Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vreau masina noua.. buna si de oras dar si de drumuri lungi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Monica74992
Salut,

sunt noua pe forum si as avea nevoie de ajutor. vreau sa-mi iau o masina noua pe care as putea da 11-12 mii de euro (maxim 13). masina as folosi-o in oras (Oradea) cel mai mult timp dar cum imi place sa calatoresc trebuie sa fie buna si la drumu' lung. cum n-am avut niciodata o masina numai a mea si am condus tot masinile altora n-as putea aproxima cam cati km as face intr-un an. dar cred k mi-ar prinde mai bine un diesel (pt k am obiceiul sa ma duc destul de des in budapesta, viena si la munte in afara orasului in weekend).

ca si stil de condus: in oras sunt destul de cuminte, incerc sa evit gropile smile.gif, dar in afara orasului se schimba povestea...

ce as vrea de la masinuta noua: sa fie stabila, sa nu fie chiar de buzunar, adica, sa am si un pic de portbagaj, sa fie comoda (ma refer la scaune mai ales, pt k la drum lung e important) si cam atat deocamdata pt ca as mai putea zice sa aiba consum mic, sa nu se strice niciodata, sa aiba revizii/costuri de intretinere mici dar astea sunt vise (sau poate ma contraziceti smile.gif))) ).

ah, masina o voi lua cel mai probabil cu banii jos si asta se va intampla prin iulie pt ca atunci o sa am banii. dar pana atunci am zis sa incep sa caut, sa ma documentez si sa intreb.

va multumesc anticipat pentru raspunsuri
HalbaSus
Cred ca topicul tau va ajunge la versus. Asa ca uite cateva masini care se incadreaza cat de cat in pret:

- Hyundai accent
- noul clio (cu conditia ca pana in iulie sa aiba o motorizare diesel decenta)
- opel astra classic.
- Citroen C3 (very girlish biggrin.gif)
- Toyota Yaris (cam scump... si are ceasurile amplasate in mijlocul bordului :puke: )

Cele mai bune alegeri dupa parerea mea ar fi:
- hyundai accent cu motorul diesel de 110 cp (exclusiv pt motor, in rest masina nu prea impresioneaza cu mare lucru)
- astra classic (clasa mai mare, raport pret/calitate corect, imagine destul de buna, intretinere ieftina).

Apropo, bun venit pe forum, si eu sunt din Oradea. :bye:
James Kilowatt
As oscila intre accent diesel si Nubira GPL. Ambele se incadreaza in buget, ambele sunt economice la drum. Si ambele au avantaje si dezavantaje.
Monica74992
@HalbaSus: merci, merci !!!!

masinile de care mi-ati zis sunt cele in jurul carora m-am cam invartit de vreo saptamana de cand am inceput sa citesc pe forum mai putin nubira.

poate ar fi trebuit sa scriu in primul mesaj masinile care mi-au atras atentia pana acum: clio 3, opel astra (care la versiunea diesel e deja prea scump din pacate - dar am zis sa nu-l scot totusi de pe lista ca poate, poate), astra clasic. de accent am citit destul de mult si ar fi ok dar problema e ca nu prea imi place cum arata. imi plac masinile care sa-ti faca un pic cu ochiu'. sa fie fun. atat la exterior cat si la interior.

din pacate saptamana asta nu o sa apuc sa ma duc pe la dealeri dar saptamana viitoare ma duc sa vad clio-ul noul si opel asta (amandoua).

clio 3 imi place mult dar cum e destul de nou inca nu a prea scris lumea multe despre el. nu stiti cumva cand va aparea motorizarea de 80cp?

deocamdata astea 3 masini ar fi. dar cum zice toata lumea pe aici: pana nu fac un drive test...

ar mai fi o chestie. toata lumea ma inebuneste ca daca imi iau masina apai musai sa fie nemteasca. cum le-am zis ca mi-ar placea clio cum mi-au sarit in cap. sa fie chiar asa? ma indoiesc.

