Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lipsa de educatie la volan.
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Arheopterix
Poate ca nu deschideam acest topic,dar un "homless" in parcul Kiseleff m-a facut sa ma razgandesc...
Azi am facut un drum de cca 240 de km.
Mai tot drumul din masinile din fata mea "zburau" spre marginea soselei (DN 1) diferite "obiecte"-cutii de bere,sticle de plastic,tigari,servetele (numai pe acestea le-am putut identifica.
Cum am zis,la intoarcere,am scos piciul in parc.
Pe o banca statea culcat un tanar fara adapost.
Cca 25-27 de ani,cu o fata inteligenta care numai aspectul ponosit te punea in cunostinta cu situatia lui...
"Rupt" de reumatism ce sugera multe ierni prin parcuri ca acela.
Un domn pe la 50 de ani i-a oferit o punga in care erau cateva oua colorate si ceva cozonac.
Tanarul le-a mancat si apoi,schiopatand , a dus punga cu resturile intr-un cos de gunoi.
Degeaba ai Audi BMW sau orice alta masina de lux ,daca tot apucaturi de Evul Mediu ai.
TLS-09
Am fost la Viena de Pastele lor(catolic). In citeva zile nu am vazut un singur sofer sa plece de pe loc inainte de a se face verde la semafor( deci nu stateau cu ea in viteza), nu am vazut un pieton sa traverseze pe rosu indiferent ca nu se vedea picior de politist si nici o masina la orizont. Despre aruncat din masina diverse resturi, etc. nici nu putea fi vorba.
Din pacate sintem departe de lumea civilizata !
Maff
Mey, voi uitati ca si lor le-au trebuit multi ani sa insufle civilizatia asta.Amenzile sunt usturatoare pentru cine arunca resturi din masina, trece pe rosu sau alte exemple de astea.Toata aceasta civilizatie se bazeaza pe un sir lung de persoane amendate.Oricum ar trebui introduse si la noi astfel de amenzi, care sa se si respecte.
Horia49540
pai asta e problema, ca politia sta degeaba
nu se dau amenzi, nu se iau carnete, trec smecherii pe rosu cu politaiul langa eie si nimic :bash:
G e o r g e
da' de aia care nici in ruptu' capului nu se dau de pe banda a II-a si merg acolo cu 60 - 90 la ora , cand legal este mai mult , nu ziceti nimic ?

pai a trebuit sa inghit niste cazane d'astea (no offence dar asta erau ) pe dn1 de imi venea sa le dau foc .

tico , lada, berline, break uri , toate bune de muzeu . da, dar cine mergea pe banda II si era coloana dupa el ca la mort ? a ? ei ... si ce mandrii erau .

si doamne fereste sa le dai un claxon ceva , ca esti cu capu' tu , ce , nu poti sa astepti si sa mergi cu 80 in zona de 100 ? si ce daca merge la fel de repede ca cel de pe banda I ? pai n-are el masina si rovigneta platita ?

asta este gradul de civilizatie din tara noastra . imi pare rau sa o spun , dar astia suntem .
James Kilowatt
In alte tari, sunt alte probleme. Una dintre ele fiind instinctul de turma hipertrofiat...
Merg in spatele unui camion cu 70 la ora intr-o zona cu 90. Nu are nici unul curaj sa depaseasca primul, iar sa depaseasca doi odata nici nu se pune problema. Daca primul din spatele camionului e un batranel care nu se simte bine la viteze mai mari (toata stima pentru el, ca merge in siguranta! ) in spate se formeaza inevitabil coloana pentru ca turma asteapta batranelul sa depaseasca primul... Si europa e plina de batranei. Cu ei nu am nimic, am cu oile din spatele lor.
La noi magari, la altii oi. Deh, fiecare cu fauna lui.


