ,nu se compara ,este net superioara [stabilitate,silentiozitate,demaraj 11 s, viteze de peste 200 km/h, cauta la sectiunea second hand, SUCCES!!!! :romania:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.