HalbaSus mi-ai mai zis de C3. am intrat pe site-ul citroen-ului si e interesanta, dar cred ca trebuie sa o vad cu ochii mei ca sa-mi dau cu parerea. are preturi ok dar abia la ultimul nivel de echipare intra si ABS-ul in echiparea standard. si mai e o chestie. acolo am 2 motorizari la versiunea diesel: 1.4 HDi 70cp la 12.579 euro si 1.6 HDi 92cp la 13.719 euro. acuma, din primul mesaj cred ca vi-ati facut o idee cam pentru ce imi trebuie masina. ce mi-ar fi ok? 1.4 sau 1.6. si de fapt intrebarea s-ar putea generaliza. cam ce motorizare credeti ca mi-ar fi suficienta?

scuze ca m-am lungit cam mult.

merci mult.
Paul46623
C3 versiunea PromoDiesel e 12.504 DDP cu toate optionalele (ABS+EBD, airbaguri laterale, proiectoare ceata si vopsea metalizata).
Mircea4
Renault are modele simpatice numai ca daca ar fi posibil sa nu cumperi piese de schimb la ele.

Am avut un Clio Simbol si cea mai fericita zi a fost cand l-am vandut.

Far fata 220 EURO!!!!, Spoiler 270!!! , intretinere cam ca la BMW

Daca vrei masina pentru pana la 100.000 km si cu CASCO e OK

Daca nu asculta un patit - ori un Opel sau daca nu incearca poate ai mai mult noroc.
S O R I N
QUOTE(Monica74992)
ar mai fi o chestie. toata lumea ma inebuneste ca daca imi iau masina apai musai sa fie nemteasca. cum le-am zis ca mi-ar placea clio cum mi-au sarit in cap. sa fie chiar asa? ma indoiesc.


Te indoiesti bine.Cine spune asta sigur nu se pricepe la masini,decat din

auzite.Citez :"Ia ti frate masina nemteasca ca nu te lasa in

drum".... :puke: .Sincer m am saturat de acesti oameni cu asa

mentalitate care incearca sa dea un sfat.....care zic ei ca e bun. no.gif

Scuze ca am fost off topic,dar nu am putut sa ma abtin.
HalbaSus
Chestia cu masinile nemtesti e relativa, nu exista masini nemtesti foarte proaste, pe de alta parte exista masini mai bune decat masinile nemtesti.

Clio... intr-adevar frumusel dar e prea nou... iar venind cu backgroundul renault (lipsa de fiabilitate).. e dificil. Ce-i drept renaultul vine si cu traditia indelungata in confectionarea interioarelor din cutii de tic-tac reciclate, si din primele review-uri se pare ca noul clio ar avea materiale de calitate in interior... deci, orice e posibil.

C3... mhm... probabil atinge partea sensibila din orice femeie dar nu stiu daca e tocmai o alegere buna.

Accent, ai dreptate, e uratel saracul... dar are cel mai bun motor din lista... ca am ajuns la motoare. Eu zic ca pt clasa mica/compacta ai nevoie de minim 80 cp in cazul unui diesel si minim 90 cp in cazul unei benzinare (la diesel te mai ajuta cuplul mai mare). Asta bineinteles daca vrei sa mergi si in afara orasului, pt oras sunt suficienti si 50 de cp.
f1anatic
QUOTE(HalbaSus)
Chestia cu masinile nemtesti e relativa, nu exista masini nemtesti foarte proaste, pe de alta parte exista masini mai bune decat masinile nemtesti. .


AMIN !
Bogdan9
Peugeot 107
Hyundai accent
Citroen C2
Opel Astra G

- toate au variante diesel pana in 12mii euro.
ncristi
Daca iei masina straina -->CASCO!!!
La toate masinile elemnetele de caroserie, farurile si in general chestiile care sunt acoperite de CASCO sunt exorbitante (nu ca celelalte chestii ar fi mai ieftine).

Eu as merge pe noul clio smile.gif
eddie
Incearca sa mai gasesti un Clio II ,nu e nici nou sa aiba bolile copilariei,nu are bord din materiale reciclabile 66 % ca Modus-ul si are si motor diesel de 80 C.P.diesel,un motor adevarat !
Pana si sistemul audio 4 x 22W(la Dynamique si Extreme) e mai bun decat ce are noul Clio de numai 4 X 15W...
Sergiu75148
Recomand Seat Ibiza cu motor de 1.4, benzina.
E si pe platforma germana (cum iti cer prietenii :shifty: ), dar cu look latin.

