Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Passat Second-Hand Full Options sau Golf V nou?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Aurel
Baeti, hai sa discutam despre aceste doua variante, care credeti ca e mai buna ?
Trebuie sa aleg intre una din astea doua, Passat imi place mult mai mult ca Golf 5, sa zicem ca dispunem de 15.000 euro. Avand posibilatea sa aduc passatu din germania. Presupun ca la 15.000 de euro gasesc un passat bun de prin 2002 cu maxim 50.000 km in bord si aproape full options, dar exista si un anume risc la masini second dupa cum stiti. Exprimati-va opiniile
Radu_
eu as zice asa: depinde de varsta... eu as lua un golf V, si mai depinde unde va folositi masina - drumuri lungi, strainatate, sau in tara, drumuri mai scurte - daca ai de gand sa umbli cu ea mult, drumuri lungi, alege un passat, daca nu golf, dar oricum, un golf nou e mult mai scump decat un passat din 2002, sunt niste bani oricum, cred ca vreo 10000 diferenta daca nu mai mult, si un passat cu 50.000 km la bord hai sa o consideram masina noua, cu toate ca nu-i chiar noua, dar e totusi noua ) - tinand cont ca s-a circulat in germania

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-02-29 14:01 ]
Rai
O masina noua e noua si la sh nici in germania nu stii ce cumperi sunt destui care invart la km.Eu as lua Golf 5 dar gusturile sunt diferite ramane sa te decizi singur.
costelino
Ceri o parere despre o masina aparent noua in Romania si cred ca sant putini cei care au condus un Golf 5 .Passatul e foarte bun si la 80000 de km desi nu cred ca din 2002 full il iei la 15000
Aurel
Hmm , fiecare are parerea lui, normal, dar argumente, pro si contra ! De ce nu e bun passat la mana a doua.. sau de ce e bun?
Mie mi se pare ca Golfu nu-si merita banii.
Ce intelegeti voi prin tzeapa, cum sa nu iau tzeapa daca iau passat la mana a doua, stiti niste trucuri, se poate umbla la passaturi la kilometraj ?
dan23
Masina care o doresti o iei in functie de personalitatea pe care o ai, astfel incat sa te reprezinte! Putini cred ca-si cumpara o masina la intamplare sau numai dupa performantele tehnice, fie ele si recomandate de altii........
Consider ca o masina personala este o carte de vizita in functie de jobb, caracter, personalitate si de ce nu, si in functie de fizic!
Sa cumperi o masina numai de dragul firmei sale sau a performantelor, cred ca e o anomalie.....asa cum o anomalie este ca o persoana de cca. 1m si un pic sa-si cumpere ditamai jepp-ul, sa inceapa sa modifice inaltimea scaunelor, pedalelor, etc. numai de dragul........ ( vezi cazul unui cunoscut manelist care a venit la Teo intr-un WW Tuareg si abia i se vedeau ochii la volan) !!!
Parerea mea este ca tu singur simti clar si raspicat care este masina care te reprezinta!
Rai
La orice masina moderna se poate umbla la kilometraj e mai greu la mai noi si cel mai greu e la un BMW mai nou dupa 2002.Dar nimic nu e imposibil e o chestie de 5-10 min.
Dan29
pai la 18.000 EUR iti iei Passat nou cu vopsea metalizata si climatronic gratuite. (au oferta aceasta la Porsche acum...)
De ce sa dai 15.000 pe una de 2 ani cu 50,000 km deja???
Adi5
Passatul e o masina adevarata,mai ales daca e full golful e prea mic,parerea mea e ca un passat e mult mai adevarat decat un golf,chiar daca e nou
Aurel
Pentru Dan soferul incepator!!
Unde ai vazut tu oferta asta.. sper ca pretul de care vorbesti tu e ddp, nu?
Si pentru Nikolas - ti-am scris mail!
Astept in special de la Dan un raspuns
Emanoel-Adrian
Pentru Aurel , experienta mea de o viata, (mai mult de 30 de autoturisme in posesie) si profesia mea (tehnician sp. aviatie) mi-au aratat ca , cu cat obiectul este mai nou , mai modern cu atat materialele folosite sunt mai putin fiabile si durata lor de viata este mai scurta. Explicatia este simpla, pretul trebuie sa scada, produsul trebuie sa se vanda si existenta lui sa fie limitata pentru a se vinde si cel ce il urmeaza. Intre Passat s/h si Golf 5 fara sa stai pe ganduri Passat !!.
Aurel
Bun... Passat sa fie, dar de unde ziceti ca ar fi cea mai optima achizitie, dintr-un targ de masini , ca de ex. Autovit din Buc. or what ?
Emanoel-Adrian
Aurel ! , sfatul pe care pot sa ti-l dau este sa uiti de talciocurile din tara si sa te duci singurel in Germania si numai in Germania sa-ti cumperi masina si sa fii tu primul posesor roman al ei . Daca vrei sa-ti dau mai multe detalii despre modalitatea de a-ti cumpara din Germania o masina suna-ma la 0744311041 si mai vorbim.
MirceaXXG26449
nu cumparati masini second hand din romania care fie au fost lovite fie au foarte multi km!o masina buna second hand o cumperi din germania
Happy_Maker
.....sau o cumperi de la o reprezentanta care practica sistemul buy-back.
Se ofera garantie si chiar posibilitati de leasing! Mie mi se pare tentant.

