Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce SH imi sugerati pt 12.000 EURO?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
Adrian74182
Am cca 12.000 EUR , posibil pana la 13.000. O masina noua nu prea ai ce lua de banii astia (sa fie si buna), asa ca as vrea sa optez pt un SH adus din Germania sau Olanda. A, chiar, am auzit ca Olanda e mai tare in masini, ai o siguranta mai mare dc le iei de acolo, nu ar fi asa de manarite cica. As vrea si eu raspunsuri avizate, eventual de la posesori. Sa fie un BMW 320d din 2000 si dupa o optiune? blink.gif
Adrian74182
Merge un BMW din 2000-2002, un 320d ?
Dan27
daca e ok pt tine combi incearca mai bine un 525d din 2001 incoace,daca nu e ok 320,da e mai pretentioasa la suspensie.
Meditatorul
cu banii care ii ai dai un avans si iti iei ceva in leasing!

va fi o masina noua si presiunea unui leasing nu cred ca ar fi asa de mare, pentru cineva care a putut strange 12.000 euro.

in plus la un SH, tot mai trebuie sa bagi niste bani, bani cu care iti poti achita cateva rate bune de leasing!

ce zici?
radu53180
La o masina noua de 16000 euro pierzi in primul an 3000 euro.Un bmw pe care dai 33000 euro i-l dai dupa 3 ani cu 17000(daca i-l dai) pe cind un bmw din 2001-2002 pe care dai 10000-11000 adus de tine din Germnaia i-l dai dupa un an in cel mai rau caz cu o pierdere de 500 ,daca ai noroc i-l dai in aceeasi bani.Iar un Logan care are ora de manopera 20 euro nu-l compari nici in vis cu un second hand din Germania.am vazut prea multe second hand nemtesti ca sa nu-mi pot face o parere.Exista si ciurucuri ca doar si ei sint oameni dar daca te duci la un dealer mare cu cel putin 300 de masini in parc(exista si cu 2500 de masini -aaa auto e bebe) ai sanse mari sa iei o masina buna in care sa nu bagi bani.
eu mi-am luat anul tercut in iunie o toyota corolla diesel cu 17000 si vreau sa o dau si daca am noroc iau 14500 .
r4mp
este ok 320D dar NEAPARAT dupa 2002 ! cu motorul de 150 cp in loc de 136. e cam puturos si are ceva probleme.. mai cauta pe forum probleme legate de 320d 136 cp.

p.s. am un prieten care a avut si cel de 136 ( probleme cu debitmetru in special ) l`a vandut.. putin cam sifonat.. si si`a luat 320 din 2003.. cei 14 cai se simt foarte bine ( le`am condus pe amandoua )
Impulse
Un BMW 320d este o alegere foarte buna si asa cum spunea un coleg mai sus nu sufera o devalorizare prea mare. Trebuie insa sa acorzi multa atentie la ceea ce cumperi si de la cine. Cartea service care dovedeste intretinerea riguroasa a masinii nu este nici ea de neglijat. Recomand de asemenea o inspectie riguroasa la un service specializat (asta in cazul cand o iei de la o persoana fizica).

Deci multa grija si succes!
Radu79208
Masina , e o extensie a personalitatii .

Cati ani ai si ce experienta de condus ? ---- de aici rezulta culoarea ( Daca iesi cu ea la agatat , rosu , negru , galben ...daca esti incepator - alba , ca albul ascunde trosnelile cel mai bine ) ..celelalte culori ..pentru oamenii fara varsta :-)

Ai familie ? ---- de aici rezulta tipul de caroserie ( ai - combi sa iti cari catrafusele la gratar . n-ai - iei berlina , ca la tzoape nu le plac dric-urile

Ai numar mare la picior ? ----- de aici rezulta capacitatea , tipul de carburant si puterea motorului . Daca ai picior greu ...iei benzina si capacitate mare sa rupi asfaltul ...daca ai piciorul usurel si frica de benzinarii ...iei un diesel mititel de vreo 2 l .

Esti un tip masiv ? ---- de aici rezulta modelul . Daca da ...o sa incapi greu intr-un seria 3 si e preferabil 5 ( ca 7 la banii astia nu gasesti ) ...daca esti pirpiriu , merge si un 3 , mai ales ca ai arata aiurea intr-un 7 , sa nu te vezi de volan .

Esti tare de urechi ? ---- de aici rezulta numarul de boxe . Daca auzi bine , 4 sunt OK ...daca nu ..nici 12 nu-ti ajung . ( E mai ieftin sa scoti doapele de ceara din urechi )

Esti bolnav de Sinusita ? ---- daca da ... nu iti lua clima sau AC . ( Plus de asta ...trebuie sa stai cu geamurile inchise cand ai clima , si nu mai aude lumea ce muzica ti-ai tras ) .

Ai garaj ? ---- daca nu ...nu-ti lua metalizata ca o sa plangi de or sa ti se inoade lacrimile in barba cad ti-o zgaria-o vreunul cu cheia .

Ai mustata ? ----- asta era pura curiozitate ...nu are legatura cu BMW-ul

E greu sa te hotarasti . Cel mai bine este sa iei una la nimereala si daca nu iti place o vinzi in castig pe principiul verificat ..."intodeauna am sa gasesc unul mai fraier ca mine " .

Sper ca nu te-ai simtit deranjat de teoriile mele ... nu se refereau la persoana ta ...ci la cat de greu ii este unui om cu 12-13.000 E sa se hotarasca ce masina sa isi cumpere .

P.S....eu mi-as lasa mustata :-)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.