@Cristian-Ioan61365
Si eu am fost surprins de cat de civilizat conduc austriecii. Insa m-am convins ca o fac inca de frica, cum a spus maff, si nu din civilizatie pur si simplu. In Austria e plin de politie si de radare. Sa vezi aceeasi austrieci civilizati ce raliuri fac dupa trec granita la cehi de exemplu....
mike.omega
QUOTE(G e o r g e)
da' de aia care nici in ruptu' capului nu se dau de pe banda a II-a si merg acolo cu 60 - 90 la ora , cand legal este mai mult , nu ziceti nimic ?

pai a trebuit sa inghit niste cazane d'astea (no offence dar asta erau ) pe dn1 de imi venea sa le dau foc .

tico , lada, berline, break uri , toate bune de muzeu . da, dar cine mergea pe banda II si era coloana dupa el ca la mort ? a ? ei ... si ce mandrii erau .

si doamne fereste sa le dai un claxon ceva , ca esti cu capu' tu , ce , nu poti sa astepti si sa mergi cu 80 in zona de 100 ? si ce daca merge la fel de repede ca cel de pe banda I ? pai n-are el masina si rovigneta platita ?

asta este gradul de civilizatie din tara noastra . imi pare rau sa o spun , dar astia suntem .


Foarte corect!
Ieri am fost intr-o scurta plimbare prin mamaia si traficul era destul de intens pt perioada asta dar banda a 3-a era libera blink.gif Spre surprinderea mea era folosita numai pt a depasi, asta pana a venit unu cu un aveo si a inceput sa ii dea flash-uri unui cu A4 tongue.gif(depasea omu) Sa mor de ras nu alta :bash:
G e o r g e
da pe mine nu m-a injurat un tico cu www.DEEWOOCLUB.ro pe luneta ?

ca de ce ii dau flashuri la 80 la ora ... blink.gif


sambata pe dn1 , tico gri , b xx si niste litere ciudate la numar .
vma
si mie mi s-a intamplat ca dupa flash-uri sa primesc replici de genu: unde te grabesti ca oricum n-ai voie cu mai mult @#$%@ smile.gif Pai aia e treaba lor? ca iau eu amenda? de zici ca ar avea grija de mine biggrin.gif
Alnaibii
imi place ca vorbiti de civilizatie si apoi admiteti ca dati flashuri. din cei ce ati fost pe afara: ati primit vreodata flashuri de la altcineva din spate? cu ce va deosebiti cei care dati flashuri de aia cu cazanele care nu va lasa sa treceti?
G e o r g e
cu stima, dar cand mergi in spatele lu peste 200m si e liber pe banda din dreapta , ce ai vrea sa faci ?
mike.omega
QUOTE(G e o r g e)
da pe mine nu m-a injurat un tico cu www.DEEWOOCLUB.ro pe luneta ?

ca de ce ii dau flashuri la 80 la ora ... blink.gif


sambata pe dn1 , tico gri , b xx si niste litere ciudate la numar .


Pai si acum vrei sa raspund pt fiecare in parte?tongue.gif

Fiecare merge cum stie sau cum crede el ca e bine biggrin.gif
vma
eu nu am primit niciodata flash-uri pentru ca desi stiu ca ma duce masina intotdeauna merg pe banda I daca nu am nimic de depasit.. chiar nu vad rostul de a merge pe banda a doua.. face exceptie cazul in care banda I e plina de gropi.
Am avut si eu timp de 2 ani jumate Dacie si intotdeauna am respectat masinile mai bune si cred ca de acolo am invatat sa merg pe banda I.
Ieri am facut un drum de 300km cu un passat TDI. Desi aveam 140km/h a venit o SuperNova si m-a depasit pe banda a II-a.. era sa ma bag in fata lui numai ca am eu Passat si el Dacie?? Ii urla motorul de ziceai ca e la mine in masina nu la el... Du-te tata.. din partea mea poa sa ma depaseasca cine vrea...
Alnaibii
QUOTE(G e o r g e)
cu stima, dar cand mergi in spatele lu peste 200m si e liber pe banda din dreapta , ce ai vrea sa faci ?


