Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat: Lacetti 1.6 Platinum sau Lancer 1.6 Invite?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dan-399
Sunt in situatia de a achizitiona o masina noua.
Ce vreau: sedan/hatch ( nu break ) - compacta - motorizarea minim 90 CP - sa fie pana in 11000 CIP ( daca are taxe vamale ) - sau 12500 CIP daca nu are. O iau in leasing pe PF deci mi-am calculat valorile astea aproximative pentru ca as iesi cam in aceiasi bani la sfarsit.

So? Pareri , sugestii ...

Multumesc anticipat
Marius43590
am cateva neplaceri dar tot Lancer as cumpara
Dan-399
Imi poti da mai multe detalii despre acele neplaceri?
Dan-399
Vad ca ai unul din cele 2 automobile:

imi poti da o lista cu plusuri - minusuri. Lucruri concrete: consum / costuri / tinuta de drum ( probleme tehnice ) - etc.

Multumesc
Marius43590
plusuri:
* pe autostrada 140-160 viteza in care totul e sub control
* frane si directie excelente
* ergonomie super (pozitie la condus si acces la toate de pe bord)
* in 2-3 minute incepi sa dardai de frig data dai aerul conditionat la maxim ( mai mult chiar, are o gura de aerisire si sub scaune, ceea ce inseamna ca sufla direct si in spate)
* vizibilitate excelenta, desi cateodata te mai incurca stalpii fata
* pe zapada cu cauciucuri de iarna e super (SINAIA 700-1400 comprtament excelent)
* dotarile din pret

minusuri
* pe anumite drumuri intra ceva in rezonanta si e deranjant, mai ales ca nu se intampla mereu

interpretabile:
* suspensia mai rigida fata de alte modele din clasa ei
* motorul are un sunet deosebit
* consum:
- in conditii de trafic de bucuresti la o viteza medie de 15-20 km/h 12%
- in conditii de drum lung mers agresiv 7-7.5%, pot scoate si 6 dar e plictisitor
- in conditii de mers in oras, sa nu fie aglomeratie, si sa respecti regulile de circulatie sub 9%
* sonorizare multumitoare
romb
mie imi place mai mult Lacetti , arata mai bine e si mai bine dotat si pretul e mai mult decat corect ...
T u d o r
Vrei si alte variante, sau alegerea ta se va face dintre cele 2 masini din titlu?
Daca se pot si altele, vezi Megane Sedan sau bicorp, 1,6 16v si dotari full. Sau noul Accent, sau 307 Starline. Cred ca si pe la Octavia 1 te poti arunca, dar benzina si cam saraca in dotari, altfel nu se incadreaza in pret.
HalbaSus
Vechiul seat leon se incadreaza in pret... e de departe cea mai frumoasa masina dintre cele enumerate pana acum (parerea mea subiectiva), si la 12500 cip iti iei una destul de bine dotata. Eu zic sa arunci o privire si pe la ei.
Maff
O alta varianta ar fi Accent 1.6 full opttion care ajunge la 13000DDP.
Dan-399
Nu sunt limitat la cele 2 modele. M-am oprit la ele din mai multe motive:

1. dotari - ambele sunt bine dotate in banii astia
2. masinile inca sunt in faza de fabricatie - si sunt modele relativ de conceptie noua ( lancer a aparut in 2003 si lacetti in 2004 ( chiar daca e o evolutie de la vechea nubira ). Lancer vandut acum la noi - este modelul cu face-lift 2006 - deci nu va disparea rapid. Astea ar fi argumentele pro - fata de un seat leon ( model '99 ) sau Astra G (model '98).
Dan-399
Vad multe variante si asta ma bucura:)

Le raspund pe rand:

307 StarLine - ar intra in pret ca au acum ceva reduceri pentru modelele produse in 2005 - desi sunt astea cu face-lift.
Minusuri: dotare mai saraca ( si m-am gandit la un leasing pe 4 ani ca sa fie rata "usoara") - deci nu ma intereseaza o carcasa cu motor - ca o sa stau in ea 4 ani smile.gif. Costuri de intretinere mai mari - mi-au prezentat baietii de la Eurial Cluj - 5000E costuri de intretinere pana la 150kkm ( cu posibilitatea de a mai adauga inca vreo 2000 daca trebuie schimbat ceva la trenul de rulare - pentru cei interesati scanez si trimit pe mail).