Inca ceva: Pasatt-ul e la varsta pensionarii. Daca esti cat de cat priceput, poti specula treaba asta si obtine un discount frumusel, poate chiar cat sa apropie pretul final de cel al Golf-ului V, insa nu neaparat la aceeasi versiune de echipare.

Bafta!
vlad41255
mai bine iei un golf V.dak iei un passat cu 70000km mergi 10000km si la 80000km tre sa-i faci distributia.kit distributie la porsche te duce la 32d milioane.
Alecs
offtopic.gif vlad, dar te-ai apucat sa invii topic-uri, nu gluma
Nazareno Gabrielli
Te-ai oprit la 2 masini diferite. Cam greu sa alegi intre ele, totul depinde mai ales de ceea ce vrei. Bineinteles ca Passat iti ofera ceva mai mult confort si spatiu. Golf-ul are o imagine mai tinereasca.....in fine....toate astea-s relative....in functie de cine priveste problema....

Parerea mea este sa incerci sa iei iei o masina noua daca tot scoti din buzunat atatia bani si ii ai pe toti cash....
Avantajul este ca o sa ai garantie, si nu mai scoti decat banii de revizie din buzunar....
Andrei Suzuki
Nu cred ca are rost sa se mai discute aici. Probabil ca initatorul topicului si-a luat si masina,poate a si vandut-o... laugh.gif
Dan27
daca esti prost(scuze)si ai masina noua atunci nu ai decat sa mergi la reprezentanta si sa platesti probabil 32mil lei.Daca o iei second nu mai ai nevoie de garantia lor de caca si iti faci schimbu de distributie cu 8 mil lei!in final si chestia cu garantia asta e o smecherie:te obliga sa mergi la service-ul lor,cica "autorizat" sa te goleasca de bani.In fond,ei nu sunt prosti,ce crezi ca iti dau garantie pe ceva ce stiu ca o sa se strice..daca esti prost nu e vina ta,e vina celor de la reprezentante care au grija ca tu sa fi prost(daca intelegi ce vreau sa spun),asa ca eu recomand passatul,atata tot ca anu asta apare noul passat asa ca mai bine ia-ti altceva din gama asta,stiu eu,un Mondeo,sau un BMW seria3(pe la 14000gasesti unul f fain si bmw e bmw!)?
Dan27
si nu neaparat toate masinile din targ sunt tepe!din intamplare si eu am adus masini din Germania si asta nu inseamna ca le luam de acolo naspa ca se le dau aici(dimpotriva am luat doar masini f bune,care erau nasoale nu ma interesau)..normal ca iti pui un profit,asta e altceva,dar e si o chestie normala,nimeni nu lucreaza pe gratis,nu?
V l a d u t z
Nici in Germania nu poti fii sigur de kilometraj ce ei nu pot sa ´´intinereasca´´ masina ca sunt nemti si noi putem ca suntem romani ? WRONG :brilsmurf:
adrian41198
Tot nu inteleg cum poti compara doua masini din clase diferite (chiar daca de la acelasi producator). Normal ca aia din clasa mai mare este mai buna cu conditia sa fie intretinuta.
Si uite asa ne intoarcem la "daca masina sh ar fi.... si ar avea...."
V l a d u t z
Sa mai completez ceva la ce am spus mai sus :
Unii zic ca sunt impotriva cumpararii masinilor din Ro dar ei le vand in Ro nu ii inteleg dar na...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.