Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alternativa pentru Matiz
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Ala75146
Dupa cum am scris mai sus putintel, verau sa cumpar o a doua masina, dar NOUA si m-am gandit tot la Matiz (acum am unul SH).

Ce alternative ar mai fi (bineinteles la pretul Matizului - SE AC - 6.700 E plus/minus 500/1000 E).

Multumesc frumos. arigato.gif
Mihai66305
Pai...Logan smile.gif
RUE
in aceiasi bani doar logan cred ca poti sa iei. fiatul nu e cu mult mai bun (panda) si e ceva mai scump.. doar daca nu vrei tot matiz, desi sa ai 2 matizuri, si nici o masina mai incapatoare imi pare ciudat...
Ala75146
Asa este, nu prea vreau inca un Matiz, ca asta nu prea este masina cu majuscula. Dar este buna pentru anumite treburi.

Nu stiu, Loganu este prea mare pentru gusturile mele.

Ce vreau EU : pentru drumul meu la serviciu este foarte bun Matizul pe care-l am acum, dar este doar o masina trecatoare, pe care vreau sa o schimb cu ceva mai serios.

La ce ma refer : eu (tanar si frumos ce sant :angel: ) ma inteleg bine cu spatiul Matizului si ce mai ofera el, dar ce ma fac in cazul in care vrea si mama si tata sa fie dusi cu masina in anumite locuri ?. NU prea merge. Tata a si zis ca el nu se urca in "broasca" asta. In fine, daca nu gasesc ceva in banii astia (nou), mai pot pune ceva (de la mine :ewpu: ) pentru o masina in care trei persoane sa nu stea inghesuite ca la pomana.

Ei, ce alte masini aveti pe creier ?. (deci in afara de golan).
RUE
pardon, nu i se spune broasca, ai frija!

este "sobolanul de tabla"
Mihai34891
Din pacate, in banii aia nu iei nici o masina "cu majuscula" cum zici tu, noua.
Masinile incep pe la 9.000 EUR.
Oricum, ar trebui sa te orientezi la ceva din clasa mini, altfel vei regreta manevrabilitatea Matizului in oras. Eu am trecut de la Matiz la Octavia si nu e zi sa nu-l regret pe pitic...(in oras).
ivghenie74744
kia picanto undeva la 6225euro sau hyundai accent
Skywalker
Da, Hyundai Accent este o optiune dar vechiul model nu asta nou. La 6.000 - 7.000 euro daca poti incearca un leasing la o masina undeva pe la 11.000 CIP.
stefan44002
Acum e o promotie Skoda Fabia la 8990 euro DDP - " mai pui de la tine 2000 euro http://www.aviamotors.ro/.
Sau Fiat Punto Clasico : http://www.fiat.com.ro/promotii_details.php?id_promotie=16
Sau daca te bagi la un leasing poti merge pe Chevy Kalos
Ala75146
Ok, pina aici avem niste "finaliste" : (IN LEASING)

- Skoda Fabia - (7.450 E. CIP) la promotie,
- VW. Polo - tot la o promotie (Happy) - (8.412 E.),

ce ar mai fi ?. Clio, 206 si Fiesta dar is mai scumpe nu ?.

Care alte masini se mai pot compara ca design si fiabilitate (SI PRET) cu Fabia si Polo ?.

Deci pana la urma m-am gandit la un leasing (pe firma lui mama biggrin.gif ) si deci, vorbim de CIP-uri.

arigato.gif
octavian55425
poti sa mai incerci la un chevrolet kalos cu 3sau 5 usi sau un aveo la motoare de 1.2 pe benzina...sau chiar de 1.4
Ala75146
[quote="Ala75146"]Nu, multumesc, ziceti dintre :

- Skoda Fabia - (7.450 E. CIP) la promotie,
- VW. Polo - tot la o promotie (Happy) - (8.412 E.),

Clio, 206 si Fiesta (dar is mai scumpe ?).

Care alte masini se mai pot compara ca design si fiabilitate (SI PRET) cu Fabia si Polo ?.
quote]
Mihai66305
Suzuki Swift 1.3 GC/AC si Mitsubishi Colt 1.1 - japoneze smile.gif
Marius30562
La pretul CIP al unui Polo Happy (si asa e "chel" - fara pachet electric, fara computer de bord si fara vopsea metalizata - cu optiunile astea mai pui 1000 Euro) poti lua - daca este vorba de leasing un Chevy Kalos in 3 sau 5 unis (daca vrei hatch) sau Aveo (sedan) full si in plus cu motor de 1,4 16V 95 CP.

Am ambele modele - adica Polo Happy si Chevy Kalos 1.4 16 V - si vorbesc in cunostinta de cauza, la pretul asta merita Kalos.
Dotari mai multe, motor mai puternic (cei 30 CP in plus se simt cu varf si indesat) si in plus, mai confortabila - cel putin scaunele din fata.

Eu conduc Kalos-ul si sotia Polo. In oras se descurca de minune ambele (cu un mic plus la chevy datorita demarajului mai "hotarat").

