Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat Panda!?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cristian74968
Salutare tuturor,

Ma bate un gand sa cumpar un Fiat Panda, varianta Dynamic. Sugestii cineva?

Multumesc,
Cristian
M A R I A N
Depinde ce vrei de la o masina mica.Eu sunt tot din Galati si am o Corsa dec. 2005 si o Toyota Yaris 2006.
Sunt multe probleme de discutat:fiabilitatea masinii, a marcii, service-ul, valoarea in momentul revanzarii, modularitatea(ca in reclama "big small Yaris").
Eu cred ca la alegerea unei masini nu trebuie sa te raportezi numai la cum iti place interiorul sau exteriorul. Repet, sunt multe de discutat.Faptul ca masina are un pret mai redus si mai multe optionale trebuie sa te faca sa iti pui anumite intrebari.
Ceea ce stiu este ca unanim se apreciaza de catre majoritatea producatorilor de autoturisme ca fiat are un motor diesel multijet exceptional.
Mai da-ne si tu detalii cam ce cunosti despre fiat panda, uita-te si pe forumul fiat si mai vorbim!
Cristian74968
Bine. Sa facem o comparatie intre Yaris si Panda. Toyota are in dotarea standard computer de bord si directie asistata electric, Fiat-ul n-are. Deci se justifica cumva diferenta de pret. Astept pareri de la posesori.
M A R I A N
Cristian, din cate inteleg tie iti place mult Panda. Totusi, daca vrei sa auzi parerea mea cu privire la diferentele dintre cele 2 masini, sunt bucuros sa ti-o impartasesc.
Mai intai, dupa parerea mea(si nu numai a mea), nu exista termen de comparatie intre Toyota si Fiat, in ceea ce priveste fiabilitatea.Clasamentul JD-Power(Care inseamna un fel de top al satisfactiei clientilor cu privire la masina, la service etc) si pe care il gasesti in reviste auto, plaseaza modelele Toyota(Yaris, Yaris verso, Corolla, Avensis)pe primele locuri.Anul trecut, la CLASAMENTUL GENERAL(nu pe categorii)a castigat Avensis.Cu 2 ani in urma-Corolla.Yaris Verso e pe primul loc, urmat de Yaris in clasamentul clasei mici.
Apoi, uita-te, te rog, pe euroncap.com si vei vedea ca la crash-test, la protectie pasagerilor, Panda a obtinut 3 stele iar Yaris 5.
Daca vrei motor pe benzina, atunci trebuie sa stii ca motoarele vvt-i cu distributie variabila de la toyota sunt cele mai avansate la ora actuala.E adevarat, cum am mai scris, ca multijetul de la Fiat(dieselul) este si el considerat revolutionar.
Valoarea de revanzare pentru Yaris este mare, pentru Panda nu.(uita-te pe mobile.de si ai sa vezi ca asa e)
Am citit si eu unele articole de specialitate cum ca, daca ai un stil de conducere mai sportiv, nu e indicat sa iti iei masini inalte, gen Panda, Renault Modus, Opel Agila deoarece comportamentul subvirator se manifesta destul de repede(adica,de exemplu, o curba trebuie negociata cu viteza mai mica cu Panda decat cu o Yaris sau o Corsa)
Parerea mea...o optionala in plus sau in minus, nu conteaza atat timp cat masina e fiabila.Eu zic sa iti iei mai ieftin decat Yaris-ul(dar apropiat ca fiabilitate)un Mitsu Colt CZ3.
Mai vorbim!
James Kilowatt
Comparatia e oarecum fortata. Noul Yaris e sensibil mai mare decat Panda. Cu panda poate ar trebui comparata Aygo. Valabil si pentru Corsa, care ar trebui mai degraba comparata cu Punto. Nici la pret nu sunt chiar in aceeasi categorie.

@Cristian
Nu te speria, orice masina ai vrea sa-ti iei, intotdeauna va exista cineva care sa aiba alta idee sau alta parere decat tine smile.gif Daca vrei VW, apare unul care sa-ti zica mai bine Opel. Daca vrei Maybach, sigur cineva va sugera Bentley smile.gif
M A R I A N
Eu nu am comparat Panda cu Polo, Ibiza, Fiesta, C3, 206, Clio, Swift, Corsa sau altele, ci am spun doar ca Toyota este recunoscuta unanim ca CEA MAI FIABILA SI MAI SATISFACATOARE MARCA, indiferent de categoria din care fac parte masinile.
Mie sincer Yaris-ul meu nu mi se pare o masina frumoasa iar in interior nu ma atrag culorile sau ergonomia bordului de exemplu, dar fiabilitatea, adaptarea la sosele proaste, motorul vvt-i, modularitatea interiorului, service-ul Toyo Motors m-au determinat sa o cumpar.Sincer, putea sa aiba fata si de muma-padurii, eu tot as fi cumparat-o.
Mihai34891
QUOTE(Marian67562)
Eu nu am comparat Panda cu Polo, Ibiza, Fiesta, C3, 206, Clio, Swift, Corsa sau altele, ci am spun doar ca Toyota este recunoscuta unanim ca CEA MAI FIABILA SI MAI SATISFACATOARE MARCA, indiferent de categoria din care fac parte masinile.

"Unanim recunoscuta" ??? Sa nu exageram...
Sergiu75148
QUOTE(Marian67562)
Clasamentul JD-Power(Care inseamna un fel de top al satisfactiei clientilor cu privire la masina, la service etc) si pe care il gasesti in reviste auto, plaseaza modelele Toyota(Yaris, Yaris verso, Corolla, Avensis)pe primele locuri.


Am cautat pe web clasamentul mai-sus mentionat si cred ca e facut la misto: da la Audi A4 /an 2006, 2 stele din 5 la " Overall quality" (ce gluma buna...). biggrin.gif
James Kilowatt
E mult mai putin amuzanta daca dai pe el o caruta de bani si apoi ai greieri sau stai prin service. Oricum, 2 stele inseamna sub medie, adica la clasa lui sunt altele care stau mai bine. Asta nu inseamna neaparat ca e o masina proasta la modul absolut, ci ca mai bine te uiti si la concurenta.
Mai multe detalii despre numarul, costul si durata de remediere a problemelor mecanice sunt pe reliabilityindex.com.
Cristian74968
Hei,
Mi se pare ciudat cum am ajuns de la Panda la A4.

Nu tin neaparat sa cumpar Panda, da' bugetul alocat nu prea e elastic, si nici nu m-as orienta spre un SH. Nu spun ca Panda ar fi supermasina (ar fi culmea, la pretul asta), dar pare sa merite banii. Spun pare, pentru ca nu sunt convins. Asta e motivul pentru care speram sa gasesc macar un posesor de Panda. (Culmea e ca nici pe strada nu am vazut nici macar una).
romb
prin Craiova sunt destule Panda ...

mie mi se pare o masina reusita ca design si nici prea proasta nu cred sa fie , pretul e bun asa ca daca iti place eu zic sa nu mai stai pe ganduri...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.