Toyota Yaris e ok, daca iti place bordul (mie nu...)

Peugeot 107 e cam mica pentru ce vrei tu (drumuri afara, portbagaj).
Xalanx
La toate astea adaug Nissan Almera. Hatchback sau sedan. Pret intre 11k si 13k (un pic sub). Recomand varianta Acenta, are tot ce ti-ai putea dori pe ea. Mult mai mare decat Ibiza, Yaris, Peugeot 107, 206, Clio. E din clasa compacta de fapt, clasa lui Citroen C4, Ford Focus.
sorin37756
QUOTE(Monica74992)
Salut,

sunt noua pe forum si as avea nevoie de ajutor. vreau sa-mi iau o masina noua pe care as putea da 11-12 mii de euro (maxim 13). masina as folosi-o in oras (Oradea) cel mai mult timp dar cum imi place sa calatoresc trebuie sa fie buna si la drumu' lung. am obiceiul sa ma duc destul de des in budapesta, viena si la munte in afara orasului in weekend.

in oras sunt destul de cuminte
va multumesc anticipat pentru raspunsuri


Nu te supara, dar ce sunt parintii tai ?!
G e o r g e
QUOTE(sorin37756)
QUOTE(Monica74992)
Salut,

sunt noua pe forum si as avea nevoie de ajutor. vreau sa-mi iau o masina noua pe care as putea da 11-12 mii de euro (maxim 13). masina as folosi-o in oras (Oradea) cel mai mult timp dar cum imi place sa calatoresc trebuie sa fie buna si la drumu' lung. am obiceiul sa ma duc destul de des in budapesta, viena si la munte in afara orasului in weekend.

in oras sunt destul de cuminte
va multumesc anticipat pentru raspunsuri


Nu te supara, dar ce sunt parintii tai ?!


vezi ca nu e forum de matrimoniale.
Mihai63349
@ Sorin

Ce sa fie parintii? Amarasteni! 13000 maxim? Pfiiu ... naspa! biggrin.gif
Nu puteau sa mai "scoata" vreo 10-12000, sa nu ne mai chinuim?
HalbaSus
Sorine... vezi ca e din oradea... noi de aici ajungem mult mai repede la viena decat la bucuresti (mai ales ca majoritatea drumului e autostrada).
cristinel costel71091
un ford fiesta, renault clio mai pui ceva si il iei pe ala nou care e super tare.
Dar la banii astia iti iei ceva tare rau din germenica.
bafta la ocazie!°!
onose57147
clio e interesant, dar ce e mai frumos nu a aparut (motorizarea de 80CP, farufi adaptive, oglinzi pliabile, ESP, etc) . Totusi dute la un dealer si vezi daca iti place feelingul masini si poate o sa-ti zica cand o sa se aduca si la noi ( eu zic sa nu te astepti mai repede de 2-3luni blink.gif )

hyundai accent: e o masina noua si mai are cate ceva de demonstrat blush.gif
HalbaSus
QUOTE
hyundai accent: e o masina noua si mai are cate ceva de demonstrat


Si mai e o problema cu accentul, avand in vedere ca e vorba de o fata, ele sunt acele persoane care prefera posete mici, cu ornamente, buzunarase si embleme in dauna unui rucsac sau geamantan... care ar fi mult mai practice. Cu alte cuvinte, e adevarat ca accentul are un raport pret/calitate corect si are cel mai puternic motor diesel pe care il poti lua acesti bani... dar nu e tocmai cea mai frumoasa masina... si asta a fost o exprimare eleganta blush.gif

