Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel astra sau peugeot 206
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
octavian55425
salutare ...
peste cateva saptamani ma duc sa-mi iau masina si am de ales intre cele doua ... sunt un sofer incepator si as dori sa aflu care este mai buna
stiu k aceasta conparatie nu e tocmai buna deoarece nu sunt in aceeasi clasa
as dori sa aflu detatii despre fiabilitate , consum insa si costurile pieselor si a revizilor
am uitat sa mentionez k masina va fi una la sh si il simpatizez p domnul otto biggrin.gif biggrin.gif
Irving75307
Sfatul meu este Astra.Pe langa faptul ca este mult mai usor de intretinut ai si mai multe sanse la revanzare.Peugeot este o masina la care service-ul este f scump si este mult mai sensibila.
laur6
opel astra
florin55503
opel astra. eu unul nu sunt adept al masinilor mici. motoarele pe benzina de la opel sunt destul de une iar cele dela pejo mi se par cam puturoase (1.4 sau 1.6)
octavian55425
as dori dak se poate si ceva pareri despre motorizare... cel de 1.6l 16v de la opel si costurile revizilor la cele doua masini
florin55503
la eurial pot sa iti spun ca rupere. ca sa iti schimbe un bec la far (si se ard nu gluma iti ia 400.000. eurialul e destul de scump. reviziile la opel sunt mai ieftine
octavian55425
ok am inteles k la eurial e tzeapa...alt loc pt revizii/service pt peugeot??
florin55503
pai daca e leasing nu prea ai unde sa faci. la un moment dat autorizasera meridianul si radacini dar acum au retras licentele pt ca zic ei pejuol e o masina deosebita si nu exista in alte locuri care sa aiba aparatura si cunostintele necesare pt a repara o asa masina. fie vorba intre noinici ei
octavian55425
ce parere aveti de radacinii motors...service opel.....am auzit numai vorbe bune despre ei
Daniel Ioan74529
Opel Astra, fara nici un dubiu. Francezii fac branza, nemtii...masini :cheers:
T u d o r
Vezi ca nemtii mai fac si varza cu carnati. Si bere...
Daca vrei sa spui ceva in posturile tale, incearca sa aduci argumente si nu vorbe degeaba.
In ceea ce priveste comparatia data, si eu merg pe Astra, 206-le este si el la sfarsitul vietii, este clasa mai mica, spatiu incomparabil mai putin, iar fiabilitatea modelului lasa usor de dorit. Vreau sa spun ca daca veti merge cu un taxi 206 (km multi si mers mai fara grija de masina) veti observa ca scartaie din toate cele, materialele nu prea rezista la uzura si murdarie, in special fetele usilor. Ca sa nu mai spun ca are o garda la sol de masina de curse... smile.gif
octavian55425
cam la ce rpeturi se gaseste un opel astra de prin 2000 cu 3/5??
e diferenta mare intre a conduce un caravan si un model simplu??
florin55503
QUOTE(octavian55425)
cam la ce rpeturi se gaseste un opel astra de prin 2000 cu 3/5??
e diferenta mare intre a conduce un caravan si un model simplu??


la noi am vazut preturi incepand de la 7000(chiar si putin sub) pana la 9000(si putin peste)

pai caravanul este mai lung deat varianta in 3 usi, are si o usoara tenta de subvirare daca il impingi la limita, e mai greu,. cu varianta scurta tai curbele mai repede, e mai manevrabil putin. diferenta mare sa stii a nu e.
octavian55425
ideea e k am 18 ani si vroiam o masina mai mica....pt un incepator...care sa o cumpar din germania cu pana in 6000 de euro
mi-a zis o cunostinta ca pot sa gasesc si opel astra g,care imi place super mult, cu 3/5 usi, dar aku knd a fost mi-a zis k la banii astia nu a gasit decat caravan sau astra cu D3 la normele de pluare...adica nu-l puteam inmatricula ...si chiar nu stiu ce sa fac
florin55503
6000 sunt banii care ii ai fara sa socotesti taxele?? daca da sigur gasesti e imposibil sa nu. daca sunt toti banii disponibili eu zic sa te uiti la clasa mica.

si ce daca ai 18 ani? eu unul as prefera o masina mai mare in care sa ma simt in siguranta
octavian55425
nu e d asta da park nu-mi arde un un break....vroiam ceva mai sportiv iar alea au alura asta
pana la urma mi-a gasit astra cu 5 usi, 1.6 16 v la 5200 akolo...abia astept sa vina
multumesc pt sugestii si opnii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.