Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Megane Sedan vs Peugeot 307 break vs Seat Leon Spiri
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Flor74188
A venit vremea sa ne cumparam o masina, insa fiind incepatori in ale brandurilor (eu cu atat mai mult), va cerem o parere.
In principiu, ne-am hotarat la una din cele trei de mai sus, datorita caracteristicilor, si mai ales datorita limitarilor de buget.
Ar trebui sa fie break sau hatchback (in cel mai rau caz), eventual pe motorina, min 90 CP, maxim 18500 euro.
Stim ca variantele pe benzina sunt mai ieftine, si nu scoatem din calcul nici aceasta optiune.

Pe benzina sau pe motorina, asteptam ceva pareri si sugestii ref la masinile de mai sus.

Multzam!
DORU
Inainte de a emite si argumenta o parere, da-mi voie sa te salut ca pe un nou venit pe forum si sa te intreb daca suma mentionata de tine (18500 euro) este CIP sau DDP (fara taxe sau cu toate taxele incluse). :wave:
Flor74188
Buna Doru,

18500 DDP. considerand ca este diesel, caci pentru o masina pe benzina pretul va scadea cu cel putin 1500.
Intre timp am mai citit de pe forum, si am vazut cam care ar fi dezavantajele dintre cele diesel sau cele pe benzina.
In final eu as opta pentru varianta pe benzina, intrucat vom calatori cu masina la sf de sapt si in concedii. In situatia asta, cred ca dieselul nu ar justifica economia la consum cu diferenta destul de maricica la pret.

Mai ramane de ales una dintre cele 3 variante, desi eu si prietenul meu avem destule diferente de opinii. Ce bine era cu dacia mea, macar n-aveam din ce alege smile.gif

Cum in ultima vreme citesc zilnic pe forumurile de masini, cred ca in final mi-as putea raspunde si singura smile.gif Dar astept sugestii si de la voi.
DORU
OK. M-am luminat. Avand in vedere ca ai renuntat la diesel, nu mi-a rama decat sa-ti sugerez una din marcile din topic, si anume Megane Sedan. Spatioasa, oferta f buna (~16000 euro iei ceva f dotat!) si revanzare asigurata, spre deosebire de P 307 break (mai putini doritori) sau Leon Spirit (hatch, deci spatiu mai mic decat la Sedan).

Indraznesc sa-ti ofer si o alternativa: noul Ford Focus ar face cu prisosinta banii, in comparatie cu oricare din cele 3 ! arigato.gif
Mikidutzaa
Dar voi ce vreti de la o masina?

Ce va intereseaza cel mai mult: fiabilitate (japoneze), confort/dotari/gadgeturi (sa zicem frantuzesti), spatiu interior (octavia) sau placerea condusului (mai complicat, sa zicem ford)?
Aer Curat
Nu as alege nicuna din cele 3 mentionate in titlu.
As cauta sa aleg ceva din oferta producatorilor japonezi, si cu atat mai mult daca ar fi vorba de a alege un benzinar.
Arunca o privire pe oferta Toyota, aloca ceva timp unei vizite la unul din showroom-uri (unde vei afla si de discount-uri), incluzand si drive test.
Flor74188
Imi cer scuze, insa in graba mea de a posta, am facut o confuzie intre renault megane sedan si renault megane estate = varianta break de la renault. De fapt, in optiunile noastre intra renault megane ESTATE.

Intr-adevar, vizita la showroom-uri va raspunde la multe din intrebari, asa ca saptamana viitoare in fiecare zi vom merge undeva.

In pv toyota sau ford, eu as alege si un hatchback, insa prietenul meu este mai rezervat, si doreste o masina mai spatiosa. Iar la varianta break pt marcile mentionate, nu ne incadram in buget.

Mikidutzaa, nu prea as putea sa iti raspund la intrebare. sa zicem ca ne dorim ceva mediu. Important este si spatiul, pentru ca avem de pus ceva biciclete in spate, sau echipament pentru cort, sau eventual un caine. Acces rapid la service, si costul pieselor care sa nu te rupa la buzunar. Si bineinteles, fiabilitate.