Ah... si inca ceva... am inteles ca faci cateva drumuri mai lungi, dar cati km faci pe an ? pt ca daca nu faci macar 20-25 de mii de km/an atunci nu prea renteaza sa iei un diesel.
Alnaibii
vad ca ati exclus total 206. e o masina de care eu sunt foarte multumit (daca exceptam servisu, dar asta am vazut ca e pe al toti la fel). e adevarat ca daca mai astepti putin apare 207 si la noi, dar iar revenim la problema cu "bolile copilariei".
Monica74992
off topic: cand vorbeam de viena si budapesta credeti-ma ca vorbeam cu seninatatea unui oradean si in nici un caz n-am vrut sa par cu 'nasu' pe sus'.

on topic: habar nu am cati km as face pe an. dupa cum am scris in primul mesaj n-am avut niciodata o masina a mea si imi place sa calatoresc. cam in fiecare an incerc sa ma duc undeva si prefer sa ma duc cu masina decat cu o excursie cu autocarul. oricum, in faza in care sunt acuma (de research) diesel-ul nu e batut in cuie.

dar sa va spun o chestie: azi dimineata am vazut un clio 3 alb care dupa ce a trecut de mine la vreo 3 metri a pus frana ca sa-l lase pe nenea care nu se asigura-se sa iasa din parcare. toate bune si frumoase numai ca in momentul in care a pus frana mi-am adus aminte de dacia amarata a instructorului meu de condus si de sunetul pe care il facea cand frana care era fix acelasi. vi se pare normal pentru o masina care a aparut la noi ... cred ca din martie (dar s-ar putea sa ma insel)??? asa ca m-am uitat lung la ea si m-am gandit "frumoasa, frumoasa dar daca deja scartaie, nu stiu zau!?!"

va multumesc mult tuturor care ati venit cu sugestii de masini, mi le-am notat frumos pe toate si pe masura ce ma documentez cred ca voi reveni cu mai multe intrebari mai degraba tehnice ca la capitolul asta chiar ca nu ma pricep smile.gif
Xalanx
La mai toate masinile franele scartaie. Praf pe discurile de frana in general. Discurile nu se mai fac din azbest (care nu scartaia) ca "e cancerigen". Dupa spalare n-o sa mai scartaie. Dupa ce mergi pe un drum de tara prafuit ca naiba o sa scartaie din nou. Nu e o problema, stai linistita.

@Halba: Corect, o exprimare eleganta. Delicata. Suava. biggrin.gif
Monica74992
QUOTE
vad ca ati exclus total 206. e o masina de care eu sunt foarte multumit


sincer, mie imi place 206. e o masina draguta. poate un pic prea mica pentru ce imi trebuie mie (ma refer la portbagaj). gandeste-te ca daca ma duc undeva nu sunt numai eu si bagajele mele ci inca alte 3-4 persoane si bagajele lor. am doua prietene care au peugeot. una are 307 din 2003 si nu a avut absolut nici o problema. cealalta are 206 luat in noiembrie anul trecut. nu a avut probleme de natura tehnica din cate stiu eu dar in interior tot ii pica si i se dezlipea cate ceva. cert e ca am auzit tot felul de lucruri despre 206 printre care si ca scaunele nu sunt tocmai cele mai comode lucru pe care tu poate mi l-ai putea confirma sau infirma (mai ales daca ai condus si pe distante lungi). merci mult.
James Kilowatt
4-5 persoane + bagaje.... Ei, atunci sugestia mea cu Nubira pe GPL ramane valabila. Pe GPL bate dieselul la consum, si intretinerea e una din cele mai ieftine din Romania.
Alfel, nu cred ca poti merge comod la drum lung 4 persoane + bagaje cu una din clasa mica, gen 206 sau Clio. Symbolul are portbagaj mare, insa locurile din spate sunt tare incomode, sunt mai rau decat in Dacia. Clio 3 e cam scump pentru ce ofera, dupa parerea mea.
_Constantin_
Vezi ca la fel ca accentul este kia rio care vine si cu interior rosu blush.gif ceea ce ma gandesc ca pt tine ar fi placut. Are diesel, are spatiu destul si in plus e foarte frumoasa.
_Constantin_
si din fata
HalbaSus
In topgear-ul din luna asta e un test comparativ accent - rio, Rio e considerat superior la anumite capitole (stabilitate, manevrabilitate, interior, etc...) dar... are taxe vamale de 30%... deci pica.
mihai58026
nu si in leasing..
apropo, off topic, erau ceva zvonuri privind schimbarea legislatiei in privinta leasingului?
plata taxelor s.a.m.d......
HalbaSus
QUOTE(Monica74992)
Salut,
ah, masina o voi lua cel mai probabil cu banii jos si asta se va intampla prin iulie pt ca atunci o sa am banii.


