Help - Search - Members - Calendar
Full Version: octavia 2-daca platesc cash........
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
gabi67272
Stie cineva daca la cumparare ,se poate face plata cash in euro ,a unei octavia 2,se poate cere si un discount?Dupa ce data a anului se da an de fabricatie urmator?
Sorin74379
plata se poate face doar in LEI la cursul Prosche Bank, si au intotdeauna un curs foarte ridicat... mai mare decat cursul de vanzare al oricarei banci comerciale
Sorin74379
Discount se cere de la Dealer, eu am discutat pentru o Skoda Octavia II si la negociere am primit pentru plata pe loc 4,5 % dar pana la urma am ramas la Octavia Tour, din motive financiare
gabi67272
Am mai vb cu cineva care a obtinut (la alta marca) un discount de pana in 10%.Iar faptul ca trebuie sa platesc in lei la un curs foarte mare nu imi convine.Eu am euro si daca ii schimb in lei cum vor ei,imi mai trebuiesc inca 500-1000 euro,asa ca masina ramane la ei.E o mare hotie asta.Daca omul are pretul in cat este in euro,asa e normal,am 16000 ma duc la banca ii depun si cu hartiuta vin la dealer si tre sa iau masina,dar nu........de ce ,asai in Romania!????Dar de la anul se schimba,o sa te roage cu orice moneda,bani sa fie!
Lucian72846
Din pacate nu dealerul este cel care nu accepta plata in euro ci sistemul fiscal romanesc . Poate de la anul....... ! Pana atunci mergem pe RON si mai important este zic eu masina , nu discount-ul !
muresan75842
Sorin, imi poti spune daca te rog din ce oras e dealerul care ti-a oferit discount 4.5% pentru o Skoda Octavia II ???? Iti multumesc anticipat!
DORU
In general, incepand cu iunie-iulie din anul X modelele primesc cod VIN pt anul X+1.
muresan75842
Intr-adevar..acum 2 zile am fost la dealerul Skoda din Targu Mures si mi-a spus ca in cazul in care o sa fac comanda la O2 o sa fie varianta noua..ceea ce inseamna pentru modelul Elegance CD Player cu Mp3 standard + alte maruntisuri care "nu se vad dar se simt".
serban65978
Salut !
Am cumparat o skoda octavia 2 acum 3 luni de zile si nu am obtinut decat o reducere de 300 E la plata cash. Sunt pe cale sa achizitionez inca o skoda 2 pentru tatal meu si am fost sa ma informez daca exista o reducere speciala pentru fidelizare....nu exista.
In concluzie sunt curios de unde se obtine 4% sau chiar 10 % reducere ?
Pot spune ca am vazut dosarele cu castigurile dealer-ului si nu cred ca se poate obtine o reducere substantiala la plata cash pentru Octavia 2.
Adr1an
Ma scuzati ca poate sunt un pic off-topic dar de ce oare permite legislatia romaneasca acestor banci (cum e Porsche Romania) sa isi stabileasca propriul curs bancar? De ce nu trebuie sa fie o limita impusa pentru ca toate bancile sa se incadreze in anumite limite in ceea ce priveste cursul leu/euro? Nu de alta ca si eu o sa cumpar masina cu cash si nu-mi covine ca trebuie sa platesc RON la cursul stabilit de ei. :evil:
Sorin74379
Pt. muresan, ti-am raspuns la mesajul de pe privat.
Pt. Serban, se poate obtine un discount de 4,5-5% pentru O II si de 2% pentru O Tour. Eu am comandat un Tour si am discount de 2%, daca as fi comandat OII as fi primit 4,5% si asta pentru ca nu am stiut sa negociez, altfel primeam 5%. Ca sa obtii discountul trebuie sa-l ceri. Simplu te duci si spui ca alt dealer ti-a dat 4,5%, intrebi cat iti dau ei. Eu am primit 4% si la urmatorul dealer am spus asta si mi-a dat imediat 4,5%, daca spuneam 4,5% sunt sigur ca imi dadea 5%. Din cate am vazut eu 5% este limita maxima a discountului, cel putin in Ardeal, poate in Bucuresti sa obtii mai mult.