in vest practica acceptata este sa pui semnal stanga, si sa astepti sa te observe. daca te grabesti tare tare, il ocolesti prin dreapta - nu e cea mai frumoasa solutie pentru tine, dar nu ajungi sa te cobori la nivelul lui.
G e o r g e
cu semnal pus , nu te observa, tu depasesti prin dreapta si el trage dreapta de volan pentru ca , repet , nu te-a observat , ce faci ?
vma
nu mi se par flash-urile lipsa de civilizatie.. trebuie sa ii atragi cumva atentia... sa zica mersi ca nu il claxonezi si mai scoti si capul pe geam sa ii zici de dulce biggrin.gif atunci da ai fi taran.. dar un flash discret cred ca este mai mult decat civilizat.
Alnaibii
atunci de ce sunt interzise in toate tarile (in afara de romania si bulgaria)?
in grecia, spre exemplu, daca de prinde politia ca dai flashuri - din orice motiv - o iei pe coaja imediat.
G e o r g e
si tot nu mi-ai raspuns la intrebare .
Alnaibii
nu are rost sa raspund la intrebare, nu vad ca ar fi cineva dispus sa cedeze. voi credeti ca e civilizat sa dai flashuri, eu cred ca e comportament de tigan manelist care si-a luat mertan sau bmv puternic si nu trebuie sa gaseasca nimic in calea lui. si cand imi da unul flashuri, pentru ca nu am masina destul de puternica sa merg cu 150 la ora prin oras, nu pot sa stiu daca e George, care se grabeste, si poate are motiv, sau tiganul manelist de mai sus, si o iau ca pe o injuratura la adresa mea, si raspund in consecinta.
imi dai flashuri la stop, ca n-am plecat cu o secunda inainte de a se pune verde - sa vezi atunci cum mi se opreste motorul "din greseala".
G e o r g e
alio ... esti offtopic sa avem pardon .

ti-am expus datele problemei mai sus .

masina ce merge pe banda a doua , desi prima libera, cu 80 la ora in zona de 100 .

ce faci ?

si care e vina mea ca nu ai tu masina sa mearga cu 100 in zona de 100 ?

PS: incearca tu sa faci un motor mort cu un colocuitor al patriei noastre in spatele tau smile.gif
vma
treaba cu verdele la semafor e offtopic rau. si mie mi se pare taranesc sa dai repede claxoane cum se stinge rosu.. insa cu mersu pe banda a II eu i-as strange de gat.. urasc faza asta si ma intalnesc in fiecare zi... Nu ma intereseaza ca ai 50 sau 130 pe limita de 100 dar daca e banda I libera baga-te tata pe ea... poate vrea sa vina unu cu 150. E problema ta ca el incalca legea? Fa-i omului loc si nu il obstructiona. Ca sa nu mai vorbim ca incalca legea:
Articolul 129 din Hotararea Guvernului Romaniei nr. 85 din 23 ianuarie 2003 pentru aprobarea Ordonantei de Urgenta 195/2002 prevede urmatoarele:
Art. 129. - Conducatorii sunt obligati sa conduca vehiculele cāt mai aproape de marginea din dreapta partii carosabile.
Articolul 131, aliniatul 1 din aceeasi Ordonanta prevede:
Art. 131. - (1) In cazul īn care drumul are doua sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele vor fi conduse pe banda situata lānga acostament sau bordura. Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stānga, daca banda de circulatie utilizata este ocupata, cu obligatia de a reveni pe banda din dreapta atunci cānd acest lucru este posibil.
Alnaibii
ca sa raspund la datele problemei, desi se pare ca ne certam numai noi doi pe aici:
merg cateva sute de metri cu semnal stanga, astept sa ma observe si sa treaca pe dreapta.
nu ma vede, sau nu ii pasa, il depasesc prin dreapta, atent sa nu ii vina si lui ideea sa incerce banda 1 in acelasi timp.

