Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tiptronic sau tractiune integrala?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
dan73577
nu stiu ce sa cumpar.....
am 2 optiuni
highline cu trac integrala(pe benzina) manuala 6 trepte-27 mii euro
SAU
higline cu TIPTRONIC(pe benzina) tot 27 mii euro
ce ar fi mai avantajos?
ambele au 2.0 si 150 cp
andrei27237
Nici una.
Parerea mea
Watcher
Eu personal consider ca tractiunea integrala este o investitie mult mai rentabila: iti asigura un grad sporit de siguranta si confort. Pe cand tiptronicul cel mult iti asigura un plus de confort (daca ai mai condus, daca nu , o sa iti provoace disconfort o vreme pana te dezobisnuiesti sa apesi ambreiajul).

Cand zic siguranta la 4motion ma refer la : comportament neutru in viraje PLUS mai multe locuri in care poti sa te bagi cu masina, liniste iarna, etc...
dan73577
cum adica pot sa ma bag cu ea in mai multe locuri ca nu inteleg?
Watcher
zapada, noroi, etc (trambuline de ski :angel: )
andrei27237
Si oricum tiptronicul ala e o frectie cu apa rece la picior de lemn.

Vrei sa schimbi manual ... dai comanda si mai trece 1 secunda 2 pina se schimba.... si in plus pt placerea condusului.... nu vad decat o manuala

Nici integrala asta de vw nu e o integrla ... iti trage fata si doar cand apare diferenta de rotatie intra fata si spate se cupleaza spatele... adica atunci cand patineaza fata.... sa nu te candesti ca vei face vreodaat glisade cum face o impreza sau un evo....
andrei27237
in concluzie; daca vei conduce doar pe asfalt nici pe integrala nu merita sa dai bani.
Lucian72846
6 trepte si 4Motion este o alegere minunata , poti face si glisade ...daca decuplezi ESP si stii cate ceva cu volanul !
Watcher
1) Tractiunea integrala nu ti-o iei pentru ca sa faci glisade, ci DIMPOTRIVA, ca sa nu faci glisade nedorite wink.gif Pentru glisade mai bine iti iei rwd. Dar ca sa iti iei masina pentru glisade, cred ca trebuie sa ai deja mai multe altele inainte pentru mare, munte, oras si abia dupa aia pentru glisade smile.gif
2) Cred ca te inseli asupra 4motionului smile.gif Ia sa verificam threadul cu tractiunile integrale... blush.gif blush.gif Quattro e permanent, ma indoiesc ca 4motion nu e smile.gif
G e o r g e
4motion este permanent cu 10-90% raport si cu 50-50 de pe la 150 km h in sus .
DORU
CLAR, tractiune integrala!

Atentie, Passat-ul nou are Haldex, nu Torsen ca vechiul B5 !!
Iar distributia fata-spate este de la 90-10 la 0-100%
Lucian72846
Si cu Haldex , noul Passat se descurca foarte bine . ( vezi Octavia 4x4 ! )
DORU
Nu pot decat sa confirm... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.