Hyundai Accent - alta clasa. Mai mica - am auzit insa lucruri bune despre motorul ala diesel de 1.5 si 110 CP. Am sa trec si pe la hyundai sa vad cum sta treaba.
Dan-399
Octavia 1 - daca pui climatronic si inca ceva optionale - te duce cu motorul de 1.6 benzina - la 13000 si ceva CIP - deci cam iese din discutie - nu vreau sa ma intind mai mult decat mi-am propus.

In alta ordine de idei - am fost sa vad si noul Astra ( care nu mai e asa nou de fapt smile.gif ) - si poate mai trag de ceva bani sa fie asta? ( trebuie sa studiez dotarile insa).
T u d o r
Si Megane? biggrin.gif
Dan-399
@Marius43590: consumul spus de tine mi se pare chiar f. bun - cata vreme ei dau in carte 9% consum urban ... O intrebare: scartaie ceva prin ea? ( am oroare de asta smile.gif) - acum am un tico - si dupa 6 ani face ca o cutie de scule cand o scapi pe scari ).
Dan-399
Da - megane II : aici inca sincer sa fiu nu stiu ce sa zic. Francezii - mai ales renault au o reputatie destul de proasta - costuri mari dupa garantie ( care e doar 2 ani - fata de cele 2 care au 3). Pe de alta parte masina ar veni destul de echipata in banii astia. Astept impresii de la posesori - si am sa ma gandesc si varianta asta.
T u d o r
Si eu caut masina, si-ti spun ca am mers cam cu toate compactele apropiate de banii tai, pentru ca si bugetul meu e tot cam pe acolo. smile.gif Megane ofera cel mai mult in banii astia, este cu facelift, are in serie pachet drumuri dificile si se va mai fabrica pana prin 2009. Merita sa faci un test drive, nu te obliga la nimic, dar eu am fost foarte multumit de masina si cred ca asta va fi alegerea mea in proportie de 80%. smile.gif
Dan-399
Poti detalia de ce faci aceasta alegere?
HalbaSus
QUOTE(Tudor57991)
Si eu caut masina, si-ti spun ca am mers cam cu toate compactele apropiate de banii tai, pentru ca si bugetul meu e tot cam pe acolo. smile.gif Megane ofera cel mai mult in banii astia, este cu facelift, are in serie pachet drumuri dificile si se va mai fabrica pana prin 2009. Merita sa faci un test drive, nu te obliga la nimic, dar eu am fost foarte multumit de masina si cred ca asta va fi alegerea mea in proportie de 80%. smile.gif


Pai omul zicea ca nu vrea sa scartaie nimic... ori renaultul are o istorie destul de lunga in greierasi... nu stiu daca nu cumva ei i-au inventat biggrin.gif.
Dan-399
Da - asta e chestia din pricina careia am cele mai mari retineri. Daca intri pe un forum renault ( nu stiu daca am voie sa fac "publicitate") - sunt gramada de topicuri cum ii scoti - si citesti tot felul de solutii ( de la scotch - la hartie - la mastic ) - la masini noi - sub 1 an si 15kkm. Ori asta mi se pare inadmisibil pentru totusi niste bani multi (pentru unii - putini pentru altii).
Dan-399
Retineri legate de Mitsubishi: desi e un pachet destul de atractiv ma mira ca nu prea sunt multe ( e drept ca pana in ian.2006 era 12500 CIP si nu 10700 cum e acum) si service-ul ( facut la Mercedes - cel putin in Cluj)- al carei ora de manopera este nici mai mult nici mai putin de 75 RON + TVA .

Lacetti: plasticele pe bord ceva mai saracute si necunoscute legate de fiabilitate ( desi si acum lumea "vaneaza" cielo-uri coreene fata de cele autohtone smile.gif ).
Maff
De Accent ce zici nu este o optiune?
Dan-399
Am zis mai sus ca voi arunca o privire. Este o clasa mai mic - si interiorul nu m-a prea dat pe spate - dar fiabil din cate am studiat este.
Lancer / Megane / Lacetti sunt in clasa cu elantra mai degraba - nu cu accent - iar elantra e pe vine modelul nou ...
T u d o r
Nu stiu cat de fiabil poti spune ca este un model nou. Eu am mers pe Megane pentru ca este modelul revizuit, si cred ca greierii aia mai au legatura si cu soferul... Eu am mers cu taxi Megane in Valcea, si avea peste 100000 km. Si nu am auzit scartaituri sau alte zgomote ciudate. Acum, daca insisiti cu trecutul cu 70 km/h peste linii de tramvai sau capace de canal ridicate(coborate) cu 5-6 cm fata de sosea... Orice masina poti sa o transformi intr-o epava. Renault nu este un model de fiabilitate, dar cred ca daca voi avea grija de masina nu imi va face probleme.
Dan-399
Nu mi-o lua in nume de rau - eu sper in raspunsuri constructive nu in polemici - ai zis ca te-ai decis pe acest model. Voiam sa vad "the bright side of things" care te-a determinat la asta.

