Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cea mai buna benzina / motorina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Bogdan20
Ce parere aveti, unde se gasesc cei mai buni carburanti?
Votul meu: ROMPETROL
Rai
Shell,OMV am pus si benzina de la Rompetrol dar poate la o dacie e f buna dar la un BMW unde simti cum trage e altceva.
Agip e cea mai buna. Eu numai de acolo imi bag. Nu am avut niciodata probleme. Dar cand am bagat de la rompetrol, petrom....iarna mi-a inghetat benzina pe conducta.
Emanoel-Adrian
Clar OMV urmat de MOL , ambele au benzine aditivate de f.f. buna calitate din import. Evitati pe cat se poate Shell, rezervoarele (depozit)de la care se aprovizioneaza din incinta aerop. Otopeni sunt vechile rezervoare ale rompetrol si sunt pline de mizerie. Sunt un cunoscator.
dan23
As recomanda Petrom urmat de Fix- acum chestia cu inghetatul motorinei este discutabila-exista cele aditivate si putin mai scumpe- Am avut un Mercedes Diesel si pot spune ca cel mai bine a functionat vara cu Petrom si iarna cu Fix- Am incercat OMV-SHELL-etc. insa se simtea clar diferenta!
Si dupa cum se pare, Petrom consider ca s-a adaptat cel mai bine la cerintzele europene!
M i h a i
Eu subscriu inca odata la parerea lui Marius: SHELL si OMV. Insa la Fiatul meu nu se simte diferenta la modul cum trage motorul desi bag numai de 98 sau 98 imotion de la omv. Motivul pt care bag d-astea e ca ma ma gandesc la binele motorului.

pentru emanoil: referitor la evitatul shell-ului as dori sa-ti spun ca am mers cel putin 30.000 cu SHELL si nu am avut probleme. Asta in ciuda faptului ca FIAT mi-a recomandat OMV si sa ma feresc de SHELL. Am crezut ca e o chestie comerciala pentru ca au firmele diverse intelegeri intre ele. totusi, nu esti singurul care zice ca e de rau cu Shell. Asadar vreau sa intreb daca stii pe careva, concret care a avut probleme din cauza Shelului. Eu cand ma duc la pompa nu se poate sa nu mai fie 2-3 masini pe langa mine. DEci lumea foloseste Shell. Daca era de rau si se stricau motoarele cred ca pana la urma se auzea, si nu doar la nivel de zvon.

In plus, indiferent de marca, mereu se va gasi cineva care sa zica ori ca merge mai bine ori mai prost cu benzina respectiva. Cred ca e si o chestie psihologica la mijloc. Daca ne chinuim sa sesizam diferente, le vom sesiza chiar daca ele defapt nu exista.
Rai
Mihai,pune benzina de 91-95 si ai sa simti diferenta.
Horia1
Eu merg pe Petrom au cea mai buna motorina....simiti ca trage mai bine masina...plus ca am incercat si altele dar parca se duce mai repede....si iarna nu am avut niciodata probleme cu ingetu' motorinei..poate doar cand nu mai vroia electromotorul sa invarta.... dar asta sigur nu e din cauza motorinei
vlad
eu bag de la shell de aprox 3 ani la masina mea (dacia) si la masina de la munca (ford mondeo) si nu am avut probleme
OMEGA
OMV, MOL si poate luk oil
kozma
cineva a intrebat daca am avut problema cu shell!Eu am avut probleme cu shell acum 3 ani cu benzina V-power mult laudata...chestia cu pomul laudat!La vremea aia aveam un mercedes 280 E(motor de 2.8 benzina) din 1987...!Masina avea pompa de benzina in spatele puntii spate.....pompa care datorita calitatii "formidabile" a benzinei s-a blocat din cauza mizeriei!E de prisos sa spun cit a costat o pompa de benzina la masina aia!Si...mai e ceva...vene-am din turcia din vacanta ...si s-a oprit in drum(masina)Am alimentat de shellul de la intrarea din Giurgiu!!!Si pina in baia mare...e cale lunga!Desigur...ppoate fi o intimplare,dar am auzit si pe altii din cluj care si-au bulit motoarele alimentind la shell!
Radu_
OMV
M i h a i
Marius, am bagat la inceput si de 95 (fara plumb) si dupa ce am trecut la 98 nu mi s-a parut cine stie ce. Cat despre fara plumb de 91 n-am auzit pe aici pe la noi
Emanoel-Adrian
Pentru Mihai !, eu lucrez la aerop. Otp. si stiu bine unde au depozitul cei de la Shell si ce au fost inainte acele rezervoare cat de curate si intretinute sunt. Soferii cisternelor care alimenteaza cu kerosen aeronavele cunosc care este starea acelor rezervoare.
2. Am avut o singura data probleme dupa alimentarea de la statia Otopeni pe vremea cind Shell era printre primele companii cu statii deschise in Romania , Mercedesul meu E200 a inceput sa dea in nas imediat dupa alimentare . Am drenat imediat la Aerop. tot rezervorul si am fost ingrozit de ceeace bagasem in el cu 30 min. inainte. De atunci evit Shell dar las pe fiecare sa aleaga liber dupa dorinta. Votul meu este OMV si MOL.
Vasile5
Carburantii cei mai buni se gasesc la MOL si OMV!!!
Rai
Ai dreptate Mihai 91 nu exista in RO dar la un BMW se simte imediat evident daca cunosti masina ce benzina ai dar eu folosesc 98 si V- power 100 Schell ma face sa zbor.
M i h a i
Zbor placut si fara incidente Marius
Bogdan20
Vreau sa imi schimb si eu parerea.. E adevarat ca nu am alimentat niciodata de la OMV, dar, ieri a trebuit sa fac plinul si vazand ca toata lumea zice de OMV am zis sa incerc si eu, sa vedem care-i treaba. Se simte din plin diferenta, chiar si pe o dacie.. numai de la OMV bag de acum in colo
madalina
Subscriu parerii generale: OMV de import, de si si petromul facecarburanti buna, insa de la rafinarie pana in rezervor mai primesc ..."substante suplimentare"! Am citit in urma cu o luna ca Petrom face si motorina euro 5, numai ca se vinde numai la export!
G e o r g e
am testat euro fara plumb de la petrom si e OK. statia de la capatul lui 5 (langa porsche )
Iulian8
de unde luati voi OMV din import? sau se prea poate ca acolo in capitala sa ia OMV-ul benzina si Motorina din Austria......ca aici asa mai in vestul tzarii, adica in Timisoara, OMV-ul se aprovizioneaza de la rafinariile din tzara ( au un afis cu fiecare carburant de unde e luat si doar benzina aia scumpa e din austria, restu...).
oricum, exceptand mizeria care se numeste carburant de aici din tzara, cea mai buna motorina cu care am mers este biodieselul din germania care se pare ca e cel mai non-nociv si ozone-friendly dintre toate.
popa1
OMV;MOL;PETROM
popa1
OMV;MOL;PETROM
vlad41255
omv cu euro diesel4 si dupa mol.astea sunt cele mai bune
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.