Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Peugeot 307 2,0 HDI/90cp vs VW Golf 5 2,0 SDI/75cp
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
andrei13
Salutare!
Pana la 20 martie trebuie sa ma decid. Imi trebuie o masina cu care am nevoie sa ma merg prin toata tara, o sa merg multi km, deci vreau diesel, o sa intalnesc toate drumurile posibile, deci vreau o masina rezistenta hartoapelor din RO, ma atrage mai mult Golful, dar am auzit ca SDI-ul nu ma prea ajuta in depasiri sau prin zone de deal sau de munte, pt. ca voi da si de astfel de conditii (serpentine, pante abrupte, etc. )

CE ZICETI ?
Rai
Daca iti place noul Golf diesel ia un 1.9 105 cp TDI e mai bun la tractiune dar nici un Peugeot nu ar fii rau.
horatiu7
intradevar grea decizie!
ca motorizare hdi-ul de 90CP de la peugeot este de nadejde, sdi-ul vw este slab ptr ceea ce-ti doresti tu.
calitatea fabricatiei si imaginea inclina catre vw, insa si 307 este un jucator important si sa nu uitam ca a fost masina anului 2002.
un aspect deloc de neglijat ar fi si promotia de la peugeot la care ai un discount de 1000 euro ( parca ) din pretul de baza.
poate ca un drive test te va lamuri exact!
ciprian7
Am un prieten foarte bun care are un Peugeot 307 HDI si nu este foarte multumit de performantele lui, in sesnsul ca desi are putere, consumul de motorina depaseste media de 7,5 l la 100 de km. In schimb VW Golf 5 este mai slab ca putere insa consumul mediu nu are cum sa depaseasca 6l/100 km.
Ion
Cred ca ar trebui vazut si Skoda Octavia si Fabia. Fabia fiind mai mica si mai usoara decat Octavia Golf are o dinamica mai buna, daca ne referim la aceleasi motorizari. Meganul 2 vine si el cu 2 motorizari diesel: 1,5 80 CP si 1,9 la care cutia cu 6 trepte se simte la consum, la deplasarile pe distante lungi.
Catalin2
Daca ai bani ia Golf 5 TDI, de 105 Cp. Daca ai posibilitate ia-l in leasing.

Totusi daca nu-ti ajung banii ia un 307, insa zbatete pt motorul de 110 Cp (vezi ca are ESP standard). Am citit un test despre 307; pana la 50000 km nu s-a stricat nimic, reviziile au fost cam 18 milioane, si in plus e o masina foarte mare, stai bine in ea.
Emanoel-Adrian
Mai bine ia-ti un Mercedes E 220 cdi S/H din 2000 si ai sa ma pomenesti toata viata !!
Iulian8
sau un bmw 3,5 sau 7 daca vrei sa nu mai intri pe forum si sa intrebi la ce service sa iti repari masina dupa gropile din tzara. la drum lung iti trebe confort si siguranta dar si ceva cox pt depasiri , intr-un cuvant BMW.
marco
daca tot spui ca vei circula prin toata tara iti recomand o masina mare, pentru ca sint mai comode. daca ar fi sa aleg intre 307 si golf 5 as alege 307. golf-urile sint rigide si la cit de netede sint soselele patriei te va scutura de o sa te saturi si de injurat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.