In legatura cu greierasii de la megane vezi aci:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=882

PS: daca nu e permis link din alt forum rog un moderator sa-l stearga.
T u d o r
There is no bright side in this, Dan. Pur si simplu mergi cu fiecare, stai, judeca la rece avantaje vs dezavantaje, vezi in care te simti mai bine, apoi, in functie de prioritatile tale trage o concluzie. Eu am tras-o tinand cont de urmatorii factori, unii subiectivi:
- spatiu interior - masina va fi de familie, 2+1 mai mic. biggrin.gif
- cum m-am simtit in masina. Aici am 2 favorite: Megane si 307.
- motorizare in functie de km parcursi/an: cam 25000/an, mixt. Am ales 1,6 16v pentru raportul cel mai bun pret/costuri ulterioare, asta din punctul meu de vedere.
- aspect. Aici o dam in subiectiv, mie imi place bicorp-ul, desi este destul de controversat.
- silentiozitate - este excelenta, chiar si diesel.

Acum, daca te-am ajutat, ma bucur. Dar alegerea e a ta, si va trebui sa le incerci pe toate, nu sa te iei dupa noi. In definitiv, nu mergem noi in locul tau cu masina, deci tie trebuie sa iti satisfaca gusturile si nevoile. smile.gif
Dan-399
OK - respect punctul tau de vedere - asta voiam sa vad - argumente.
Stiu ca pana la sfarsitul lunii ( desi is convins ca se va prelungi ) - au ceva reducere destul de substantiala ... sa vedem - am sa fac un drive-test si cu el.

Opinie personala: daca mergi 25kkm / an poate merita sa te gandesti la diesel.
T u d o r
Doar la motorul 1.5 dci de 80 cai poate functiona un calcul eficient la 25k km/an. Celelate 2 sunt prea scumpe, nu se justifica decat daca depasesti 30000.
Dar benzinarul de 1.6 are 35 cai in plus si este mai silentios. Plus ca nu prea sunt un fan al dieselelor. smile.gif
florin55503
pt tudor: daca vrei benzina intre megane si 307 as alege fara probleme meganul.
T u d o r
QUOTE(florin55503)
pt tudor: daca vrei benzina intre megane si 307 as alege fara probleme meganul.


Pai si au am ales cam la fel, dar te rog argumenteaza-mi care este rationamentul tau, sa vad daca am gandit eu bine. smile.gif
Marius43590
cam tarziu dar:
* am numai 7.000 km deci nu se pune problema de greierasi
* o masina de pe la dealer avea ceva cand mergeai pe macadam intr-o usa din spate, dar fara sa vezi/simti nu te poti convince.....


pt cine intereseaza, dotarile sunt mai mult decat multe....
* jante aliaj
* discuri frana fata/spate
* ABS/EBD
* volan/frana de mana piele
* aer automat
* sistem audio 6 boxe
* cotiera
* geamuri electrice fata/spate
* oglinzi electrice si incalzite

ce nu are:
* senzor ploaie
* computer bord
* oglinda "smechera" pe timp de noapte
Dan-399
Am facut drive-test cu ambele.

Lacetti-ul era un hatch - aproape nou ( 1800 km ) - nivelul de echipare dorit.
Lancerul - cel putin baietii in CJ - au modelul dinainte de face-lift - are cam 1.5 ani si vreo 30kkm.

Diferente:
aspect: imi place mai mult lacetti - lancer este hai sa zicem "sters" dar asta e f. subiectiv.
motor: la relanti lancerul NU se aude deloc. In schimb in ture ( si nu exagerat - sa zicem undeva intre 3 si 4 mii ) - era mai zgomotos decat lacetti.
cutie: mult mai precisa la lancer

Acum pe mine ma nedumereste ceva: desi cuplul la lancer se obtine la 4000 de ture - iar la lacetti la 3600 ( si greutatile sunt egale ) - lacetti cred ca consuma o idee mai mult ( strange ... ).

Masinile sunt intr-adevar aproape la fel - de aceea ma interesau puncte de vedere legate de: service / fiabilitate pe de o parte - cum se manifesta masinile dupa un numar de km. Si - bineinteles eventuale alte variante pe care le-am omis.