acum la cealalta problema: masina mea merge cu 100 in zone de 100. si chiar merg in consecinta. daca observ pe cineva care merge mai repede si pot sa ii fac loc, nici o problema. daca acel cineva imi da flashuri ca nu m-am dat destul de repede din fata lui, atunci e razboi. am dat si de "conlocuitori" care m-au depasit pe contrasens si au fortat intrarea, unul chiar atingandu-mi aripa, dar la razboi sunt si daune, nu? deci nu m-am potolit, si nici nu o voi face curand.
stefan44002
Parerea mea e ca flash-urile sunt ok in cazul in care, cum spune George, ai in fata o masina ce merge cu 80 pe banda a 2-a, intr-o zona cu limita de 100. E valabil daca banda 1 e libera.
Eu am probleme cu cei care depasesc coloane de masini, pe contrasens, chiar daca las 7-8m loc. Nu mai departe de ieri am vazut cativa smecheri din astia - ziceai ca au probleme de viata si de moarte, au depasit in curbe, peste linia continua si chiar si peste calea ferata. Interesant e ca am ajuns in Bucuresti si i-am prins la stop din urma >>> la ce bun depasiriile lor riscante?
Alnaibii
QUOTE(vma)
Art. 129. - Conducatorii sunt obligati sa conduca vehiculele cāt mai aproape de marginea din dreapta partii carosabile.


si in baza aceluiasi articol, daca banda 1 e libera, de ce nu mergi tu cu 150 pe ea, si lasa-l pe ala sa mearga cu 50 pe a doua, sa ia el amenda?

btw, offtopic de ce? chestia asta cu stopul nu tine de lipsa de educatie - titlul topicului?
vma
ai grija cu "razboiul" ca in primul rand tu esti cel care incalca legea megand pe banda a II-a cand prima e libera si abea apoi cel care vine din spate cu 150 wink.gif Manevra de depasire se face pe partea stanga si tu il obstructionezi pe cel din spate smile.gif deci tu esti de vina.
G e o r g e
alnaibii te certi singur , zau smile.gif

cazul meu expus era destul de clar si s-a intamplat de vreo 20 de ori sambata si de vreo 15 ori ieri.

conducatorii in cauza aveau masini vai mama lor , care sincer nu stiu cum au trecut ITPul .

acum revenind la problema ta . tu crezi ca cu cei 75cp ai putea face mari manevre unuia cu dublul puterii tale ? smile.gif just a though .

si altul , ia vezi aici :
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=6590
si mai fa figuri la volan.
Andrei75
Consider ca gestul cu flash-urile nu e departe de claxonatul la semafor cum se face galben si ar trebui folosit doar in caz de urgenta.
E adevarat ca poate ai masina tare si nu-ti place sa aiba griji altii de banii pe care vrei sa-i dai pe amenzi dar in momentul in care limita e 100 nu consider ca iti da cineva dreptul sa-l dai la o parte pe cel din fata care merge la o viteza apropiata de aceasta limita.
Din cate am vazut eu exista pe sosele mai multi din categoria "flashuitorilor" ce provoaca probleme decat din categoria celor care insista sa meraga cu trotineta pe banda a doua.
G e o r g e
pardon din nou .

lipsa de civilizatie este ca ala cu cazanu' se gandeste asa , ce daca vrea sa mearga celalat mai tare , eu stau bine mersi aici , ala a furat sa aibe bani de masina aia , uita-te vrea sa se dea mare , sa ma depaseasca pe dreapta daca are chef si as putea continua la nesfarsit .

ideea era asa : democratia este prost inteleasa . de aici si lipsa crunta de civilizatie. in democratie ai voie sa faci ce vrei , atata timp cat nu incalci legea si nu deranjezi pe altcineva . hopa ... pai tu mergand cu 80 pe banda a II-a cand prima este libera , 1. incalci legea, si 2. ma deranjezi pe mine ...