Dupa cum am zis... rio cade din shortlist.

Ah, si off topic: Interiorul rosu de la rio mi se pare :puke: arata ca un experiment de tuning nereusit.
Daniel71503
in loc de toate recomandarile voastre de clasa mica...nu ar merge mai bine un C4 coupe X ? 1.4 benzina...12.000 DDP.
Dotari mai mult decat acceptabile, ABS, comp de bord, airbaguri, pilot automat, limitator, etc etc
Nu se compara cu nimic de la clasa mica si sincer sa fiu o domnisoara la volanul unui coupe de genul asta...yumii smile.gif , o sa intoarca sigur multe capete smile.gif.
HalbaSus
frumoasa masina, nu zic nu... dar era vorba de diesel si sa mearga 4-5 oameni... daca ar fi sa eliminam criteriul combustibilului atunci ar merge si octavia I cu motor 1.6 benzina... nu e foarte frumoasa si e cam cheala... dar are spatiu pt 5 persoane si portbagaj incapator.
madalina
pentru drum luing, cu 3-4 persoane si bagaje, toate masinile din clasa mica trebuie eliminate, daca nu se prefera varinata "sardele in concediu".

Citind primul post, ma gandeam la un colt, insa cititnd si restul cerintelor, trebuie ceva din clasa compacta.

Astra classic II cred ca este una dintre varinatele cele mai bune, insa are dezavanatajul ca este o masina de generatie veche (se fabrica si acum, insa este o masina proiectata cu ani buni in ur,ma, aparand intre timp o noua varinata).
_Constantin_
Halba , sa stii ca si eu tot testul din top gear l-am citit. Si daca nu rio atunci Accent, sa fim seriosi nici la mine in avensis nu au loc 5 persoane sa zici ca stau super confortabil. 4 da, al cincelea trebuie sa stea la mijloc si la mai toate limuzinele de clasa medie( asta ca offtopic) exista un tunel median care ingreuneaza accesul celui de al 5-lea pasager.

O implor pe domnisoara sa nu isi cumpere Octavia I, C4 ar merge perfect dar cel cu 5 usi dar depaseste bugetul. E pacat ca o femeie sa "poarte" masini fara "rotunjimi".
La fabia Lady nu te-ai gandit? blush.gif
Daniel71503
Spatiul pentru cei din spate e cam la fel pentru C4 coupe cat si pentru berlina. Poate chiar mai bun la coupe daca e o persoana inalta...in berlina va da usor cu capul in plafon. 2 persoane in spate au calatorit foarte confotabil la un drum de aprox 250km, chiar au laudat masina pentru asta.
Singurele dezavantaje ar fi ca trebuie rabatat scaunul de fiecare data cand se suie cineva si portbagajul (nu stiu cat de mic e la coupe fata de berlina). La berlina e acceptabil, incap acolo 5 bagaje oarecum normale puse claie peste gramada smile.gif

Totusi, iti iei masina pentru tine, nu ca sa poti sa-i cari pe altii smile.gif. Nu are nimic daca amortesc si ei 2-3 ore, important e sa te simti tu bine restul de 99% din timp. Si 3 persoane in spate or sa stea inconfotabil la drum lung in aproape orice masina compacta sau mijlocie.
Pentru 2 persoane in schimb e ok, vor avea loc berechet in C4 Coupe.

Eu personal as alege-o fara sa mai stau pe ganduri...sau cu un mic efort suplimentar o berlina.

Faptul ca e benzina in loc de diesel ar trebui sa conteze doar daca te astepti sa mergi mult.... (de exemplu pentru mine, mi-am facut un calcul, mi-as fi scos banii bagati in plus pentru diesel cam peste 4 ani si ceva - deci nu merita de nici un fel, ca atare am ales C4 berlina 1.6 benzina)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.