Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tinichigerie / Vopsitorie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2
Dragos56563
Salutare ! Caut tinichigiu si vopsitor serios, care stie sa fac treaba !

Salut ! :wave:

PS: Din Bucuresti ... biggrin.gif
florentin43993
SI EU!
Daca aflati ceva postati cat mai curand. arigato.gif
gabriel cretu
Asa ceva nu exista..........in Bucuresti......... biggrin.gif
Horia49540
eu stiu un tinichigiu unde mi-am facut masina cand m-a busit un idiot in Afumati acum vreo 5 ani, si mi-a facut-o ok (nici ca noua, dar nici rau:)))))
dar nu stiu ce sa zic blush.gif
madalin46093
Astazi am cotrobait dupa vopsitori.Si am luat-o pe unde am aflat .
-Prima data am incercat un telefon la un garaj de prin Rahova fiind situat pe o strada pe care o cunosteam.Am zis vopsitorie mica=preturi decente ,ca pentru Ladisti.
Am intrebat cat ma costa o vopsire integrala a Siberiencei cu vopseaua mea .Raspunsul l-am primit imediat.800€.Am inchis repede ca incepuse sa arda pana si mobilul de la acest raspuns.
Am zis hai ca asta nu stie ce zice sa incerc la altul. :evil:
-Capat de autobuze 105,Service AutoBalcescu.Aceeaiasi intrebare,acelasi raspuns doar cu o mica diferenta.In pret era incusa si vopseaua lor(nu poti sa aduci vopseaua ta) intre 1000 si 1500€ pt Siberianca.Atunci am facut un calcul ca nu am dat eu pe masina cat imi cer astia pe un vopsit. :argue:
-Fuguta la Adras Intrebare-Raspuns 350€ mana de lucru. :bandit:
Dupa asta am renuntat si am inceput sa cuget.M-am gandit ca dupa ce o fac la tinichigerie imi i-au o pensula sau un suflici facut din cutia de Ness si o fac eu. :clapping:
-Ultima oferta am aflat-o pe seara de la un amic 6 mil. mana de lucru.

Frati Ladisti feriti-va cat puteti de vopsitoriile "cu nume" ca astia nu stiu decat sa te mulga(desi noi suntem tauri).
Asa ca daca stiti ceva mai bun va rog :notworthy: altfel simt ca :death:
Al vostru tamponat Florentin! arigato.gif
Mariustom
Salutare :wave:
QUOTE(madalin/Florentin)
astia nu stiu decat sa te mulga(desi noi suntem tauri).

Mișto ai zis-o!!! E de reținut ce ai zis. Oricum, ținând cont de vârsta rusoaicelor noastre, tot trebuie să-i dăm o "farbă"=strat de vopsea. :wave:
Radu73282
Salut!
Am gasit o hartiuta pe parbrizul masinii cu un nene Lucian care vopseste cu 300 Ron. Nr lui de telefon e: 0729.594.079 sau 721.646.283. Mai multe detalii nu stiu despre el.
ENJOY![/b]
Georgian40398
Eu stiam parca unul care vopsea bine si il chema Luchian biggrin.gif Dar vopsea pe panza cred...
Machina mea a fost vopsita in provincie la un atelier auto de cartier, sub grija tatalui meu socru. Am bagat exact vopseaua preferata, iar manopera a fost 4 milioane parca, cu tot cu rachetat vechile vopsele... Insa, am vreo 2 mici probleme deja, intr-un loc unde ruginise, se facuse gaura si s-a facut acum sudura, vopseaua s-a cam umflat... E in general bine beer.gif
Ionut45405
Vopsea care sa reziste la sudura nu s-a inventat inca... Si nici la rugina care iese de dedesubt!
Horia49540
da, din pacate nu exista masina veche la care dupa revospsire mai devreme sau mai tarziu sa nu apara rusina pe sub vopsea :minigun:
Pt a scapa de rugina de sub vopsea ar trebui eliminata toata bucata ruginita, si sudata o bucata noua, dar sudata nu cu autogenul, ci in argon, doar asa nu mai rugineste biggrin.gif
Desi, la o tabla de 20-30 nici asta nu mai e sigur…
:bash: :wave:
Dragos56563
Deci, revin !


HEEEEELP !

