Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SCUTERE
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Sport & Hobby
mihai58026
cica exista scutere care pot fi conduse in mod legal fara permis, desi in Lege nu scrie nimic de nici o categorie de vehicule care ar putea fi condusa fara permis...
cine stie mai multe?
in circulatia din bucuresti, chiar mi-ar fi super folositor un scuteras..
mersi
Meditatorul
cele de pana la 50 cmc se pot conduce fara permis!
mihai58026
ok, conform carui text de lege??
Meditatorul
un telefon scurt la Udriste si afli exact ce te intereseaza!

imi pare rau, nu stiu sa iti spun!
mihai58026
mersi, oricum...
asteptam si alte pareri
biggrin.gif
vma
"Art. 64. - (1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa aiba vārsta de cel putin 16 ani."

Legea 49 2006 publicata in Monitorul Oficial nr. 246 din 20/03/2006

moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scānteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW;

deci nu scrie nici unde ca trebuie sa ai permis.

gasesti intreaga lege la: http://mihai.vasiloiu.googlepages.com/

L.E. Legea asta intra in vigoare din 8 septembrie 2006
mihai58026
vma, mersi mult.. ori astept, ori ma risc! biggrin.gif
vma
momentan poti sa obtii categoria A1 pentru a conduce motociclete cu pana la 125 cmc. Asta daca ai peste 16 ani biggrin.gif
mihai58026
hihihihihihihihi
am mult peste 16 ani.. ideea e ca ma incanta scuterul de pana la 50 de cmc strict ca sa ma misc prin Bucuresti cat timp va sta frumusica mea la reparat....fara sa stau sa mai dau examene, spagi sau mai stiu-eu-ce
intentionez si sa obtin permisul de motor.. dar cel mai probabil vara urmatoare..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.