Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Megan 2 Sedan Facelift cum se comporta?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Tudor74014
Salut

Vreau sa gasesc o solutie pentru alegerea pe care o am de facut. Imi place megane 2 sedan dar nu stiu inca ce imbunatatiri consistente aduce noul facelift. Citind topicurile megane nu am gasit mai nimic despre ce fel de probleme s-au rezolvat. Astept pe posesori sa-si posteze opiniile

Multumesc
Radu56364
e super ca lumea. am de 2 zile una si pot sa spun ca face toti banii.
schimbarile sunt minore la grila fata, spoiler, stopuri spate. in interior culoarea luminii de bord, materiale un pic mai bune, tapiterie schimbata in bine etc.
are tempomat+limitator de viteza - absolut inutile
pachet de drumuri grele - super.
mp3 player - sistemul audio e de senzatie.
parerea mea, pentru ca am si ales asa este ca merita mai mult decat focus sedan sau octavia 2. evident ca ii bate la fund pe golf, 307, leon, c4 etc
Andrey75353
Eu nu stiu daca ar fi tocmai grozava aceasta masina....Are multe obtionale in plus fata de alte marci.....dar calitatea este EXECRABILA!!
Eu unul iti recomand Skoda Octavia II care are o caroserie complet galvanizata - tabla de o calitate f buna groasa ce confera rigiditate - si nu staniol ca la Megane....shtiu foarte multi oameni care si-au imbotit in unele zone Megane-ul in urma unor lovituri destul de slabe (unuia i-a fost sparta o sticla de sampanie pe capota spate...si s-a deformat).si apropo in caz ca nu stiai :Megane Sedan e fabricat in Turcia , chiar daca e uzina Renault...lucreaza destul de neserios...(lufturile inegale spun totul daca te uiti cu atentie)
Totul depinde de tine:Daca vrei calitate recomand cu multa caldura Octavia II , iar daca vrei obtionale Megane 2 Sedan
In privinta spatiului interior Octavia are cel mai spatios habitaclu si ofera un acces mai bun la portbagaj datorita haionului .Megane este si el incapator pe hartie..pt ca senzatia de spatiu e foarte redusa...
Mult noroc in alegerea pe care o faci....si sper sa-ti fie de folos sfaturile mele.CIAO!! :wave:
Crivat34193
Stai pe aproape cu Octavia 2.Daca esti curios intra pe formul dedicat marcii si sa vezi acolo probleme.Ideea este ca nu exista masina perfecta si cu atat mai mult Octavia 2.Sieu mi-as lua Octavia 2,numai ca este nesimtit de scumpa si nu cred ca este mai fiabila sau mai bine inchegata decat megane incat sa justifice diferenta astronomica de pret.La banii aia imi iau Laguna,cu care nu discuta Octavia. :wave:
ncristi
QUOTE
Are multe obtionale in plus fata de alte marci.....dar calitatea este EXECRABILA!!


Te-ai urcat vrodata intr-un MII face lift smile.gif?

Mai intai urca-te analizeaza bine si dupa aia emite tot felul de chestii.
Este f simplu de facut o comparatie.

Te duci la reprezentantele celor 2 marci te sui in fiecare masina, te uiti la pretul fiecareia (adica nu compari una full si celalata varianta de baza) si dupa aceea te pui la computer si scri ce ai vazut.

Nu mai spune chestii dupa ureche.
Radu56364
interesant ca pe forum aici exista pareri generale exprimate de persoane care au vazut masinile pe strada sau in parcare. eventual "au auzit ei sigur" sau "are un prieten".
parerea mea pentru ca intamplator mi-am luat megane "d-ala turcesc" este ca la capitolul design, dotari este mult peste concurenta. poate stilul (prietenesc) frantuzesc al finisajelor poate fi criticat in comparatie cu stilul aristocrat de la nemti (octavia, focus). materialele sunt bune si bine inchegate (cel putin la facelit). probabil ca la octavia, vazute din autobuz, par mai serioase, mai negre si mai bune.
oricum daca vorbim si de pret, discutia chiar nu mai are nici un rost.
Crivat34193
QUOTE("Radu56364")
oricum daca vorbim si de pret, discutia chiar nu mai are nici un rost.


Clar! biggrin.gif Exact ce ziceam si eu..Trebuie sa recunosc si eu ca facelift-ul pare o idee mai ingrijit la interior decat faza 1.Pacat insa ca nu se poate echipa cu ESP.. :minigun: :minigun: Reno Romanaia si pentru ca nu aduc 2.0dCi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.