Am nevoie urgenta de un tinichigiu si un vopsitor ! Dupa ce i-am facut "trenul de rulare" tre' s-o fac sa arate si bine... Ca mi-e mila de ea ! Asa ca, virgula, care dintre voi aude ceva in sensul asta... postati aici !


Multam!

:wave:
Dragos56563
Am gasit un nene care face tinichigerie si vopsitorie... E un prieten al unui coleg. Colegul meu si-a facut la el un Fiat 850 Sport Spider care era folosit pe post de cotet de gaini la omu' de la care l-a cumparat. A iesit super bine. Plus ca acest coleg al meu are un Opel Corsa pe care a cazut un copac. L-am vazut refacut. Nu se observa nimic... Deci, sper sa iasa bine.

Am vorbit azi cu el, s-a uitat la masina si mi-a spus ca ma costa 17 milioane manopera ( tinichigerie + dezansabblat + reansamblat ) si inca 7 milioane materialele ( grund, chit, vopsea, lac, intaritor, ulei de parafina, antifon si ce mai trebuie ). Eu zic ca e destul de bine, avind in vedere ca pe unde am intrebat preturile erau de 25 de milioane doar vopsitul... Cine e interesat sa-mi dea un private message... ca sa nu facem reclama pe forum... biggrin.gif

:wave:

PS: Marti sau cel tirziu miercuri duc masina la "coafor". biggrin.gif

:wave:
Cosmin65397
Salve! Eu nu inteleg ce-i cu scorurile astea totusi e doar o vopsea....la florentin hai k mai inteleg ca e culoarea metalizata si costa mai mult dar la tine Dragos ca e si alba 25 de milioane...e prea mult,pai la banii astia mai imi fac motoru odata....Costa mai mult o vopsire decat un motor de facut? chiar nu inteleg ce este cu preturile astea... blink.gif
Dragos56563
Nu bre... Vopsitul propriu zis ma costa cam 7 milioane. Cu vopsea, lac si alte alea hai sa zic 10. In rest, 8 milioane costa tinichigeria. Si restul pina la 25 ma costa, grund, lac, ulei de parafina, antifon, etc...
madalin46093
Cam mult Dragos.Sper sa te tina buzunarele.Daca esti interesat si de alta oferta ,care este in provincie si mi-a facut si mie Rusoaica suna-ma pe
0 7 2 2 .2 5 5.5 1 4.
Mie mi-a schimbat 2 fete de usi,mi-a reparat portbagajul si mi-a indreptat aripa de fat,a vosit jumatate de masina + gentile,mi-a tras si o dunga argintie pe toata masina si m-a dus 4 mil manopera.Dar este in Bolintin.
Crezi ca merita sa o duci acolo si sa recuperezi macar vreo 10 mil?
Daca da astept un telefon.
Si ladistul nostru "Borkan" vrea sa ajunga la acesta poate mergeti impreuna!
Dragos56563
Multam Madalin, dar am dus-o deja. Oricum banii ii strinsasem deja. Asta e. Multam oricum.

:wave:
madalin46093
Atunci te asteptam la urmatoarea intalnire cu Bijuteria ta Coafata.. :wave:
Dragos56563
Sa stii... Abia astept s-o vad gata !

Salutari !