capischi ?
vma
parerea mea este ca nu e vorba de puterea sau valoarea masinii... Pot sa am si porche daca unu cu Trabantul vrea sa ma depaseasca in nici un caz nu trebuie sa il obstructionez... E banda I libera si sunt obigat sa o folosesc.
Alnaibii
in sfarsit cineva care ma sustine.

george, nu vad legatura dintre topicuri.

si nu fac figuri la volan, nu ma dau la nimeni, pur si simplu nu suport flashurile, ma deranjeaza, si atunci sunt obligat sa incetinesc.

si eu am dat flashuri unora, dar cand am primit si eu, si am vazut ca deranjeaza, am renuntat, si am devenit un inversunat luptator de gherila impotriva acestei practici.
G e o r g e
ai face bine sa o vezi .

accidenul mai sus mentionat s-a intamplat asa :
oltcitul mergea regulamentar efectuand o depasire la 120km/h . vectra a venit tare din spate . oltcitul s-a dat la o parte doar ca vectra a vrut sa arate cat de cocos e el . oltcitul a nimerit intr-un pom , o viata a pierit atunci . si de ce ? ca ala de depasea era cocos ...

stiu ca este dus la extrem , dar daca tu ii intarati esti si mai aproape de acest deznodamant . daca vrei sa pricepi bine , daca nu , nu .

PS : si eu ma dau la o parte , dar nu aici era problema , problema era alta , ce faci cand ala din fata ta insista sa mearga sub viteza maxima , si se creeaza cozi in spatele lui , si pe scurt , incalca legea , si ii incomodeaza pe ceilalti participanti la trafic .

masina nu este un privilegiu , este un lux , si aici romanul din nou greseste in gandire , nu suntem toti egali , a trecut vremea comunismului .
vma
@Alnaibii circula pe banda I si te asigur ca nimeni nu iti va da flashuri smile.gif vei fi si tu scutit de neplaceri si fortosul cu bmw-ul care vine tare biggrin.gif
florin55503
dar ce spuneti de cei care nu numai ca nu se dau la o parte dar si incettinesc, sau iti pun frana brusca. deobicei daca ma grabesc ma duc pana in spatele lui astept astept si daca nu se da dau flashuri.

ieri in timp ce veneam pe dn1 o intre ploiesti si campina o dacie rosie 1300 din care curgea rugina se bag pe banda mea desi pe banda de pe margine nu era nimeni si apoi nu numai ca nu se da dar si incetineste si imi arata degetul din mijloc

cand merg incet indiferent ca e dacia cazuta si vrea sa ma depaseasca tot ma dau.

dar cum trec masinile astea itp-ul ca eu cu pejoul de abia scos de la revizie si tot mi-au facut figuri
G e o r g e
exact la asta ma refer si eu !
Aer Curat
Alnaibii are dreptate. Chestiunea cu flashurile ar trebui evitata pe cat posibil. Cel mai elegant este sa pui semnal stg si sa mergi in spatele respectivului.
Pe de alta parte si George are dreptate in unele privinte.
Multe din probleme de si din trafic se datoreaza lipsei unei educatii auto adecvate, lipsei unei civilizatii si a unui comportament rutier adecvat/corespunzator a marii majoritati a participantilor la trafic, dar si a celor care au impresia de mari "chiloti" si beneficiind de unele masini mai rasarite sau unele chiar rasarite mai considera ca si soseaua este o proprietate a lor, iar altii conduc adevarate cosciuge pe roti dar stau pe mijlocul drumului si merg incet.
Sa mai mentionam si subdimensionarea si f. proasta stare a drumurilor din Ro ?

