Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kiar am nevoie de un sfat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ynna73834
Va rog daca putetzi sa ma sfatuitzi shi pe mine......... Urmeaza sa-mi iau permisul........ Mai devreme sau mai tarziu....... Sa speram k mai devreme :-)) si trebuie sa-mi iau shi o mashina. Akum marea mea problema e k nu shtiu ce sa fak: sa-mi iau ceva second, m-am gandit eu la un Cielo......... sau una noua........ Peugeot 107, k altceva nu-mi permit inka. As opta pentru una second, pt k sunt incepatoare, shi cine shtie ce-i fak, insa nici una noua n-ar fi prea rau, in ideea k fiind in garantzie shi toate cele, m-ar scuti de o groaza de probleme, dat fiind faptul k nu ma pricep delok la mashini........ Poate atzi putea sa ma ajutatzi ........ Merci frumos.[/i][/b]
Paul46623
Recomand un curs intensiv de 'demircuizare'.
James Kilowatt
nam intzeles nik shi mie lene sa fak traductzii.
laur6
ia-ti o dacia 1300 pt un an, pana inveti sa conduci, pentru ca ai casco ieftin, piese ieftine si se pricep multi sa o repare. ce ai invatat cu instructorul este suficient cat sa iei permisul; de invatat vei invata singura in trafic, iar dupa ce te obisnuiesti pe o dacie va fii parfum sa treci pe o masina cu servo directie, abs, ma rog, toate cele. sau poti sa incepi cu cielo sau peugeot, dar sa nu plangi dupa bani prin service si sa astepti reparatiile 2-3 luni, ca iar uiti sa conduci! mult succes si rabdare in trafic!
Paul46623
QUOTE(laur65689)
ia-ti o dacia 1300 pt un an, pana inveti sa conduci, pentru ca ai casco ieftin, piese ieftine si se pricep multi sa o repare.

Baad advice nigga. Daca esti sofer dezastru nu vad rostul de a teroriza o strada intreaga (sau cel putin pe-aia cu masini mai scumpe de 5000 euro) cu un japf bulit ca ala. Pozitia mea e una diametral opusa: sa ia o masina care stie sa faca unele chestii singura (si/sau sa ajute 'activ' condusul), pentru a avea mai multa atentie disponibila 'de rezerva'. La urma urmei, daca te lupti (ca incepator fara prea mare afinitate pt volan in general) cu condusul masinii in loc sa fii atent/a la restul traficului, n-ai facut nici un smen. Recomand "'lectronix": transm auto, senzori de parcare, eventual lss.
laur6
biggrin.gif de unde stiai ca sunt negru? in principiu ai dreptate, numai ca am inteles eu ca nu prea are buget de bagat in masina pe care vrea s-o cumpere. bine-nteles ca o transmisie automatica ar fi ideala pt un incepator, dar ce te faci dupa doi-trei ani daca viata "te trece" pe cutie manuala??? blush.gif mai iei 15 ore la scoala de soferi
G e o r g e
cand inveti sa scrii in limba romana o sa-ti si raspunda lumea .

pana atunci ai un avertisment chiar de la primul tau mesaj.
Paul46623
QUOTE(laur65689)
biggrin.gif de unde stiai ca sunt negru?

Ee, si tu acuma ninja.gif .

QUOTE(laur65689)
In principiu ai dreptate, numai ca am inteles eu ca nu prea are buget de bagat in masina pe care vrea s-o cumpere.

In cazul asta, solutia se numeste scuter. Second-hand even :bounce: .

QUOTE(laur65689)
Bine-nteles ca o transmisie automatica ar fi ideala pt un incepator, dar ce te faci dupa doi-trei ani daca viata "te trece" pe cutie manuala ?

Consider o mare prostie moda asta de a schimba masina odata la 3 ani. Bagi o gramada de bani intr-o chestie care se devalorizeaza brutal si repede cu fiecare km pe care-l conduci, ca s-o vinzi dupa 3 ani :wtf: ? Macar daca o tii vreo 5-6 ani stii ca ti-ai scos parleala cu ea la maxim, si pretul cu care o s-o vinzi atuncea nu mai e chiar asa de relevant/important.
Geroge73919
QUOTE(Paul46623)
QUOTE(laur65689)
ia-ti o dacia 1300 pt un an, pana inveti sa conduci, pentru ca ai casco ieftin, piese ieftine si se pricep multi sa o repare.

Baad advice nigga. Daca esti sofer dezastru nu vad rostul de a teroriza o strada intreaga (sau cel putin pe-aia cu masini mai scumpe de 5000 euro) cu un japf bulit ca ala. Pozitia mea e una diametral opusa: sa ia o masina care stie sa faca unele chestii singura (si/sau sa ajute 'activ' condusul), pentru a avea mai multa atentie disponibila 'de rezerva'. La urma urmei, daca te lupti (ca incepator fara prea mare afinitate pt volan in general) cu condusul masinii in loc sa fii atent/a la restul traficului, n-ai facut nici un smen. Recomand "'lectronix": transm auto, senzori de parcare, eventual lss.