Orice masina noua merge bine - a trecut vremea carutelor ... dar voiam sa vad daca sunt anumite probleme intampinate.
Dan-399
Astept sa ma sune dealerul de la Mitsu - sa vad masina unui client ( wtf? - nu mai au masini in show-room ) - ca sa vad interiorul "nou"

btw - cum arata acea cotiera? La lacetti mi-a lasat un gust amar ... ( eu am 1.72 - si ca sa ajung corect la pedale - trebuie dat scaunul usor mai in fata ) - dar cotiera fiind fixa si scurta - isi pierde utilitatea ( cel putin partial ).

Dotari in plus la Lacetti:
cd-player cu magazie 5 cd-uri
TCS
senzor ploaie ( da - un gadget - dar e si asta vreo 100 coco la alde skoda sau opel)
comenzi audio pe volan
cotiera centrala la locurile din spate
scaun cu reglaj lombar pentru ambele locuri in fata
torpedou cu racire
deschidere portbagaj din interior

Dotari in plus la Lancer:
airbaguri cortina
EBD ( si se simte - franeaza mult mai bine - sau cel putin pare)
Portbagaj mai mare la lancer ( vreo 30l = un rucsac mic smile.gif )

O sa caut sa vad distante de franare.
ncristi
Legat de greierii din megane...se gasesc peste tot numai cei care nu vor nu recunosc smile.gif

Eu i-am auzit inflitrati prin passat, avensis, golf, 307, octavia iar dupa cum a spus tudor intensitatea lor creste proportional cu (virgula) calitatea drumului smile.gif.

Mai mult daca iei toate forumurile dedicate la rand o sa vezi ca aceasta insecta neagra, topaitoare si zgomotoaza este facuta celebra smile.gif...reno.ro doar i-a lansat smile.gif
Dan-399
i-a facut sa zicem "celebri".

Acum chiar Passat / Avensis sunt convins ca au o calitate mai buna decat masinile in discutie (fie ele frantuzesti / japoneze / germane etc.).
Eu vreau sa vad la banii astia care-i solutia.

Vad ca ai 2 reno-uri - deci marca te-a convins - cum apreciezi costurile reviziilor ( intretinerea ) megane-ului? ( un lucru de care sincer am oroare este servis-ul Dacia - aka - Renault din CJ - am avut 2 ani jumate o Nova si i-am vazut scarpinandu-se in toate locurile posibile cand ai o problema ceva mai neobisnuita - sau o lucrare care nu se face in 2 timpi si 3 miscari).
eddie
Scuze de off-topic...la greu,dar trebuie sa dau un raspuns:
Dan,sa-ti spun una buna.Eu am venit pana la Cluj sa fac revizia de 1 an la Renault,ca sa nu platesc toate prostiile si sa-mi schimbe ce nu e strict necesar.M-a costat numai 1,8 mil.uleiul,filtrul de ulei si revizia in loc de 5-6 mil. biggrin.gif
Daca acolo am cea mai mare relatie,ce sa-i fac ? M-ai imi fac cate un drum anual si pana acolo pentru o lucrare buna pe bani putini.
ncristi
QUOTE
Vad ca ai 2 reno-uri - deci marca te-a convins - cum apreciezi costurile reviziilor ( intretinerea ) megane-ului?


Excelente.

-revizia 10000km-in jur de 2-2.5 mil ( nu mai retin excat)-IPSO Pl.
-rev. 20000km-2.9mil tot la IPSO
Marius43590
problema cu cotiera am rezolvat-o "elegant": sunt aprovizionat in permanenta cu lichide, si atunci cotul vine pe cotiera iar restul sprijinit un pic pe sticle.

Referitor la motor deja am zis ca e altceva, dar mie imi place. By the way, pana la cate ture ai mers? ai incercat sa tragi de volan mai tare sa vezi cum reactioneaza ? Pentru mine e jucaria pe care mi-am dorit-o de foarte mult.....

Sa stii ca modelul de 1.6 arata altfel.

Lacetti pentru mine suna a daewoo mai scump....
Dan-399
Hehe - Daewoo mai scump - si daca este un daewoo mai scump ce are?
Oricum in banii astia masina se alege in functie de buget - nu se stabileste bugetul in functie de masina.

Daewoo: piese ieftine - masini robuste ( cel putin in patria noastra cu cratere selenare ).

