Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Audi A8 4,2 quattro din 1997.Sfaturi ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Bogdan75030
Salut la toata lumea.Sunt nou aici pe forum,dar vreau sa va spun ca am ceva experienta la masini,si am schimbat destule pina acum.
Recent s-a ivit ocazia sa iau un Audi A 8 din 1997,cu motorul cel mare de 4,2 benzina,300 CP.
Masina frumoasa la exterior/interior,bine intretinuta,testul de drum m-a multumit in general.Borul arata 145.000,oricum ma voi duce la un tester cu ea sa vad daca motorul e obosit cumva.
Are cineva idee cam cit ar trebui sa consume masina asta la un mers civilizat in oras ? (adica fara fitze,scrisnet de roti si depasiri in scurt),Si la un mers de 120-140 km/h afara?
Am auzit pareri ca sub 18 % in oras nu se poate.
La fel se zice si ca nu poti scoate sub 13 % afara.....
Poate ca nu are mare importanta consumul,atunci cind ai A8 veti spune,dar parca nici nu-mi vine sa agat o cisterna la remorca.....
Mm-a gindit chiar sa-i pun un motor diesel de 2,5 sau 3,3 tot de A8.
Credeti ca ar merita?
Si unde as putea gasi?
Multumesc.
Bogdan9
Salut,
Am avut si eu Audi si tot ce depaseste 150 cai pe benzina nu scade sub 14 in oras.
Cat despre kilometraj doar nu esti atat de naiv sa crezi ca are 145000 km. Masina poate avea si 800.000 km, dar daca masina a fost intretinuta si motorul ingrijit si i s-a dat ce-a avut poate merge perfect inca 800.000.

Revenind la consum si motorizare intr-adevar cine isi ia un motor de peste 4000 cmc nu se gandeste la consum. Daca ti-ai luat si nu-ti permiti sunt mutre/fitze fara suport. Daca poti sa-i pui un motor de 2500 diesel pune-i, dar sa nu te astepti sa ai aceleasi performante.

Cu motorul de acum o sa-ti consume in oras aproximativ 14-16% si afara un 12-14% pentru ca nu o sa poti merge sub 120km/h iti garantez. Si mai e o chestie, o masina ca asta daca o tii subturata e posibil sa-ti ia 18% in oras.

Iar ca sfat prietenesc: nu te apuca sa schimbi motoare si sa bagi banii in ea, o sa-ti pape ea banii fara sa-i schimbi nimic (accesorii/piese/manopera etc).

Ah si nu uita: intretinerea la o asemenea limuzina Costa. Sa nu te astepti ca cel mai mic lucru sa coste sub 150Euro.

Bafta si numai bine.
sebastian73514
salut am si eu un a8 din 97 dar norocul meu e ca e de 2.8 174 cai sunt foarte multumit de ea o detin de un an de zile si probleme nu am avut cu ea decat bucse kit coplet schimbat 18 milioane si acu 2 zile distributia si pompa de apa in total 6 milioane atat am schimbat pe ea mai scump si in rest filtre de polen benzina si placute astea is ieftine chiar iam pus un filtru sport si se simte o diferenta impresionanta despre consum afara cam 10 daca i dau daca ma duc pana in 130 cam 8.5 in oras 13:D iarna si 15 ce sai faci e mare mai puneti intrebari si incerc sa va raspund :wave:

masina e pe primul loc apoi femeia si hainele mele
IOAN66173
salut
1 nu te cpmlica cu schimbarea motorului , deoarece nu merita , multa investitie
2 ba fratilor nu mai aberati , si bagati omul in sperieti cu sumele astea
adica tu vrei sa zici ca = o curea de ala alternatorsau aer coditionat ajunge 150 e
un set de placute de frana -//-
un senzor de temperatura si alte chitibusuri cum le spui tu ajung atatia bani , hai sa fim seriosi !!!!!!!!!
3 cu cat cilindrea motorului este mai mare cu atat te duce mai multi km , pt un motor de 4200 cmc pe la 4-500 000 km trebuie sa te gandesti " oare cum arata segmentii mei ???"

4 ce este adevarat ca pivotii bratele si capetele de bara sunt cam scumpe , dar odata schimbate vreo 150 000 nu tre sati mai faci griji cu ele
5 la capitolul consum as putea sa estimez niste cifre ceva de genu
oras mers linistit , 16-17% , mers mai de shumaher 20 22%
mixt 12-13 , 14% cel mult
exterior undeva la 11 mers viteza de croaziera undeva la 140-150km/h
6 dupa cum a spus si bogdan9 nu ai sa mergi tu cu 120 , pt ca totusi e masina , nu caruta , iti cerea masina sai dai
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.