Si da este o problema majora atunci cand unul oarecare circula cu 150km/h intr-o zona de max. 100km/h si mai are pretentia sa ma dau eu pe prima banda ( de cele mai multe ori plina de gropi ) sa treaca el. Nu-i in regula. Ma mir sa citesc altceva prin acest topic.
Oricum noul cod rutier va mai reglementa din probl., insa nu si starea drumurilor si nivelul de educatie rutiera, din pacate.
Alnaibii
daca pui semnal stanga, inseamna ca ma rogi in mod civilizat sa ma dau la o parte sa treci - se rezolva.
daca imi dai flashuri, inseamna ca ma injuri, ma bagi si ma scoti, si asta nu trebuie sa suport.

tot vorbiti de situatia in care strada e goala si cazanul umbla pe banda a doua, situatie foarte rar intalnita. cele mai multe flashuri le-am primit cand eram si eu in depasirea altora.
Andrei75
George, iti inteleg enervarea fata de cei care nu se dau la o parte doar entru ca "n-au chef sa te lase ca de unde a avut asta bani sa-si ia masina ca asta ?" si sunt convins ca nu sunt rare cazuri de astfel de specimene.
Raman insa la opinia ca utilizarea in exces a flash-urile este un obicei tipic est-european si nu cred ca ai fii mindru sa faci parte dintr-un fan-club al acestui fenomen pentru ca s-ar putea sa constati ca ai avea multi colegi "de valoare" cu preferinte muzicale de tip copliu' minune.
G e o r g e
wrong .

eu vin frumos , ma pun in spatele celui din fata , merg catesute de m apoi daca respectivul nu ma observa dau flash , si dau unu' scurt , apoi doua , apoi astept , si daca nu si nu , de la caz la caz gasesc o rezolvare .

partea nasoala este ca sambata am intalnit intr-un drum de 100 km 20 de astfel de specimene , iar ieri vreo 15 specimene, toate cu cosciuge pe roti , si toate foarte ofticate de cum imi permit eu sa le zic lor pe unde sa circule .

si revenim la punctele mai sus mentionate. 1. incalci legea , ca eu vreau sa depasesc si tu nu imi permiti tinand banda a II-a ocupata in timp ce prima este libera , si , 2. ma deranjezi pe mine care vreau sa depasesc , regulamentar, ocupand banda destinata depasirilor .
HalbaSus
QUOTE
daca pui semnal stanga, inseamna ca ma rogi in mod civilizat sa ma dau la o parte sa treci - se rezolva.
daca imi dai flashuri, inseamna ca ma injuri, ma bagi si ma scoti, si asta nu trebuie sa suport.


Daca flash-ul e injuratura claxonatul ce o fi... ? Se poate si semnal stanga dar multi nu il observa (nu din rautate ci din neatentie) si parca e mai normal flash-ul... singura chestie nasoala la flash este ca ii poti deruta pe cei de pe contrasens care incetinesc crezand ca e radar...

Off-topic: Azi am facut un drum pana cluj... e inadmisibil asa ceva, singurul drum bun din judet (drumurile catre arad si satu mare sunt distruse complet, pline de cratere, gropi, gropane, etc...) si acesta e plin de radare... am numarat vre-o 5-6 radare la fiecare drum... trebuie sa imi iau detector ca fac cu nervii altfel.
Alnaibii
QUOTE
si revenim la punctele mai sus mentionate. 1. incalci legea , ca eu vreau sa depasesc si tu nu imi permiti tinand banda a II-a ocupata in timp ce prima este libera


pe un drum cu 2 benzi pe sens, nu se considera ca depasesti daca treci pe langa unul ce circula pe banda 1.
si tu ce depasesti, daca mergi regulamentar pe banda 1, nu ai pe nimeni in fata ta, si nu vad rostul schimbarii benzii.
G e o r g e
dar daca cel de pe banda a doua isi aduce aminte ca poate ar fi mai bine pe prima si trage de volan , nu de alta , dar mi s-a intamplat si nu o data .
Andrei75
QUOTE(G e o r g e)
eu vin frumos , ma pun in spatele celui din fata , merg catesute de m apoi daca respectivul nu ma observa dau flash , si dau unu' scurt , apoi doua , apoi astept .