Frate ... da multa minte mai ai ... de ce nu ii zici sa isi ea ceva cu NOS si Turbo ... ca o ajuta in condus, niste amortizoare reglabile ca sa lasi masina mai jos sa fie mai stabila la viteze si in curbe , frane Brembo ca sa opresti mai repede ... :bash:
Paul46623
Tu ai o problema in a deosebi "driving aids" cum e lds-ul sau pps-ul de aiureli "bengoase"/"jmechere". In mintea ta, tot ce-i in plus peste servodirectie si frane cu disc e "fitza". Nu-i nimic. In timp probabil vei observa diferenta dintre cele doua categorii de dotari.
ynna73834
Sa reformulez........... Si pe romaneste.......... Masina noua sau second pentru incepator????? :angel:
G e o r g e
noua daca iti permiti , sau SH daca nu .
HalbaSus
Eu recomand SH. Motivul: majoritatea incepatorilor se plictisesc de masina dupa maxim 1 an... iar devalorizarea masinii e mai mare in cazul masinilor noi.

P.S: Daca te plictisesti rau si ai chef de citit:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=6463
Bodi
Si eu as merge tot pe un SH, ceva clasa mica dar cat mai dotat si cu un motor cat de cat...pentru inceput...dupa ce faci cutia de viteze,motorul si ambreiajul varza:angel: poti privi spre o masina noua si de calitate de care vei sti cum sa ai grija...parerea mea
Mihai63349
QUOTE(HalbaSus)
Eu recomand SH. Motivul: majoritatea incepatorilor se plictisesc de masina dupa maxim 1 an... iar devalorizarea masinii e mai mare in cazul masinilor noi.

P.S: Daca te plictisesti rau si ai chef de citit:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=6463


Halba, barbatii se plictisesc dupa 1 an. Incepatori sau nu. biggrin.gif
Femeile se plictisesc mai greu... Uneori trebuie ajutate... blush.gif

Ynna, un Cielo sau un Logan. Nici prea mare, nici prea mica. Intretinere ieftina, service peste tot. Plus ca-s usor de vandut cand iti vor creste pretentiile.
rafaello5
Parerea mea este o Solentza cu servo directie neaparat ptr doamne.Masina merge bine si e destul de fiabila ca sa o tina 1-2 ani de birjareala.E usor de parcat (acest lucru e relativ depinzand de fiecare persoana in parte) si se misca bine in trafic.La capitolul siguranta e sub orice critica dar ptr oras merge.Parerea mea (m-am referit aici la un raport pret-calitate-dotari minime necesare si pret cat mai jos de achizitie si intretinere).
HalbaSus
Solenza nu are ABS... nu stiu daca e cea mai potrivita masina pt un incepator... in plus dupa cum zicea virgil nici cu siguranta nu sta foarte bine.
ivghenie74744
cea mai buna masina e un tico ,matiz(si acesta tot sh),ptr. un incepator o masina mica e mult mai usor de condus decat una mare.recomand din tot sufletul o masina veche,de max.6 ani
Leone
Un matiz sh ar fi chiar o idee buna (au existat si variante cu ABS- nu stiu cat de usor se gasesc la sh totusi). e o masina usor de condus si relativ fiabila; probleme: e chiar mai slaba dpdv al sigurantei decat solenza; dc nu ai pe cineva care sa te ajute la alagerea msinii, poti f usor sa iei "teapa" cu o masina care a functionat ca taxi/masina de firma (astfel de masini fiind in general "distruse" in momentul in care ajung la vanzare )
ynna73834
In primul rand merci mult pentru pareri.... Intre timp eu mi-am mai schimbat preferintele in materie de masini si in dupa amiaza asta merg sa-mi iau un Renault Clio sport, in 3 usi.....( =micut ):-)). Nu stiu daca e alegerea cea mai buna dar eu una chiar m-am oprit aici!!! Si mi se pare bine...... Voi ce spuneti? merci inca o data.
laur6
felicitari, bravo! s-o stapanesti sanatoasa si sa te bucuri de ea! :wave:
onose57147
pt un buget limitat s/h-ul pare alegerea ideala, dar daca totusi vrei una noua eu ti-as recomanda Toyota Aygo (nu 107), deoarece este aproape aceeasi masina mai are vro 2-3 optinale bagate ca dotare standard. Si in al 2-lea rand e mai frumoasa biggrin.gif

Si daca iei s/h, dupa 1 an o sa mai ai bani sa-ti iei una noua, daca vrei??? ca doar nu-ti iei una la 300 Euro sa cada usile de pe ea blush.gif


PS: dacia e o masina buna si ieftina de invatat pe ea biggrin.gif
onose57147
se pare ca m-am trezit si eu prea trz :minigun:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.