:wave:
Georgian40398
Salut,

Am luat decizia dificila de a purcede la repararea punctelor de rugina de pe caroserie beer.gif Dar am nevoie de un mester care sa "citeasca" culoarea actuala a masinii, apoi sa rezolve cu frecat, grunduit, revopsit toate punctele cu probleme... In special am un loc chiar pe colt deasupra unui far, acolo e umflata vopseaua pe cativa cm si a picat nitel lasand sa se vada o rugina cam puternica... Nu cred ca as apela totusi la mesterul ala care facea o ladita cu 25 de mils, Dragos biggrin.gif Ca poate imi ia vreo 5 mils si mie, sa fie acolo beer.gif Oricum, masina a fost revopsita acum 2 ani, deci nu e acelasi lucru ca la o masina cu vopsea de 20 de ani.
Popescu91011
Decizia e luata, dar mesterul e macar "ochit"? Pretul? Si eu am cateva puncte pe Natasha unde n-ar strica o "mână" de vopsea!
Georgian40398
Paiii, conteaza in primul rand decizia, stii cum zic americanii la tv, "our commitment" beer.gif Vedem noi ce mester angajam, intai asteptam aici propuneri de la colegi :yup:
Georgian40398
Tzo, am aflat de la tata socru cum ca lada mea ar fi fost vopsita cu ALB 10, ce parere ai, seamana culoarea actuala ? S-a pus si lac binisor in vopsea.
tzo99516
probabil ca din cauza murdariei am zis ca are alta nuanta,e bine daca e cu alb 10! deci ai avut dreptate ca areata altfel cand e spalata! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Sula103604
Am o intrebare domnilor..vreau sa scot toata izolatia de jos din masina, ptr ca imi ia apa interiorul la ploi mai mult de o zi...si nu stiu ce strat sa aplic pe caroserie inauntru...ca nu vreau sa ma apuc sa topesc smoala si chestii de genu asta..nu sunt ceva de genu ca dezlipesti lipesti..sau ceva "vopsea" mai consistenta...ca am incercat cu silicon..sa bag in gauri si cu plasa din aia de gletuit..aia care se pune pe pereti sa nu crape peretele dupa ce ii gletuit...si parca tot intra apa...stiu unde-s gauricile...da vreau sa fac toata suprfata..ca mosul de la care am luat-o a acoperit toate gaurile de dedesubt...is niste gauri..care trebuie llasate sa iasa apa..el le-a acoperit sad.gif(..rau a facut...si acum vreau sa iau masuri..cat se mai poate..astept sugestii..multam'
tzo99516
teroson cauciucat! iei vro 3 litri si nu te zgarcesti cand dai prin masina si gata ai rezolvat problema(asta daca gaurile prin care intra apa sunt in podea)
Sula103604
merci tzo
p.s imi cer scuze ca s-a trimis de 3 ori mesajul, da mi se descarcase bareria de zapp..si nu am mai apucat sa vad daca a fost trimis mesajul sau nu, se pare ca a fost trimis de 3 ori..sorry again..mea culpa
Flavius107424
salutari voua... Dupa un crash-test cu un Albea a necesitat a mea Natasha niscaiva tinichig. Nu mare lucru, 1/2 spray era m m d suficient. Daca tot e munca, hai s-o fac toata, mi-am zis. Rez final: 600 RON, 9 zile munca. La mine-n curte, ca la service nici de spaga n-ajungeau... Poate o s-o vedeti prin Buc, astept pareri. Sau la adunari "de partid" la Poli. Succese!
P.S. natasha mea-i constanteanca, specif pt o mai buna recunoastere.
Sula103604
Hmm..eu am dat la tinichicerie 900 sau 1000 Ron cu tot cu vopsea(de fapt cu 2 tip[uri de vopsea, ca prima data a gresit ala care a vopsito, cica i se scurgea vopseaua de pe masina)..vara trecuta..vopseaua e metalizata tongue.gif...treaba a fost facuta in 3 zile...ca bonus mi s-au vopsit jentile biggrin.gif...numai ca treaba a fost stricata de cei care mi-au vandalizato...si nu cred ca o mai vopsesc in curand..trebuie sa gasesc o solutie de a dezdoi plafonu...am auzit ca e fina treaba..daca incerci sa o indrepti intr-un loc se indoaie in altul...ma mai interesez..
Popescu91011
Felicitări, Flavius! dacă tu ești mulțumit de ce a ieșit, asta e cel mai important! Și Natașa mea așteaptă de cevavreme câțiva stropi de vopsea, pe ici, pe colo!
tzo99516
in legatura cu plfonul,stai linistit ca daca incerci sa-l indrepti intr-o poarte nu se indoaie in alta! lu unchimiu(care a avut lada) i-a cazut un pom pe plafon(mai exact acolo unde e stalpul din stanga spate)si a indreptat-o fara probleme,deci nu vad dece sa ai si tu probleme!
Sula103604
vai de caroseria lui Ivan..si dupa cate am zis..nu mai tine mai mult de 5 ani...am gasit niste gauri perverse in podea..batrunu senil..a acoperit cu chestie din aia lipicioasa gaurile din exterior de la praguri..alea-s facute sa fie descoperite...apa s-a adunat..si voila...imi patrundea in interior...hmm..si dupa povata lui Tzo..am cumparat vopsea cauciucata...si am dat..hihi..am pus si plasa din aia de constructii sa nu crape cumva vopseaua smile.gif)..maine mai dau un rand...pun poze sa vedeti ce lucrare frumoasa a iesit..un pic murdara..dar a meritat biggrin.gif..
Sula103604
aici poza..sper sa mearga..conexiunile astea la net ma omoara biggrin.gif
Daniel82595
mai incearca cu poza sub 100kb sa videm si noi biggrin.gif
Sula103604
din nou..poza are 82 de kb...sa vedem daca azi merge..
peseu...am incercat dar in zadar..am pus si mai mic de 100 de kb...am pus si dupa pixeli...am pus si mica de avatar..nu reusesc...o sa incerc sa fac maine alte poze...poate printr-o minune o sa mearga..
Mariustom
QUOTE(Regulament)
15. Pozele atașate pe forum nu vor fi mai mari de 150.000 bytes sau 500X500 pixeli.