La tine e OK George.
Din pacate in foarte multe cazuri cel care da flashuri se ghideaza dupa urmatorul scenariu:
Vin nervos din spate cu 160 si o gasesc pe o tipa intr-un tico pe banda 2 in timp ce banda 1 e ocupata de camioane. Ii dau 3 flash-uri de la 100 de m sa fiu sigur ca se sperie. Ajung in fundul ei si ii dau flashuri in continuu poate o conving sa se bage sub camion. Daca tot nu merge bag si claxonul! Ca doar am valoare si mi-am luat un Passat "incredibil" !
gabi4
aer curat a adus aminte f bine de subdimensionarea soselelor din romania. cand au sa faca E85-ul sosea k-lumea care sa aiba intr-adevar 2 benzi reale(si nu o banda+ o jumatate),atunci sa ma oblige sa merg pe prima banda :boxing:. eu cel putin nu ma simt deloc bine sa ma mai am 10 cm pana la marginea drumului biggrin.gif, poate pt ca sunt si incepator. dar cand vine o masina din spate si are intentia de a depasi, ma dau la o parte si il las sa treaca.
G e o r g e
ahhh pai si mie mi se intampla d'astea , si desi conduc o masina care ar face face cu brio unui passat 1.9 tdi , astept frumos si ma dau la o parte cu prima ocazie .

am mai avut si altele , primes flashuri nervoase , sa ma dau , nu pot atunci , ma dau la o parte cu prima ocazie, revin la viteza de croaziera si sa observ cu stupoare ca respectivul uita sa ma mai depaseasca cand ma vede revenit pe prima banda blink.gif
mike.omega
Ce incercati voi sa dezbateti se numeste fluidizarea traficului.
Eu ma dau la o parte, alalalt trece, eu daca trebuie trec inapoi si cu asta basta. Everybody is happy beer.gif
Arheopterix
WOW!
Nu ma asteptam ca sa fac asa valuri cu acest topic..
Poate mai avem o speranta...
Oricum,a scris cineva ca e politia de vina.Asa e!
Daca esti smecher ai dreptul sa faci orice.
Cand eram in facultate,aveam o colega din Israel.Fratele ei era politist la circulatie.I-a luat carnetul(prin 85) lui Ehud Barak.
Cine nu stie cine e aceasta persoana,in afara de faptul ca a fost premier pe la sfarsitul anilor 90 si sef suprem al fortelor armate ceva timp inainte,e cunoscut ca cel ce a realizat cea mai mare operatioune de comando din lume.Operatiunea Entebe.O gasiti pe net.
El a circulat in zona de 80 cu 120.
Era in graba spre o sedinta de guvern.
Problema era ca era obligat prin lege sa ia leg cu politia rutiera prin statie,si sa aibe escorta.
S-a considerat ca a periclitat viata altor cetateni,si a ramas fara carnet pe cateva luni plus amenda.
Si era vorba de un erou national!!!
La noi daca esti fotbalistul lui peste sau cine stie ce interlop poti incalca legea "legal".
HalbaSus
Si in Romania un politist a luat carnetul fiicei lui basescu pt ca a mers prea tare... asta nu inseamna civilizatie... in america te si aresteaza pt depasirea vitezei, asta nu inseamna ca la ei toti sunt civilizati.
cioaba
cand o s-o vad pe asta la noi.......porcii vor zbura... si nu oricum, ci in supersonic!

