Help - Search - Members - Calendar
Full Version: incredibil !!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
ivghenie74744
nu stiu daca ma credeti opel corsa diesel nou prima revizie (schimbul de ulei ) la 50 000 km!!! a doua la 100 000!!? intrebare : se poate ?si cum ?la dacia noua pe benzina era la 5000 !
Cipicanu`
Si dupa prima revizie e gata motorul...
HalbaSus
La Sharan revizia trebuie facuta din 10 in 10 mii de km iar la audi din 15 in 15 mii km... dar pe de alta parte astea sunt TDI-uri care mananca un litru de 5W40 la micul dejun biggrin.gif

P.S: a fost o gluma pt cei care nu si-au dat seama. Sincer nu zic ca e imposibil... am citit intr-o revista un interviu cu o solista blonda care a zis ca si-a dus focusul la revizie dupa 50.000 km si toata lumea s-a mirat ca nu a avut nimic masina... deci se poate... oricum mi se pare un pic cam mult.
ivghenie74744
am fost la gold&platin galati sa ma interedez de un corsa . e bun , merge bine ,bla , bla , bla si imi trinteste bomba la final :ptr corsa si combo(sau ceva de genul acesta , e o autoutilitara) schimbul de ulei se face la50 000 km .am ramas tablou , am intrebat daca e normal si mi sa spus ca daca se intampla ceva raspund ei
mihai58026
aaaa. ipoteza:
oare nenea ala care incerca sa-ti vanda Corsa respectiva o fi citit ceva?
eu cred ca doar a retinut ceva cu cinci si faptul ca era o cifra marisoara...
15. 000 e aproape normal..50.000?!?!?!?!?
nu exclud total, dar mi se pare neverosimil
Alex-F1
Pai treaba e simpla: zi-le sa-ti spuna exact ce tip de ulei zice producatorul ca are masina inauntru si apoi cauti pe net sa vezi daca chiar tine uleiul ala 50.000 km! Se poate sa fie un oloi de ala super-bengos, care pe la noi nici nu se gaseste, fiindca ar avea un pret de nu l-ar cumpara nimeni....am auzit si io ca ar fi pe dincolo niste uleiuri de astea meseriase, dar costa mult si pt. un neamt....peste 100 de Euro/litru.... :wtf: Oare chiar sa bage ei in Corsa asa un ulei??? blink.gif Tot ce e posibil, dar nu m-as mira sa fie facut si ala "pe vapor" sau in pivnita la turc si in loc de 100 Euro/litru sa coste "doar" 40 Euro/litru, dar de tinut tot 50.000 km zic ei ca tine.....iar dupa 50.000 poti sa schimbi motorul.... :evil:
G e o r g e
da , asa este . din 50 000 in 50 000 km la diesel .

treaba este valabila de cand au lansat vectra C in 2002 .

este chestie de marketing .
eddie
Eu stiu ca la motoarele Diesel Ecotech se schimba uleiul la 30.000,asta pe hartie si in Germania cu siguranta.
Aici te obliga anual sau la fiecare 15.000 de km sa schimbi uleiul si toate filtrele,asta ca sa-ti pastrezi garantia.
Dupa ce masina iese din garantie,e treaba ta cum procedezi si la ce intervale mai treci prin service.
G e o r g e
eu am scris negru pe alb (in romana ) in cartea de service la opel vectra C 2.2 DTI : revizie la motoarele diesel 50 000 km si 30 000 km la cele pe benzina ( nu se aplica la toate motoarele opel )
Andrei55037
Da dar revizia e una si schimbul de ulei alta.
Eu cele mai mari intervale pt schimb ulei le-am vazut la utilitarele Iveco 45.000 km si revizia la 90.000 km.
Asa si la Avensis in cartea de servis e trecut revizie la 30.000 km sau un am si schimb ulei la 15.000 km.
Incredibil mi se pare mie la Hyundai in SUA unde au garantie full 10(zece) ani sau 100.000 mile(160.000 km) nu ca la noi 5 ani doar la cutie si motor(ebine si asa).
G e o r g e
rectific atunci .

se va efectua schimbul de ulei la fiecare 50 000 km la diesel (sau 2 ani) si 30 000 km la benzina . (sau 2 ani)


PS : mai este undeva pe forudiscutia asta cu tot cu poze puse de mine prin 2003 wink.gif ca nici atunci nu prea credea lumea ca se poate .


este o chestie de marketing , eu fac schimbul de ulei la 15 000 desi in carte zice 50 000 .
ivghenie74744
merci , George !totusi n am inteles ce ai vrut sa spui cu marketingul!e clar nu e bine la 50 ci undeva la ...20-30,ok atunci marketingul acesta de care spuneai tu e un fel de minciuna pe fata !
G e o r g e
nu ... e marketing smile.gif

pai la hyundai e minciuna ca zic 5 ani garantie , dar e doar la cutie si motor ? sau la jaguar ca zic 6.8 secunde acceleratie dar e de la 80-120 in tgreapta III ... samd ?

este marketing ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.