Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alarma Octavia 2 + service autorizat + interfata
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Catalin72745
Salut,

Am o octavia 2 care a fost comandata fara alarma din fabrica. M-ar interesa sa ii pun o alarma mai bunicica, cu pager eventual, pentru ca sunt sanse sa nu aud alarma din casa.
De la Skoda mi-a spus cineva ca daca vreau sa instalez alarma sa merg la Alarm Service, altfel ei nu garanteaza pt eventualele defecte aparute de la alarma.
La alarm service au niste modele de alarma (5.4 milioane) dar la care cica trebuie adaugata interfata CAN care costa si ea 4.5 milioane. Deja sunt 10 milioane si mi se pare mult prea mult. Am inteles ca se poate si fara interfata, dar va trebui sa taie fire si sa umble in usi. E asta o problema? Avand in vedere ca masina TREBUIE sa arate exact ca inainte de instalare la sfarsitul acesteia (adica fara nici un fel de urme pe portiere, fire etc)
Mai spunea masymo ceva de Tornado Trade ca ar instala alarme pe Octavia.
Am nevoie de niste sfaturi, please.

Mersi mult si Hristos a inviat!
Butnaru71161
nici eu nu am vrut initial sa pun alarma (pe O2 care vine in 7 saptamini) dar tipa de la dealer a adus cateva argumente care m-au ajutat sa pun alarma din fabrica (alarma cu control habitaclu, sirena cu acumulator) costa 162 euro (cam 5.600.000)
Argumente:
- cica este cam la acelasi pret cu cea pusa dupa (dupa cum spui si tu, cam asa e)
- fiind pusa din fabrica nu mai umbla muncitorul roman la usi,fire, partea electrica, etc (asta a fost argumentul hotarator)
- senzorul de inclinatie se activeaza doar daca se ridica masina de bot sau de spate (daca iti fura cineva masina in felul asta, fi sigur ca nu o sa ai tupeu sa mergi sa te bati cu ei.doar o sa poti anunta politia)
- decat sa-ti pui senzor de perimetru (sa urle la fiecare caine sau pisica, si sa te-njure vecinii, sau sa o zgarie) mai bine iti iei un casco bun.
- si cel mai tare: orice alarma care se activeaza se poate si dezactiva. deci inutila pentru un hot respectabil.
MARIUSC
Cam din acelasi considerente am optat si eu pt alarma de fabrica.plus ca e pe cheia briceag.....in afara de pager si perimetru stie cam tot ...si e suficient pt mine...stie chiar sa ridice geamurile uitate deschise...dar nu stiu cum sa o fac sa faca bip la armare dezarmare, si mai uit daca am incuiat sau nu..any ideas? blush.gif
masymo
Salut Catalin,

O alarma Viper cu pager ultimul model este la 12 milioane.
Eu mi-am pus si poti vedea ca nu este nici o diferenta. Nu sunt urme si nici probleme.
Eu am preferat o alarma Viper simpla, tipul de la alarme argumentandu-mi ca nu este necesar in cazul meu (ma mut in casa cu garaj in vreo doua luni). Plus ca un pager daca-ti cade pe jos mai scoti 100 si ceva de euroi.
a3des
Ramai la alarma din fabrica, dupa vanzare noi montam o alarma de la Meta Systems care singura compatibila (cel putin din oferta noastra) cu CANBUS-ul O2. Dar cu toata compatibilitatea masina trebuie desfacuta, dureaza destul de mult, nu e absolut cu nimic mai buna si e la fel de scumpa. Parerea mea sa ramai la alarma din fabrica si eu la fel am ales.
Catalin72745
Nu m-ati inteles. Am scris ca am deja masina, si ea nu a fost echipata cu alarma din fabrica. Deci iese din discutie alarma instalata in fabrica. Banuiesc ca nu pot trimite masina in Cehia sa imi puna alarma.

Trebuie acum sa imi pun eu o alarma. Ce ma intereseaza cel mai mult: chiar e nevoie de acea interfata CAN? Sau masina are deja? Sau trebuie sa aiba alarma CAN? Nu am idee ce e cu interfata asta.

Cine a mai instalat alarme aftermarket?
MARIUSC
Can bus este interfata de comunicare. E folosita de mai toate masinile grupului VAG. Octavia 2 are asa ceva. Alarma pe care o pui trebuie sa fie compatibila can-bus, pentru a putea comunica cu inchiderea centralizata prin BoardComputer. Majoritatea celor de pe piata sunt compatibile.
Daca esti in garantie oricum trebuie sa mergi la un service autorizat, si tu vei alege doar optiunile alarmei, iar ei vor face montajul.Oricum iti vor da sa alegi doar dintre cele compatibile. Cei de la alarm service probabil vroiau sa vanda si altceva...nu stiu...
Cunosc vreo 3 prieteni care au optat pentru alarma aftermarket, si la PBA i s-a montat fara probleme...de costuri nu stiu exact...
a3des
Nu ar trebui sa depaseasca 10 milioane alarma + manopera.
Catalin72745
Sunt destul de dezamagit la acest punct de dealerii din Bucuresti. Am sunat la toti trei si am cerut o oferta de alarme pe care ei le pot instala (din stocul lor) pe Octavia 2. Doream pur si simplu sa primesc o oferta cu niste modele de alarma, sa vad si eu ce optiuni am, sa pot spune, uite ce chestie buna la alarma asta...stie sa faca si asta, si asta....
Dar nu....acelasi raspuns sec. :puke: ..nu va putem da o oferta...dar spuneti-ne ce anume doriti prin telefon, si noi va dam un pret.

Am zis ...traiasca Romania.. :minigun: ..si m-am apucat constiincios sa sap pe tot internetul romanesc dupa alarme. La vanzatori de alarme e clar ca primesc un sfat absolut subiectiv, fiecare dorind sa-si vanda marfa.
Pana la urma cred ca am sa raman la Ungo s660 . Mi se pare destul de ok si ca firma si ca facilitati.

Daca aveti alte pareri, sau link-uri la topicuri pe acest subiect, fie-va mila blush.gif
sergiu1
nu toate alarmele comunica pe can-bus asa ca iti trebuie si o interfata din aia de la alarm service daca vrei ca totul sa fie ok.daca nu se poate pune si fara dar trebuie sa-ti traga alte fire la fiecare bec. o sa ti-o puna pe pozitii si nu pe avarii..oricum eu cred ca alarmele asa zise din fabrica sint montate tot la noi.
eu pe opel vectra c am un maat tot pe can,(modificat aici in ro)dar cam face probleme.o sa pun un viper clasic adica fara can bus.incearca la cei de linga bila din drumul taberei. vezi ca apare acum un maat cu pager.
silviu40187
nu lua experienta unui utilizator ca regula. eu am avut can-bus si am fost f. multumit de ea; cel mai mult am apreciat ca:
1. nu am agatat inca un breloc cu butoane si am folosit cheia masinii (la mine tip briceag)
2.au "impuscat" doar 2 fire respectiv alimentarea; in rest au o panglica care comunica cu computerul de confort al masinii. beer.gif
Cu tot cu montat a costat 9 mil PBN PoRo;

Nu am apreciat senzorul de soc care se activa cam greu (trebuia lovita destul de tare sa declanseze); Nici nu am intrebat sau mers in service sa vad daca are reglaj sa-l faca mai sensibil.
DORU
Silviu, ma bucur sa te reintalnesc pe acest forum... Sper sa nu fie sporadic! arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.