si fiindca tot ati umplut 2 pagini despre flash-uri sa-mi dau si eu cu parerea: e anormal nu sa dai flash-uri, ci sa fii pus in situatia sa le dai. sunt cate unii carora nu stii ce sa le faci, ca nu au nici o reactie. sa nu te dai e o mare nesimtire, da' macar fa un semn ca m-ai vazut si vad eu pe unde o iau. da din urechi, arata-mi degetul, da numai fa ceva sa vad ca stii de mine si nu o luam amandoi pe camp. pentru ca sa-mi fie cu iertare, dar afara de astia care si-au luat strada numai pt ei, mai sunt unii care nu stiu pe ce lume sunt, si cand intri in visul lor se lasa cu stiri la ora 5. civilizatia nu se reduce la semne din faruri si din semnalizari, nici la politeturi sau nesimtiri, ci la a nu pune/te pune in situatii primejdioase. asta include sa faci si sa ti se faca loc fara sa te consideri lezat ca ti se aduce aminte ca nu e strada ta.
vma
QUOTE(Andrei75)
QUOTE(G e o r g e)

eu vin frumos , ma pun in spatele celui din fata , merg catesute de m apoi daca respectivul nu ma observa dau flash , si dau unu' scurt , apoi doua , apoi astept .


La tine e OK George.
Din pacate in foarte multe cazuri cel care da flashuri se ghideaza dupa urmatorul scenariu:
Vin nervos din spate cu 160 si o gasesc pe o tipa intr-un tico pe banda 2 in timp ce banda 1 e ocupata de camioane. Ii dau 3 flash-uri de la 100 de m sa fiu sigur ca se sperie. Ajung in fundul ei si ii dau flashuri in continuu poate o conving sa se bage sub camion. Daca tot nu merge bag si claxonul! Ca doar am valoare si mi-am luat un Passat "incredibil" !

ma indoiesc ca iti va face cineva flash-uri daca esti pe banda a doua si prima e ocupata... daca nu e loc, nu e loc asta e.. eu ii urasc pe aia care stau pe banda a II-a fie ei cu osciuge pe roti sau porche... nu conteaza ce masina ai... daca eu vreau sa merg sa ma sinucid cu 200 l aora lasa-ma frate ca e dreptul meu iar tu incalci legea daca nu ma lasi.. nu esti tu ultimul samaritean sa imi stai in fata ca vezi doamne, daca te depasesc pe tine depasesc si limita de viteza.. e treaba mea cu ce viteza merg si e treaba ta sa imi dai voie...

sunt eu taran ca te flash-ui dar esti tu mai taran ca ma pui in situatia in care trebuie sa dau flash-uri

P.S. nu ma refer la nimeni aume cand vorbesc la persoana a II-a
Xalanx
Situatii (ca sa mai pun si eu paie pe foc):

- drumul spre Curtea de Arges. Noaptea. Carute in linie, incarcate cu paie. NESEMNALIZATE. In varful mormanului de paie din prima caruta este depus un umanoid cu... o bricheta cu led albastru, pe care o agita cand trec masinile. Trebuie sa ai ochi foarte buni sa o vezi de la distanta. Daca esti intr-o curba situatia se complica. Iar carutele cu pricina sunt cat toata banda de late, incarcate la refuz
- tot pe drumul spre C. de Ag.: dacie papuc oprita imediat dupa o curba ascendenta la dreapta, ocupand jumatate din banda (nu e decat cate o banda pe sens), desi era loc berechet pe marginea drumului. Tot noaptea.
- vin de la Bucuresti spre Pitesti, pe A1. O duba depasea o dacie. La viteza de hai sa zic 100 km/h. Eu aveam cam 130. Vad ca depasirea il uita pe cel cu duba pe banda 2 si-i dau un flash scurt. Semnalizeaza dreapta, trece pe banda 1, eu accelerez sa fac depasirea si surpriza - cand mai aveam cam 20-25 m pana in el, intra BRUSC din nou pe banda 2, probabil ocolise o groapa. Nu stiu cam cum sunt ierarhizate prioritatile in capul omului aluia, in orice caz atunci chiar m-am felicitat ca nu m-am zgarcit la bani si mi-am luat varianta cu discuri si pe fata si pe spate.

Vorba cuiva de pe aici - astia suntem. Am condus in Germania si in Austria si nu am avut nici un fel de probleme, cel putin nu majore.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.