Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Top Gear: Aston Martin DB9 vs Eurostar/tgv
Masini.ro Forum > Discutii generale > Mass Media
Leone
acum recunosc ca emisiunea s-a difuzat in uk in urma cu fff mult timp, dar eu de-abia acum am apucat sa o vad si vroiam sa comentez un pic: sincer mie nu mi se pare real ceea ce au facut ei; practic mi se pare imposibil ca o masina, fie ea chiar AM DB9, in conditii de" trafic normale sa poata ajunge inaintea tgv-ului la destinatie. recunosc, cu AM nu am mers...desi imi doresc (sincer cine n-ar vrea??!!), dar am circulat cu tgv-ul de curand...si pot sa spun cu mana pe inima ca viteza e fantastica...ca sa ma explic, datele problemei au fost cam asa: paris gare montparnasse- nantes gare: durata calatoriei: 2h 15min, distanta parcursa: 391km, 1 oprire de 3min in Le Mans. asta inseamna o viteza medie de 173km/h!!! iar pe distanta paris-le mans trenul a circulat cu 300km/h (stiu sigur pt ca l-am intrebat pe nas).

avand in vedere ca pe distanta paris-nice tgv-ul merge cel putin la fel de repede, intrebarea mea e: chiar a fost respectiva cursa pe bune?
HalbaSus
Nu cred ca ai fost atent. Ei au plecat din anglia (studioul top gear) de unde au mers prima data cu autobusul, apoi s-au urcat pe un tren care i-a dus pana la tgv, apoi au mers cu tgv-ul pana in paris in paris au folosit metroul ca sa ajunga la un alt tren care a facut un ocol destul de mare pana in mote carlo (defapt inainte de acel ocol, trenul era in fata masinii)...

Mie mi se pare ca si cu opelul meu vectra bateam "TGV-ul" in conditiile date
... adica nu trebuia sa bat TGV-ul, ci sistemul de transport in comun, care pe langa TGV mai inseamna asteptari prin gari, opriri in statie, trenuri lente, trenuri care fac ocoluri pt a se opri in cine stie ce statii, etc...
Leone
ok, ok dar prin simplul fapt ca au schimbat n trenuri (4 parca, dar nu sunt sigur) si nu au luat taxi intre gari sau in monte carlo mi se pare ca e "aranjat" ca masina sa castige....
si e drept ca au plecat din anglia si asta schimba putin datele problemei...pt ca dc plecau din paris de exemplu sunt sigur ca altul ar fi fost rezultatul...
HalbaSus
Top Gear-ul romanesc a facut o intrecere intre un Volvo S40 si sageata albastra. (Bucuresti - Litoral). A castigat Volvo-ul. Tot in seria top gear s-au mai intrecut:
McLaren Mercedes SLR - vs Vapor + alte mijloace de transport in comun pana in alpii elvetieni (castiga masina)
Bugatti Veyron vs Avion de agrement + TGV. Castiga Veyron-ul (Traseul a fost Italia > Londra)

Probabil ca testele sunt astfel concepute incat sa ofere un mic avantaj masinii . Dar cert e ca mie mi se pare mult mai rapid sa mergi cu masina decat cu transportul in comun (in afara de avion of course)... si asta in romania unde nu avem autostrada decat pe o portiune foarte mica. Chiar daca un tren gen TGV merge mult mai repede decat masina, el are un orar, are opriri in statie, are gari, cu alte cuvinte esti dependent de o groaza de factori, pe cand in masina nu trebuie sa te opresti decat sa alimentezi.
Leone
eu nu am vazut celelealte intreceri din pacate....
oricum, in situatia data si eu as alege masina...adica sa fim seriosi....ai de ales intre un Aston Martin si un tren si alegi....trenul?????
despre o intrecere in romania intre tren si masina nici nu are rost sa vorbim...cred ca si cu un trabant si tot ajungea inaintea sagetii albastre!!
mihai58026
in completarea lui Halba: ultimul pe cvare l-am vazut eu a fost intre un 612 Scaglietti si avion plus autobuze, pana la o statiune de schi in alpi [parca elvetia]
Watcher
Si cand a facut prin londra vs pieton a castigat pietonul.
Despre TopGearul englezesc si testele lui nu zic nimic dar despre Sageata Albastra vs Volvo am o parere foarte proasta pentru ca:
1) s-a dus in gara cu N ora inainte sa caute bilete cand orice om normal si le cumpara de la agentie si se duce la gara cu 20 minute inainte
2) Volvo a fost condus de campionul national de raliuri sia avut detector de radar in conditiile in care detectorul este ilegal.

Ce relevanta poat avea acest test? Concluzia pare "daca esti campion national de raliuri si cineva iti da o masina gratis pe care s-o alergi si daca esti convins sa incalci cel putin o regula de circulatie care se poate solda in cel mai fericit caz cu suspendarea permisului si inc el mai nefericit cu moartea ta si a unor nevinovati, si daca esti dispus sa risti o amenda de 20 milioane de lei, atunci poti sa fii sigur ca ajungi mai repede decat cu sageaa albastra pana la mare.

De asemenea, nu zice nimeni ca ajungi mai obosit...
Leone
QUOTE(mihai58026)
in completarea lui Halba: ultimul pe cvare l-am vazut eu a fost intre un 612 Scaglietti si avion plus autobuze, pana la o statiune de schi in alpi [parca elvetia]

de curand am vazut si eu episodul respectiv...cursa aia mi se pare contrafacuta 100%, cred ca intentionat au cautat nr maxim de trenuri+autobuze pt a face masina sa castige...plus o ora de asteptare intr-o gara...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.