Help - Search - Members - Calendar
Full Version: troncanit usa sofer
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
danmatyas
salutare.imi pocane, troncane ceva la usa de la sofer (am mondeo din 2001) cand accelerez, cand franez sau cand trec peste denivelari.S-a mai confruntat cineva cu aceasta mica dar enervanta problema? sa fie de la balama? mersi
ivghenie74744
ai ceva cazut in interiorul usii care se misca din inertie. desfa capitonajul la portiera si spune mi si mie ce ai gasit !
danmatyas
nu cred sa fie cazut ceva in capitonaj pentru ca daca scutur usa..cand e deschisa nu se aude nimic, doar cand e inchisa si cand e in mers masina..
ivghenie74744
tu nu poti sa misti usa asa cum se misca masin cand accelerezi franezi sau treci peste obstacole. poate ezgomotul e din alta parte ?!
Alex-F1
Oricum trebuie sa dai jos capitonajul din interior ca sa vezi care-i treaba pe-acolo! De la drumurile noastre mioritice mai mult ca sigur ti s-a slabit/desprins o piesa....poate de la timoneria manerului sau de la instalatia de actionare a geamului sau de la cine stie ce alte chestii or mai fi prin usa aia.... blink.gif Check it out si sa ne spui si noua ce-a fost! Succes!!! :wave:
danmatyas
eu am impresia ca pocnitura se aude de la cuiul acela mai sus de balama...nu stiu cine m-ar putea lamuri sad.gif totusi o sa dau jos capitonaju..
CRG
la mine se auzea un scartait (nu troncanit), si era partea metalica de la stalp (un patrat) in care se prinde portiera. Am gresat un pic si gata
ivghenie74744
care cui !?! e ceva care seamana cu un cui dar e intrerupatorul de la plafoniera ! iar acela are un arc ,fiind presat de usa cand aceasta e inchisa . :ewpu:
danmatyas
nu vorbeam de intrerupatorul ala...usa e prinsa in 2 locuri de caroserie si in al 3 lea loc in mijloc printr-o balama..
ivghenie74744
scuze!
danmatyas
np smile.gif
IACOB54727
La o masina cu asa ani putini nu ar trebui sa ai jocuri la balamale si mai ales ca e FORD care sunt foarte buni la capitolul portiere . Pentru a verifica balamalele incearca asfel .Cu usa deschisa , tii de usa din partea de jos si incerci sa o ridici in plan vertical jocul iti va spune daca ai uzurii la balamale. Totodata verifica vizibil uzura la partea de inchidere a zavorului , care este pe caroserie . Daca nu ai jocurii sau uzuri demonteaza totusi capitonajul portierei .
danmatyas
dupa indelungi cautari ...am impresia ca nu troncane usa ..ci ceva in bord.inca caut smile.gif
ivghenie74744
? troncane .... a nou????
cavalyere
am un prieten cu un golf V cumparat de cateva luni care se plange de aceeasi problema, capitonajul jos, asta e raspunsul. Incearca sa'l dai jos singur e mai sigur ca usa se inchide dupa'aia la fel ca la inceput
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.