Dar, atenție, în mesaj zice: "sunt acceptate doar imagini cu extensia gif, jpg, jpeg de maxim 100KB".

Verifică extensia, cred că aici e buba !!!
Sula103604
e ceva ciudat...eu doar am mai pus poze..si tot cu aparatul asta le-am facut...chiar la pivot.."P7160892 (Custom).jpg"..denumire pozei...si are 55,307 kb..500x500...da promit ca fac maine altele si revin
Sula103604
o ultima incercare de atasare a pozelor tocmai facute in masina..am schimbat si threadu' sa vedem daca aici am aceleasi probleme..daca nu iese nimic...asta este..poate pun dupa aia varianta finala..ca acum e cam dezgolita masinutza tongue.gif
Mariustom
Flavius, din moment ce exista acest topic, de ce ai mai deschis unul cu un titlu identic ? :scratchchin: :nope:
Am unit topicurile.

Referitor la problema ta, Sula, chiar nu știu cum să te ajut.
Eventual, citește și aplică sfaturile de aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=14618

:wave: ninja.gif
Horia49540
Stase da pozele incoace in varianta originala(pe mailul meu de yahoo) ca le resize eu si le pun in umele tau - dupa 4 ani de folosire a unui program photo (nu cine-stie-ce, e de la un HP vechi), am descoperit acum vreo 2 saptamani ca are si o super functie de resize biggrin.gif :wave:
Sula103604
hehehe..stiam eu ca e de vina conexiunea tongue.gif..mai pun una :
Sula103604
ce se vede in spatele vopselei e plasa din aia de constructii care se pune dedesubt la kitul de constructii sa nu crape vopseaua lavabila..sa marog kitul..banuiesc ca ati inteles ideea...
Horia49540
aoleu da' ai dmontat-o pana la tabla

oricum arata mai bine ca o dacie 1310 cu 1-2 ani vechime si cu ...vompsea pe rugina, rugina pe vopsea biggrin.gif
mihail81843
Sincer nu arata rau de loc . as cam face si eu dar e lenea mare biggrin.gif
Horia49540
colegu', daca tot te-ai luat tu de 1200 sa ma iau si eu de a ta: de ce ai burduful ala de cauciuc pe schimbator? lada 1500 avea piele
ia sa o schimbi sa nu confunde cineva 60 cp cu 75 cp ai tai biggrin.gif :wave:
Daniel82595
pai burduful ala e sub piele tongue.gif
Horia49540
nu ma-nnebuni, serios? niciodata n-am stiut biggrin.gif :bash:

pai in cazul asta colegu...NU-mi retrag cuvintele hahaha biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif :wave:
Daniel82595
stiam ca sti :harhar:......deci noi avem ceva piese in plus tongue.gif
Horia49540
da' aveti si cai mai multi sa le carati biggrin.gif
Sula103604
in privinta burdufului care l-a cam dernajat pe prea mult stimatu' coleg tongue.gif...ala ti-l poti pune si tu din piele..ca nu-i mare branza in zilele noastre...iar de caiuti nu mai zic nimic..daca avem cu ce tongue.gif ne permitem :angel:
Horia49540
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
colegu', cu calutii incep sa-ti dau dreptate biggrin.gif
mai ales dupa ce am condus aseara Lada lui Georgian - a ta e mica pe langa a lui bicycle.gif - e 1600 - pur si simplu cuplu de la ralanti si pana sus in ture, zici ca e motor electric :boxing: :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.