Complicat, nu?
T u d o r
Renault Megane Estate facelift, ~ 16000 DDP 1.9 DCi de 120 cai, 6 viteze, echiparea de top. Este cu reducere de vreo 2000 euro la DDP... blink.gif yummmy... biggrin.gif
Gigi70423
Eu am din toamna 2005 un Ford Focus Wagon, pe care am platit 17.000 DDP.
In mare, este dotare Trend, cu motor de 100 CP benzina 1.6, cutie manuala 5 trepte si urmatoarele dotari optionale:
- aer conditionat manual,
- IVD (ESP, TCS, EBA, discuri frana pe spate) - asta "is a must", iarna e de vis, nu am ramas intepenit nici macar odata prin zapada (chiar si de 10-15 cm)
- jante aliaj 15"
- faruri ceata
- volan in piele cu sistem de control automat al vitezei (pilot automat) + computer de bord (cam saracacios in funcii la Ford, dar suficient).
- Sistem audio Sony cu 8 difuzoare premium si MP3 player (se aude si arata bestial) - merita banii zic eu.
- toate airbagurile posibile
- suspensie autoreglabila pe spate (mentine garda la sol constanta, indiferent de incarcatura).
- torpedou refrigerat

Astea le-am obtinut in urma unor negocieri cu dealerul (altfel, suma totala pentru tot ce-am insirat aici ar fi fost de 18.000 DDP).


Eu cred ca dotarile sunt absolut decente si te incadrezi in suma. Nu mai zic nimic de tinuta de drum a focusului ca se stie.

Nu as lua masina frantzuseasca pentru niste dotari mai mult inutile decat utile (cum ar fi aprinderea automata a farurilor, sau senzori de ploaie sau
ce-or mai avea in plus).

Spatiul din Focus cred ca e cel mai mare din clasa compacta (cel putin comparativ cu masinile pe care le-ai pus in titlu). Fa un drive-test cu toate masinile. Eu dupa ce am facut drive-teste cu Citroen C4, Golf V si Focus, m-am oprit la Focus.
_Constantin_
Avensis 1.6 vvti( adica benzina) 110cp, 1260kg, clima dual zone, volan + schimbator in piele, senzor de ploaie, indicatoare optitron, cd cu 8 boxe, si multe alte chestii care nu-mi vin in minte acum. Pret sub 18.000 ddp avand in vedere ca e o promotie acum.
Si eu cred ca nu are rost sa comparam. Ai spatiu net superior celor care le-ai enumerat tu.
Du-te pana la un dealer si vezi cum e. :wave:
Mihai34891
Seat-ul Leon Spirit e o masina sport, de clasa si stil. Tinde sa devina o "clasica", avand in vedere ca a aparut noul model. Celelalte doua sunt masini destul de comune.
Parerea mea este ca, totusi, Seat-ul Leon nu-i masina de dus catelul si bicicletele. Pentru asta un break ar fi mai potrivit. As zice Peugeot-ul, care arata chiar ok pentru un break.
_Constantin_
scuze, din graba nu am apucat sa citesc ca de fapt avetio nevoie sa carati biciclete, corturi si caini. In cazul asta eu as alege o masina frantuzeasca iar 307 e alegerea fireasca mai ales cu acoperisul ala panoramic. beer.gif
Flor74188
Da, si eu inclin tot catre peugeot. Saptamana viitoare incepem sa facem vizite la showroom-uri.
Multumim pentru sfaturi!
florin55503
eu spun sa elimini pejoul din lista ta. nu e foarte fiabil.

eu as alege intre focus si astra cu dar cu ids (nustiu exact preturile). asta in caz ca te gandesti la benzina.
Mihai63349
Daca iei masina mai mult pt. week-end si concedii, plus condus oras, eu iti recomand sincer, Renault Scenic. Nevasta are asa ceva si cu ea mergem in concedii. E ideala pt. drumuri lungi si bagaje multe. Cand rabatezi banchetele, incap si bicicletele, cred.
Eu am luat-o cu 12300+taxe, anul trecut. Motor 1,6 16V 113 CP, CD, Aer cond., ABS, vreo 8 airbag-uri, etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.