Bafta multa si negociere buna.
MARIUSC
Eu am primit la PBA 6% la CIP, dar DOAR pt ca grupul la care lucrez are un contract negociat in acest sens cu ei. Ce vreau sa spun e ca loc exista. Depinde de agentul de vanzare (au comision la vanzare, care se diminueaza cu discount-ul acordat), dar si target ca nr de bucati...Deci daca prindeti un agent care inca nu si-a facut targetul, e mult mai dispus sa mareasca discount-ul, decat unul cu targetul realizat..chestie de noroc..biggrin.gif
serban65978
Salut.
In legatura cu reducerea maxima pentru Octavia 2, am avut o discutie cu directorul de vanzari pentru Skoda din Iasi cu aceasta ocazie am vazut si contractele deja semnate si castigul pentru ficare dealer. Nu am remarcat un profit mai mare de 150 E. Avand in vedere faptul ca pretul masinii este standard pentru Romania, nu prea vad cum un dealer local poate oferii o reducere mai mare decat marja pe care o are el.
5 % din 18.000 E ar fi cam 900 E...iar mie mi s-a oferit chiar daca eram la a doua masina undeva la 150 E...undeva e un mister...cine da 5 la % ? pentru Skoda 2 ???
la iasi nimeni !
MARIUSC
Omiti un fapt...toate importurile de Skoda se fac de catre PBA...care vinde mai departe dealerilor locali...se mai diminueaza marja pe parcurs..biggrin.gif
Chiar crezi ca vreun dealer vinde "pe minus" ???Nici macar pe zero, pentru ca au costuri cu fiecare masina
Cat despre 150 E/masina, e prea de tot...inseamna adaos de 1% la o masina de 15k...ma foarte indoiesc ca e asa...n-ar mai vinde nimeni masini... blush.gif
serban65978
Atat castiga agentul care vinde masina, am vazut dosarele incheiate pentru masinile vandute si chiar nu se castiga cine stie ce, daca nu asi fi vazut cu ochii mei poate nu credeam nici eu...dar nici un agent de acolo nu s-a imbogatit dupa ce a vandut o masina! si ma repet, am stat de vorba cu directorul de vanzari Skoda Iasi. Pretul masinii este cel din catalog, cine suporta reducerea lui cu pana la 800 E ?? La alte marci de masi am remarcat foarte multe reduceri si disponibilitate pentru negociere dar nu si la Skoda (poate doar intr-o mica masura), de ce oare ???
MARIUSC
acum am inteles...150 castiga agentul, nu dealerul...asa mai merge...poate e chiar mult..biggrin.gif
Cred ca principiul e acelasi cu industria IT, unde lucrez si mai stiu cate ceva...cand vindeam un sistem brand (dell, hp, apple, etc), aveam un pret recomandat...sub care nu puteam cadea...asa ca dadeam discount-ul in altele. Dar pretul meu de achzitie al sistemului respectiv de la importator era cu 10-15 % mai mic, de unde marja mea (a firmei, ma rog).
Poate ca in Iasi nu se da discount mai mare pentru ca nu vor, nu pentru ca nu pot.Pretul LOR de achizitie de la PBA NU este cel din catalog.....in bucuresti se da...un coleg de pe alt forum a obtinut 450E la o negociere normala...iar alarma si covorase sunt iarasi comune...si astea costa, nu? NU AU CUM SA VANDA MASINI DOAR PT A SE AFLA IN TREABA!!! Cunosc un dealer OPEL care importa masinile dupa cum simte el piata...la un moment dat poate ramane cu ele pe stoc...Opel isi ia banii la import...si impune liste de preturi...Dealerul da discount pentru ce are pe stoc, pentru ca altfel costul de capital creste si-i diminueaza profitul mai mult decat reducerea...totul e in costuri...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.