Cel mai bine ar fi sa-ti sacrifici o zi - doua si, dupa ce faci un shot-list, sa dai o tura pe la dealeri pentru niste drive-teste, sa vezi si sa "simiti" masinile. Apoi o alegi pe cea in care te simti mai bine si ofera cel mai mult in banii pe care-i dai.
Mihai34891
QUOTE(Ala75146)
Care alte masini se mai pot compara ca design si fiabilitate (SI PRET) cu Fabia si Polo ?.


Seat Ibiza (nici nu se prea compara cu designul invechit al Fabiei, dar nici cu cel anost al lui Polo :puke: )
_Constantin_
daca ai posibilitatea de leasing mergi pe kalos sau aveo. Sunt frumoase foc si in plus au niste dotari atragatoare pt banii aia.
Aveo cel putin mi-se pare foarte frumoasa comparativ cu toate sedanurile astea mici de pe piata. Dar doar daca faci leasing ca au taxe vamale si nu se merita sa le platesti.
Cipicanu`
dar cine face motorizarile la Kalos si Aveo? Despre Aveo asta stiu doar ca a luat 2 stele la EuroNCap si Kalos e la sfarsit de viata.
Mihai66305
Pai la origine sunt Daewoo.
James Kilowatt
Aveo a avut in schimb o nota foarte buna la crash-testele americanilor si ale australienilor. Ceea ce arata cat sunt de subiectiv se masoara "siguranta"...
Paul46623
QUOTE(MR28673)
Aveo a avut in schimb o nota foarte buna la crash-testele americanilor si ale australienilor. Ceea ce arata cat sunt de subiectiv se masoara "siguranta"...

Mai ales cand e vorba de o piata captiva GM/Chevrolet/Holden (Holden fiind badge-brandul GM/Chevrolet in Australia) si de o piata in care in mod traditional legiferarea in domeniul auto e un fel de sclava secsuala a marilor companii.
Inainte de a reincepe 'marele macel' legat de calitatile diferitelor marci, vreau doar sa amintesc faptul ca marcile 'estice' 'de traditie' (Honda, Toyota, Subaru, Nissan <desi asta-i mai degraba franceza bicycle.gif> etc.) au obtinut in mod 'consistent' note bune si foarte bune in testele susmentionatei organizatii.
Marius30562
@Cipicanu, cateva precizari:
1.Motoarele de pe Kalos si Aveo (sunt in fapt aceleasi motorizari - 1.2, 1.4 8V, 1.4 16V si 1.6 - acesta din urma nu este disponibil in Romania) sunt construite de GMDAT Coreea - fosta Daewoo Motors.

2. Kalos este "la sfarsit de viata" - valabil numai pentru modelul sedan inlocuit de Aveo.
Versiunile in 3 si 5 usi (hatch) se produc in continuare (dar mai nou au fost "rebotezate). In fapt, versiunea in 3 usi a fost lansata doar acum 1 an in Europa.

Raportul pret/dotari (vorbind numai de pretul CIP) este excelent - in special pentru versiunea in 5 usi (8400 Euro CIP versiunea full options) sau 8900 Euro CIP pentru Aveo full.
James Kilowatt
@Paul
Iar nationalismul economic european ce-i? Macar pe piata americana si coreenii de la Daewoo si europenii de la Reno au de respectat aceleasi legi si taxe. Si totusi coreenii cu cele doua stele ale lor sunt prezenti, iar creatorii de automobile cu 5 stele la toata gama nu calca pe acolo. Daewoo sau Hyundai sunt prezenti pe mult mai multe piete decat majoritatea marcilor europene.

In ce priveste strict increderea acordata NCAP-ului exista un topic dedicat unde ne putem contrazice la o beer.gif
cristinel costel71091
mai bine tico decat matiz
:minigun: bicycle.gif
HalbaSus
QUOTE(cristinel costel71091)
mai bine tico decat matiz
:minigun: bicycle.gif


Pe viitor incearca sa-ti argumentezi mai bine raspunsurile si eventual sa incerci sa oferi o alternativa de masina NOUA, tico nu se mai fabrica de ceva vreme.
RUE
1. e ceva mai putin frumos ca matizul tico si mai drept- nu prea OK
2. e mai jos ca si centru de greutate - ok
3. consuma mai putin - ok
4. e mai usor cu 150 kg pt cam acealsi motor - ok -> trage mai bine si consuma mai putin.
5. fiind mai usor la tico nu i mai cedeaza usor amortizoarele pe spate.

6. nu se mai fabrica tico -> Not OK!
CARMEN54575
Am fost in aceeasi situatie ca si tine (de a-mi lua un Matiz),ulterior m-am hotarat sa folosesc banii ca avans pentru un leasing in vederea achizitionarii unei Skoda Fabia Elite 1.2 HTP si sper ca n-o sa regret!Dupa ce ma hotarasem sa renunt la Matiz si sa-mi iau o masina (mai"masina") aveam de ales intre Aveo (noul Kalos),Opel si Skoda.Am ales Skoda! Normal,fiecare isi cunoaste "buzunarul" si stie ce-si poate permite.Parerea mea e sa te mai gandesti inainte de a decide sa-ti iei Matiz. :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.