Legat de service: ma bucur ca ai cunostinte acolo - dar totusi - diferenta de la 1.8 mil la 6 o face acea cunostinta? ( sau atat ai dat in service + materialele tale ( pe care tot tu dai banii )). Daca aia e reducerea de care poti beneficia - te inteleg sa vii smile.gif.

Ai apucat sa faci cunostinta cu service-ul de la Mitsubishi? As dori impresii daca ai ( chiar daca nu ai ajuns inca la 10000 - paote ai fost sa-ti monteze cass / alarma stiu eu ce).
Dan-399
QUOTE(Marius43590)
Referitor la motor deja am zis ca e altceva, dar mie imi place. By the way, pana la cate ture ai mers? ai incercat sa tragi de volan mai tare sa vezi cum reactioneaza ? Pentru mine e jucaria pe care mi-am dorit-o de foarte mult.....

Sa stii ca modelul de 1.6 arata altfel.


Ture - nu cred ca se pune problema asa - motorul 1.6 e un compromis intre performanta decenta si consum. Legat strict de cum am mers: pot sa-ti spun ca mi s-a parut mai sprinten lacetti: ambele drive-teste le-am facut la fel smile.gif - pe Feleac - ca sa vad cum trage masina. Cu ambele am urcat cam cu 100 - 120 unde a fost loc (nu cred ca am trecut de 4000 - 4500 ture).

1.6 arata altfel fata de ce? Am vazut modelul in show-room ( si-a comandat frate-mi-o una si tre' sa-i vina la sf. de mai - inceput de iunie ) - dar atunci nu m-am omorat sa ma uit - ca eu ma gandeam sa-mi iau ceva second la 9 - 10 mii de euroi.
Marius43590
criteriile mele au fost majoritar tot pe considerente materiale.

totusi imi place destul de des sa testez acele 11.8 sec.
Alexandru74941
Prietena mea are un Lacetti si mie pot spune ca mi-a placut masina. Are motor de 1.6. Are un interior decent, e comfortabila si nu am auzit sa "bata" nimic la ea. ce-i drept, masina e aproape noua (20k km) dar in comparatie cu solenza mea (40k km) care mai mai ca pica tot de pe ea, e lux. smile.gif
De Megane, ma abtin , e discutabil si multi detinatori au pareri contrarii asa ca ce sa mai spun eu. Oricum, ma gandesc asa: daca posesorii au pareri diametral opuse, inseamna ca e ceva acolo care nu e tocmai in regula.
Personal, nu sunt cea mai autorizata persoana sa dau sfaturi si eu am un topic aici pe forum, dar am condus Lacetti si mi-a placut.
Dan-399
Da - si eu am fost placut impresionat de lacetti. Nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme cu greierasii.

Motorul - poate ceva mai gurmand ( 0.2% in carte ) decat cel de pe mitsubishi dar are cuplu mai jos si mi s-a parut mai sprintena.

Am vazut si Accent - nu imi place de nici o culoare. Eu m-am fixat pe clasa compacta.

In final aleg un lacetti in 4 usi - dotarea Platinum Rosu Rock smile.gif ( negru nu este). Frate-mi-o a ales un Mitsubishi Lancer - sa vedem cine a facut o alegere mai buna - e drept m-ar fi enervat sa avem masini la fel.

Multam pentru sfaturi - daca mai intindeam de bani ajungeam si la un astra - dar configurat cum vreau ( si nu cu prea multe pe el sad.gif( ) - se face comanda la fabrica si dureaza 2 luni.

Asa - sper ca pe ziua mea sa-l am smile.gif - asta fiind intr-o luna.
Marius43590
sa fie intr-un ceas bun....

uite un aspect, la care eu nu m-am gandit prea mult: valoarea de revanzare. Nici acum nu ma prea intereseaza aspectul, pt ca o sa o tin mult timp (prioritatile astea, deh).
Dan-399
Multumesc de urari.

Valoarea de revanzare: la orice masina se pierde mult daca e noua si o vinzi in primii 3 ani. Acum daca eu dau cu 3000 mai mult acum si peste 4 ani ii castig inapoi ( si nu am un plus de confort - doar ca am alta marca pe capota ) - eu zic ca e pagubos - acei 3000 in 4 ani pot face ceva wink.gif.

In fine - daca o iau noua - si in 4 ani va avea sa zicem 80 de mii de km nu cred ca va fi chiar asa de rau - daca va fi - nu o voi vinde - that's the idea cu confortul. Daca ma vor da banii afara din casa - voi putea trece peste cele 2 mii pierdute smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.