Help - Search - Members - Calendar
Full Version: jante pe 17
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
marius74116
mi-am pus la almera jante pe 17 cu 7,5 j si cauciucuri fata 215 latime si spate 225.....se vad misto si nu ating dar problema este ca acum sunt foarte grele rotile si la orice gropitza am senzatia ca se rupe masina.....ce sfat imi dati?sa le pastrez asa ?sau sa imi pun jante pe 16 iar?
Arheopterix
Exista riscul sa indoi lonjeroanele la "hopuri" mai serioase.
Tuningurile au si ele rostul lor.Anumiti parametri trebuie respectati,sau efectuate anumite modificari inaintea unor schimbari mai radicale.
In cazul tau ,presupun ca lonjeroanele trebuiau sa fie ranfoesate.
O bara de rigidizare sa fie montata in fata,si eventual si una in spate.
Amortizoarele si arcurile ,schimbate cu unele mai rigide.
Asa ca e masina ta si banii tai.
Daca o sa inceapa sa "traga" volanul ,sa nu te miri...
marius74116
merci mult pt raspuns.....cred ca ai dreptate ..am sa ma duc la un service sa vad ce se poate face ca sa pastrez jantele astea....in caz ca ma costa prea mult am sa revin la jante pe 16
marius74116
am fost la service nissan in iasi si mi-au spus ca nu este nici-o problema pt masina ca am jantele astea pe 17....au spus sa stau linistit pt ca este o masina rezistenta si nu exista riscul sa stramb lonjeroanele!...asta spun ei!
Arheopterix
Nu stiu...
Eu am un prieten care a pus pe Suzuki Vitara,varianta scurta,alte genti decat cele indicate de producator.
A montat cauciucuri mai late si mai joase.
A strambat lonjeroanele ,de nu mai se poate merge cu masina in siguranta.
Nu poti compara robustetea Vitarei cu Almerei.
Asa ca vezi!
Daca aici in Buc sunt tufa cei de la service...
In plus,la o revizie tehnica,nu o sa treci (poate cu spaga) daca nu ai cauciucurile indicate in talon.
Suciu71258
ce talon ai la cauciucuri...inaltime ma refer?
marius74116
QUOTE(Suciu71258)
ce talon ai la cauciucuri...inaltime ma refer?
talonul este de 45
Suciu71258
din proprie exp...iti spun ca o sa cam ai probl pe dr din RO! smile.gif arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.